Yavru Kedi Kısırlaştırma

Sisi88

1 yetişkin erkek, 1 dişi yavru kedim var. Dişi kedim şuan 1 aylık civarında. Olası gebeliği önlemek için yavru dişi kedimi kısırlaştırmak istiyorum. En erken ne zaman kısırlaştırılabilir?

5 CEVAP

Suraemir

Bende merak ediyorum ikiside 3 aylık benimde önce hangisini kısırlaştırmalıyım

Emirckr

6-7 aylıktan itibaren diye biliyorum,
Erkek kediniz,dişi yavru ile 3-4 aylıktan itibaren çiftleşmeye yeltenmeye çalışabilir fakat hem aralarındaki boyut farkından dolayı hem de biliyorsunuz ki dişi istemediği sürece bu çiftleşmeler genellikle başarısız sonuçlanır.
Ancak maalesef hiç risk yokta diyemeyiz..
Dişi kediniz 6-7 aylığa ulaştıktan sonra bazı şeylerin farkına varacak,çiftleşmenin ne olduğunu içgüdüsel olarak öğrenmiş olacak.
Bundan ötürü kızgınlığa girip çiftleşme isteğini kendisi oluşturabileceği bir dönem başlayabilir.
Bazı veterinerler kısırlaştırma için en az 1 yaşına kadar beklenilmeli diyor bazıları ise 6-7 aylıkken de yapabiliyor.
Sizde bir görüşürsünüz fakat bence önümüzdeki aylarda hiç sorun yaşamamak adına,erkek kedinizi öncelikli kısırlaştırmanız tavsiyemdir.

Superisi814

Merhabalar,
6 aylık kedi hamile kaldığında fark edemedim.Hatta doğumuna çok yakın fark edebildim.Dogumundan sonra yavrulara bakamamisti.Sokak kedisi bu .
Bir başka sokak kedisini ise 6 aylık çiftleşirken yakaladığında acilen kisirlastirmak durumunda kaldım.Zaten zor tutundu hayata.
Anneliği kaldiramazdi.
Acil durumda en erken 6 aylıkken kisirlastirdim.
Şimdi onu tamamen sahiplenecegim ama çok küçükken kisirlasti .

Sisi88

Kedilerimi bahçede bakıyorum. Arada sokaktaki kediler de geliyor yemek veriyorum. Erkek kedimi şuan kısırlaştırmam pek çözüm olmayacak. O yüzden önce dişi kedimi kısırlaştırmayı düşünmüştüm .

Tosbik4444

Bizim veterinerimiz 2 defa kızgınlık geçiricek, öyle kısırlaştırcaz dedi. Yumurtalıkları tam gelişsin, parça kalmasın dedi.
Benim kızım 1 defa kızgınlık geçirdi,2.yi bekliyoruz