Augmentin Antibiyotik 4 Aylık Kediye Kaç Ml Verilir

Hayvanasigi0

Veteriner 2 ml dedi 4 aylık kedi için sizce çok mu 1 haftadır bu şekilde kullandık başka bir veteriner 0.5 yeterli deyince buraya sorma gereği duydum

3 CEVAP

aslihan_e

Merhaba, öncelikle kullandığınız şurup 5 ml'inde 156 mg amoksisilin içeren Augmentin mi? O şurubun da farklı çeşitleri var çünkü. Amoksisilin'in kedi dozu kilo başına maksimum 25 mg olmalıdır. Daha fazlası doz aşımına girer. İleri derece enfeksiyonlar için 25 mg/kg önerilir, daha hafif enfeksiyonlar için kilo başına 5-10 mg yeterlidir. Eğer ki bahsettiğiniz şurubun üstünde 156/5 ml yazıyorsa 1 ml'i 31 mg yapar. Kediniz kaç kilo bilmiyorum, bazılarının kedisi iri ve kilolu oluyor. Birinin 3,5 aylık kedisi 3,5 kiloymuş mesela. Kedinizin kilosu 1,5 ise tek seferde en fazla 37 mg ilaç alabilir. Yani tek seferde en fazla 1 ml alabilir. Sabah akşam birer ml şeklinde veriyorsanız çok sorun olmayabilir ama tek seferde 2 ml veriyorsanız bu doz aşımıdır. Böbrek ve karaciğerlerini yorar. Eğer ki diğer veteriner 0.5 ml yeterli diyorsa en yüksek dozu alacak kadar büyük bir enfeksiyon görmemiştir. Şimdi kedinizin kilosunu bilmediğim için sadece tahminde bulundum ancak kediniz 2-3 kg bile olsa eğer ki ileri derece bakteriyel enfeksiyonu yoksa 2 ml her türlü fazladır. 1 hafta kullandıysanız zaten tedaviyi tamamlamış olması gerekli eğer ki ağır bir bakteriyel enfeksiyon yoksa. Kedinizde sürekli uyku hali gibi doz aşımı belirtisi görmediniz mi?

Hayvanasigi0

@aslihan_e 200 mg+28 mg/5 ml yazıyor kediler 3 kilo günde iki kez 2 ml veriyorduk şimdi 0.5 e düşürdük kedilerin çok yanında olamıyorum genelde okuldayım yanlarına girince de genelde oyun oynatıyorum çok uyuduklarını görmedim şuan 4 tanesi hastaydı 1 tanesine antibiyotik vermeyi bıraktık diğer üçüne 0.5 olacak şekilde veriyoruz antibiyotik birmek üzere 1-2 gün daha verip kullanmayı bırakacağız şuan çok endişelendim çok mu yanlış yaptık ama burda veterinerin suçu var

aslihan_e

Evet veteriner çok yüksek doz söylemiş. Ben bir kez yanlışlıkla 2 kere antibiyotik içmiştim ve zehirlenmiştim yani doz aşmamak önemli ama olmuş artık, kediyi aşırı rahatsız etmediyse içtiği suyla atmıştır. Probiyotik verseniz çok iyi olur. Activia gibi market yoğurdu ya da kefir de olur, bağırsakları rahat eder.