Kedilerde Aşının Önemi Ve Yaptirirsak Ne Olur Yaptirmazsak Ne Olur

salihaondag8

Arkadaşlar kedilerde aşının önemi nedir yaptırıp yada yaptirmazsak neler olur aşı nedir asisiz kedi yasarmi genel aşılar ne kadar sürede bir yapılıyor ve ne kadar fiyatları ben sokaktan kısır yetişkin erkek kedimi sahiplendim genel muayene ve aşı olarak sadece iç dış parazit yaptırıyorum başka ne yaptırmam gerek önemli olarak maddi gücüm olmadığı için çok sık veterinerenere görünüyorum sadece genel muayene ve iç dış parazit yaptırdım başka neler yaptırayım önemli şeyler neler siz neler yaptırdınız sahiplendikyen sonra

10 CEVAP

miraytas

Size bu sorunun cevabı daha önce verilmişti diye hatırlıyorum. Karma aşıyı sormuştunuz yine

miraytas

Karma aşı genel olarak hastalıklardan koruyor çocukları yaptırılması önemli bence başka hastalık çıkarsa aşıya vereceğinizden daha fazlasını verirsiniz veterinere

salihaondag8

Yok ben sormadım ama cevabijiz için teşekkürler yani karma iç dış parazit tek yaptırsam yeterli olurmu kedim yetişkin erkek ve kısır onun için yeterli olur degilmi

simbakedi

genelde senede 1 kez karma 1 kez de kuduz yapiliyor. maddi acidan cok zorlamiyor bu nedenle, ic dis parazit daha sık yapildigi icin o daha cok zorluyor beni acikcasi. bu iki asi da gerekli. kuduzu her sene yaptirmayan var ama ben yaptiriyorum. sokaga kacar bir sey olursa kuduz kapmasin en szindan diye. karma asi da cok onemli, yaptirilmasi gerekiyor. o yuzden bence yaptirmalisiniz, zaten senede 1 kere yapiliyor buyudukleri icin. ben ic dis paraziti 2-3 ayda bir yaptirmiyorum, biraz daha uzun araliklarla yapiyorum

salihaondag8

Peki bunlar önemli bunlar haricinde başka yaptırmam gereken bir aşı varmi ilk defa kedi bakıyorum ve bilgim yok o yüzden sizlerden bilgi aliyorum cevaplarınız için teşekkürler siz ilk sahipmendikyen sonra neler yaptınız mesela anlatırsanız bilgi sahibi olurum en azından ben sadece kısırlaştırma genel muayene ve iç dış parazit yaptırdım iç dış parazit vir kere yapıldı

aslihan_e

Karma aşı yaptırmazsanız gençlik hastalığı kaparsa %98 ölür ve bu hiç kolay bir ölüm olmuyor. Lösemi de yaptıran var ama bazıları gereksiz görüyor bilemiyorum. Kuduzu da ben gerekli görmüyorum kediler için ama kimlik çıkartacaksanız çip taktırmanız gerekli, kuduzu da mecbur yaptırmalısız yasal zorunluluk olduğu için. Başka aşı yaptırmayın diyor uzmanlar bunlar dışında. İç dış parazit zaten aşı değil ilaç.

stellabennett

iç-dış kesinlikle gerekli dışarı çıkmasa bile parazit kapabilir 2-3 ayda bir yaptırmalısınız karma da aynı şekilde önemli bir aşı o da yılda bir kere oluyor bazı hastalıklardan koruyor yaptırmanız çok iyi olur kuduz zaten devlet tarafından zorunlu yani seçim bize ait değil lösemi aşısı hakkında emin değilim onu veterinerler daha iyi bilir sadece yaptıracaksanız bunu yapmadan önce bir test yapmaları gerekiyor aklınızda bulunsun

Emirckr

İç-dış yanında lütfen karma aşıyı da yaptırın,
Başta,kedileri yavruluktan yetişkinliğe geçiş döneminde tutan gençlik hastalığına karşı koruma sağlar.
Hastalık çok ani ve hızlı ilerleyip öldürüyor yani kedi bu hastalığı kaparsa veterinerin dahi kurtarma şansı son derece düşük.
Çünkü ciddi ishal,kusma,iştahsızlık,halsizlik hepsi aynı anda ve ani şekilde ortaya çıkıyor.
Çok kısa sürede fakat can çekişerek ölüyorlar maalesef..
Bu yüzden karma aşı önemli.
Lösemi tercihe bağlı biz yaptırmadık mesela.
Aynı zamanda kuduz açısının da yaptırılması gerekiyor fakat önem sırasında dediğim gibi o ilk üçü var.Mutlaka yaptırmaya çalışın..

salihaondag8

Cevaplarınız için teşekkürler arkadsslar yani gerçekten veteriner masrafları arttı ve gerçekten insan yetişemiyor herysey zamn üstüne zam ama en yakın zamanda elimden geldiğinde yaptirmaya calsicam

Lokumcukk

İki aya bir iç dış parazit yılda bir kez de karma aşı yaptırmak zorundasınız Karma aşıyı ilk kez vurunucaksa iki doz şeklinde yapılıyor sonraki yıllar bir kez Maddi açıdan düşünüyorsanız bunları yaptırmadığınızda kediniz daha sık hasta olacak veterinere daha çok para vereceksiniz Birde sadece kedinizin sağlığı için değil kendi sağlığınız içinde bu aşıları yaptırmanız gerekiyor çünkü bazı hastalıklar bulaşıcı olabiliyor