İç Parazit Denge Sorunu Yapar Mı?

ILoveF

Biberonla büyüttüğüm bir yavru kedim var. Şuan 1,5 aylık kadar. yaklaşık 1 hafta önce bir kaç defa kustu ve ishal oldu. Hemen iç parazit ihtimali aklıma geldi ve hap yutturduk. Öncesinde daha küçük diye aşılamamıştık ama belirtiler hemen beni korkuttu. Kusma tekrar olmadı ama ishali devam etti. Probiyotik filan başladık herşey iyiye doğru gidiyordu sadece biraz halsiz duruyordu. İştahında filan hiç bir sorun yok. Ama dün gece birden karnında şişlik fark ettim, bayağı kocaman olmuş göbeği ve sanki hafiften sarhoş gibi yürümeye başladı. Sabah hemen veterinere gittik. İç parazit geçmemiştir dedi ve serum takıldı antibiyotikli ve aşısı yenilendi. Serumdan sonra iştahı biraz kapandı. Öncesinde çok güzel yiyordu. Serumdan sonra da yiyor şuan ama biraz azaldı. Ama yürürken hala sarhoş gibi yürüyor. Bu yürüme bozukluğu gerçekten iç parazitten kaynaklanıyor olabilir mi, başka bir hastalıktan şüphelenmeli miyim? Böyle bir durum yaşayan oldu mu acaba yardımcı olursa sevinirim. İç parazit kaynaklıysa alınınca etkisiyle tekrar eski haline döner mi?

11 CEVAP

aslihan_e

İç parazit geçmemiştir denilerek yeniden iğne yapılmış, 1,5 aylık bebek zaten hap verilmiş. Haptan sonra zaten iç parazit varsa atmıştır. Kakasına bakmadınız mı? Ha yumurtalar kalır ama 1 haftada rahatsız edecek düzeye gelmezler ki. Haptan ne dozda verdiniz ve markası neydi? Siz bence farklı bir veterinere götürün. Hayvana ne dozda iğne yapıldı bilmiyorum ama o da ağır gelmiştir büyük ihtimalle. Bence tamamen gereksizdi iç parazit iğnesi. Sarhoş gibi yürüme ne düzeyde bilemiyorum şimdi o yüzden ishalden falan halsiz mi düştü yoksa farklı nedenden dolayı mı bilemem. Siz değil de veteriner farklı hastalıktan şüphelenmeliydi. Neden parazit iğnesi serum antibiyotik yapıp yolladı anlamadım. Heralde ne alırsam kârdır diye düşündü. Karnındaki şişlik indi mi? Acaba gaz mı yaptı iyi bir ihtimal olarak. Çocuğun iştahı o iç parazit iğnesi yüzünden kapanmıştır, boş yere zehirlemiş hayvanı.

aslihan_e

Ultrasonla falan baktı mı kediye, en azından nefesini dinledi mi?

aslihan_e

Açıkçası fipin konusu geçmedi mi yani? Karnını kontrol etti mi?

aslihan_e

Siz bir gün geceye kadar hiçbir şey vermeyip gece de dediğim lapayı verin bence fayda görürsünüz. Sadece o şekilde besleyin 3 gün. Fayda görürseniz 1 hafta. Bu veterinerlik fakültesi hocasının önerisi. Önce aç bırakılacak sonra lapa verilecek, kokusuna yemesi için de içine göğüsten biraz tiftiklenecek. Yemezse de tamamen muhallebi gibi olana kadar rondoya çekin ama suyundan bol konulması gerek öyle olursa yoksa çok katı olur, şırıngaya çekip ağzına sıkıp yedirin. Benim kedilerim iç parazit ilacı sonrası kakalarını tutamaz olunca bunu denemiştim 1 haftada düzelmişlerdi. Ancak eğer ki enfeksiyon kaynaklıysa kakasını tutmaya başlasa da günler geçse yine ishal artarak devam eder. Ordan anlarsınız enfeksiyon olduğunu.

ILoveF

Yaşadığım ilçede çok imkan yok veteriner konusunda cihazlara filan sahip değiller malesef. Fip olma ihtimalini söyledim ama elle muayenesi sonucunda karnındaki şişliğin sıvı şişliği olmadığını, bağırsak şişkinliği olduğunu söyledi. Dışkıdan ötürü bir şişlik gibi dedi. Kedimde aslında ishal durdu diyebilirim. Puding kıvamında bir kaka söz konusu şuan. Ama hala sarhoş gibi. Çok ciddi bir boyutta değil bu sarhoşluğu ama yine de denge problemi yaşıyor hafiften. Zaten benim canımı sıkan da bu hali. Yoksa ishal, kusma, iştahsızlık gibi şeyleri atlattık sayılır. Ama bu denge kaybı neyden ötürü olabilir, herhangi ufacık birşeyi ihmal etmek istemiyorum. Zaten dediğim gibi imkanlar kısıtlı, en azından konuyla ilgili bende bilgi sahibi olup veterinerimizden o konuda sorular sorabileyim ki gözden birşey kaçırmasın

ILoveF

Birde tuvaletini kuma yapmayı öğrenmişti aslında ama bu hastalandığı dönemde dışarı yapmaya başladı. Şimdi de kuma gidiyor çoğunlukla ama yine dışarı yapıyor. Arada bazen popodan sarkan kakalar oluyor. Sanki tutamıyor gibi ya da böyle popo deliği hafif açık oluyor içerden dışkı görünüyor. Kum kabına koyuyorum filan yapmıyor öyle kalıyor. Bitmek bilmeyen bir kakası var gibi sürekli gerçekten

miraytas

Sarhoş gibi yürüme, denge kaybı benim oğlumda da var. Nörolojik fip hastası şuan. Tedavi görüyor. İç parazitler beraber fip yine de değerlendirilmeli bence

ILoveF

Denge problemi geçti bayağı, serum takılıyor flagyl ve vitamin. İshalide düzeliyor gibi fakat popo deliğini tutamıyor. Sürekli kaka akıyor popodan puding kıvamında. Dışına doğru da çıkkın bir şekilde duruyor poposu. Neyden olabilir bu durum. İç parazit filan herşey yapıldı, probiyotik kullanıyoruz. Antibiyotik kullanılıyor gerekli vitaminler veriliyor ama bu popodan kaka akma sorunu hiç düzelmiyor

aslihan_e

Ağır ishal durumunda özellikle yavrular kakalarını tutamaz oluyorlar bu enfeksiyon kaynaklı da olabilir iç parazit ilacının ağır gelmesinden kaynaklı da. Haşlanmış tavuk göğsü suyuna lapa pirinç yapıp birkaç gün sadece onunla besleyin, biraz yardımcı olur. Göğüsten küçük bir parça tiftikleyin içine, kokusunu alıp yiyecek kadar. Aslında bu kadar ağır durumda ilk başta 24 saat aç bırakmak gerekir, böylelikle bağırsaklarına besin girişi olmadığı için biraz rahatlarlar. Kan testi yapılmadı mı? Enfeksiyon varsa çıkardı.

ILoveF

Dediğim gibi malesef imkan yok yaşadığım yerde. Hiç çözüm bulamazsak ancak çarşamba şehir merkezine götürebilirim.

Palyaco

Agar geliyor iç parazit bağışıklığı dusuk olan kedilerde