Kedimin Karnında Bir Şişkinlik Var Mı?

elgatito

Merhabalar 2 buçuk aylık dişi yavru kedim ilk geldiği zamandan berri yaklaşık 3 haftalıktı geldiğinde, karnının altında kese gibi minik bi şişkinlik var gibi geliyor elimle kaldırıp bakınca. bazı zamanlar hiç olmadı bazı zamanlarda var gibi gelmişti ben gaz problemi olduğunu düşündüm (ev kedisi olduğu için) doğal olarak. bu zamana kadar yaşı gelmediğinden dolayı parazit aşısı yaptırmamıştım yaptıracagım toplam 3 aylık oldugu dönemini tamamlayınca, durumdan anlayan biri normal olup olmadıgını söyleyebilir mi

7 CEVAP

İştahı,keyfi, dışkısı vs yerindeyse normal bu durum yavrularda. Benim büyüttüğüm beslediğim çoğu yavrunun karnı böyle. Bazen fazla yedikleri için bile böyle oluyor bazen gazdan vs. Yine de içiniz rahat etmeyeceksen bir muayene ettirin

aslihan_e

Kedinize iç parazit hapı verebilirsiniz küçük dozlarda. 3 aya kadar beklemek çok riskli. 1 aylık kedide bile parazit oluyor. Karma aşıyı da 16-17 haftadan önce yaptırmayın, bunu uzmanlar söylüyor. Yoksa etkisiz olur.

aslihan_e

Evet eskiden 12. haftada yapılıyordu ama uzmanların araştırmalarıyla o haftalarda kedilerin bağışıklık kazanamadığı ortaya çıktı. Anneden gelen maternal antikorlar aşıyı etkisiz hale getiriyor. Sadece hayatında bir damla bile anne sütü içmemiş kediye daha küçükken aşı yapılabilir. Ancak ülkemizde hâlâ hiç araştırmayan veterinerler küçük kedilere aşı yapıyor. Ben de uyarıyorum burdan insanları. 17 haftaya kadar bekleyin ve bu sürede kediyi mecbur kalmazsanız vete götürmeyin. Ordan hastalık kapıyorlar, orası hastalık yuvası. İç parazit iğnesi tam doz verilirse yavruya ağır gelir, düşük doz veren veterinerler var, tam verip hayvanları ağır ishal yapan veterinerler de. En iyisi hap alın ve düşük dozda yutturun, 10 gün sonra tekrar yutturun ve ilk yutturduğunuzdan 21 gün geçince de tekrar yutturun. İlaç yumurtaları öldürmüyor onlar çıkmaya devam ediyor yoksa. Hapla iğne aynı etkiyi sağlar zaten, hatta Caniverm gibi çok etken maddeli haplar tek etken maddeli iğneden daha iyi. Geçmişte bir iki tane bile pire kapsa zaten iç parazit yapıyor. Anne karnında da anneden kapıyorlar.

elgatito

çok teşekkür ederim dikkate alacağım

elgatito

iştahi kesinlikle yerinde çok fazla yiyor hatta bazen günde 1.5 falan yediği oluyor çok koşuşturuyor dışkısı da normal gibi kıvamı vesaire kan falan asla göremedim hatta eldiven alıp incelemiştim parazit olabilir mi diye gözüme çarpan bişey görmemiştim bende hastalandığını düşünmüyorum ama içimin rahat etmesi için bilen birilerine sorayım dedim sağolun yanıtınız için

elgatito

teşekkür ediyorum değerli cevaplarınız için, umarım bi sorun yoktur parazit aşısını yaptıracaktım kesinlikle zaten fakat emin olamadığım durumlar olmuştu bende okuduğum bilgiye göre 3. ayında aşılarına başlamamız gerek diye biliyordum

aslihan_e

Ayrıca karma aşısı yapılana kadar başka kediye yaklaştırmazsanız iyi olur.