İki Kedim Var Beslenme Dengelerini Nasıl Ayarlayabilirim

simsim1713

İki kedim var 1.5 yıldır bizimleler ikisi de 1 yaşını geçti ve kısırlar
Biri çok iştahsız bebekliginden beri öyle yaş mama hiç yemiyor. Kuru mama olarak belli markaları yiyor ancak onlardan da çok az yiyor. Kilosu 4100 gr civarı.
Diğeri bebekliginden beri çok obur. Hiç mama seçmiyor ne bulsa yiyor. Kısırlaştırınca iştahı iyice açıldı 10 dkda bir mama yiyor ve kısa bir süre içinde 500 Gr kilo aldı. 4500gr oldu. Ancak böyle yemeye devam ederse obez olacak diye korkuyorum.
Evden 08.00de çıkıp 16.00 gibi dönüyoruz. O süre içinde az mama koysam hepsini obur kedim yiyor, iştahsız olan kedime mama kalmıyor.
Fazla mama koysam iştahsız kedim de mama yemiş oluyor ama diğer kedim çok fazla yediği için çok kilo alıyor.
Bu arada kısır kedi maması kullanmamıza rağmen bu kadar kilo alıyor.
Sizce ne yapabilirim ?

1 CEVAP

MarsMaya

8-16 arası bence iyi bir süre. Kediler için ayırmamız gerken açlık penceresi yaklaşık olarak 8 saat diye hatırlıyorum. Öğünlere bölerek beslemeniz gerek. Evden çıkmadan önce mamalarını koyun 7.30 gibi mesela ve ölçülü verin paketin arkasında yazar 60 gr 80 gr diye. İster yesinler ister yemesinler yeter ki yiyen ölçülü yesin evden çıkmadan önce tabaklarını kaldırın 8 saat sonra döndüğünüzde mamaları tekrar verin aç kaldıkları için bu sefer yiyeceklerdir. İlk birkaç gün düzeni oturtmaya çabalamakla geçebilir.