6 Aylık Kedi Fip

sudesama

merhaba kedim fip olabilir diye düşünüyorum 6 aylık 1.5 ay önce ağzında yara çıktı geçti izi kaldı bazı günler durum bazı günler oyuncuydu ama iştahı her gün açıktı bugün ise dünden beri öksürüyor nadirdir olsa ve hapşırıyor oyun oynuyor ama çok iştahsız 1 gün ne su içti ne manaya dokundu ev yemeği bile teklif ettik burun kıvırdı :( kendisine kan sayımı mı yaptırmam lazım? tam kan sayımında tüm hastalıklar çıkar mı? ve fipse eğer kurtulma olasılığı var mı? :(

1 CEVAP

aslihan_e

Hemen fip düşünmeyin. Geçen benim kedim de hastayken ben de korktum fip çıkar mı diye ama o sürekli evin içinde karanlığa saklanma, uyuma halindeydi, yüksek ateşi vardı, ileri derecede ishaldi ve çok kötü görünüyordu. O hali beni korkutmuştu. Kedinizin burnu tıkalıysa yemek yememesi çok normal. Hapşurma öksürme de burnunun tıkalı olduğunu gösteriyor. Öncelikle net bir şey söylemeleri için Hemogram ve Biyokimya testi yapılması gerekli, sonra Fip'in daha netleşmesi için başka testler varmış. Ama bence sizin kediniz kedi nezlesi olmuştur ya da bağışıklığı düştüğü için Korona nüksetmiş olabilir. Antibiyotik kullanırsa burnu açılır yemek yemeye başlar yüksek ihtimalle. Zaten veteriner ne yapılması gerektiğini söyler. Kediniz yemiyorsa çorbalık tavuk haşlayın, yağlı yerinden onun suyunu şırıngaya çekin ağzının kenarından yavaş yavaş sıkarak içirmeye çalışın. Ben kedi nezlesi yüzünden geceleri sürekli kedimin burnunu silmek için kalktığımı bilirim, burnu çeşme gibi olmuştu, benim kedim çok ağır atlatmıştı. Korona'dan kedim zatürre oldu ciğerlerinden öyle ses çıkıyordu ki o bile iyileşti. Yani demek istediğim Kedi Nezlesi ve Korona kedileri kötü şekilde etkileyebiliyor, kedilerimi günlerce zorla şırınga ile beslediğim zamanlar oluyor. Siz şimdi biraz hapşurdu öksürdü yemek yemiyor diye hemen fip düşünmeyin. Kediler koku alamazsa yemez zaten. İlerdeki günlerde burnu akmaya başlar, daha fazla hapşurabilir, söker mikrobu, tabi ki ilaç desteği almalıdır eğer ki yemek yemiyorsa. Kedileri çocuk gibi düşünün, kediniz henüz 5 aylık, bağışıklığı gelişiyor. Başka kedi veya kedilerle teması oluyor mu hiç? İshali var mı? Karma aşısını oldu mu? Olduysa kaç aylıkken oldu? En son ne zaman iç parazit ilacı aldı? Bunlar da önemli.