Bilinmeyen Solunum Sorunu

Bcanaydn

1 hafta önce yolda bir güzellik gördüm ve aldım Vet götürdüm iç dış yaptırdık. 7 aylık civarı. Üç parazit döktü ilk gece. Sonra ki gece uyurkende dinlenirkende solunumu çok hızlı geldi. 1 yıl önce kedimi akciğer hastalığından kaybettim o yüzden solunumu hızlı görünce korktum hemen Vet gittim. Röntgen çekildi bir şey yok dediler,sadece sindirimde bir sıkıntı var probiyotik verdiler döndük. 2 gün geçti ama ben yine dayanamadım gene gittim bu seferde kan bakıldı maşallah gene tertemiz. Bu arada yemesi içmesi oyun oynması çok yerinde. Önce ki kedimde çok zorluk çok üzüntü çektim ki o benden daha çok çekti yavrum. Aynı şeyler olucak diye çok korkuyorum. Ama niye böyle anlamıyoruz. Doktor en son ihtimal doğrultusunda herpes kedi gribi olabilir hafif atlatıyor olabilir ama kan temiz kafadan bilmeyerek antibiyotik yada ilaç veremem dedi. Ne yapacağımı bilemedim iyice taktım kafaya.

1 CEVAP

aslihan_e

Bence siz kedinizi akciğer hastalığından kaybettiğiniz için evham yapıyorsunuz. Zaten testler temiz çıkmış. Şuan yemesinde içmesinde bir sorun yoksa zaten Herpes de olsa antibiyotik verilmesi yanlış olur. Ancak ikincil bakteriyel enfeksiyon gelişirse o zaman antibiyotik verilir. Biraz akışına bırakın, eğer ki belirtilerde artış görürseniz o zaman veterinerden yardım istersiniz. Benim de kedilerimden kaybettiklerim olduğu için şimdikiler hastalandıklarında "gidiyor heralde" oluyorum. En son ölecek büyük ihtimalle düşüncesi ile veterinere götürdüm, hiç umudum yoktu, şuan çocuğum turp gibi. Ciğerinde problem yaşasa bile öyle hemen korkmayın. Benim bir kedim ileri derecede zatürre oldu, uyurken nefes alışının sesini komşular bile duyuyordu yani o derece büyük adam horlar gibi ses çıkıyordu, göğsü doluydu hırıltısı çok fazlaydı. Görenler bu kedi ölür yaşayamaz ki diyordu. Şuan gayet iyi hiçbir solunum sorunu yok. O hastalıktan birkaç ay sonra bir de boynundaki lenf bezi iltihap yaptı, küçük bir mandalina kadar şişti patladı, gırtlağı delindi sandım. Onu da atlattı. Yani illa kötüye dönecek diye bir şey yok. Biraz daha gözlemleyin, ciğerini dinlemeye çalışın. Kakasını kontrol edin ishale karşı. Gerçi ishal olabilir onda çünkü iç parazit yumurtaları çıkmaya devam eder 21 gün boyunca. Benim kedimin biri çok hassastır, Herpes kaptığında günlerce yemeyi reddetti, gece gündüz akan sümüğü ben bilirim. Uyurken horluyordu bayağı. O da şuan gayet iyi kilo aldı tosuncuk oldu. Herpesse iyi yine yani bağışıklık kazanınca bir daha kaparsa daha hafif geçiriyorlar. Hiç korkulacak bir şey değil, bizim grip gibi. İlerlerse antibiyotik alır, antibiyotiğe cevap veren bir hastalık.