Cevaplarsanız Sevinirim Sorumu

salihaondag8

Arkadaşlar benim kısır yetişkin erkek kedim var ve ben iki senedir kedi bakıyorum yani çok tecrübeli değilim aranızda tecruveli olanlar illaki vardır kedilere mamasını yaradığıni ve kediye iyi geldigini ve sevdiğini nasıl anlarız yani bir mamayla devam etmemiz gerekecegini nasıl biliriz bir mamayı en fazla ne kadar süre kullanmaliyiz ve ne kadar sürede bir mama değişikliği yapmaluyiz kedim başka lezzet arıyor ve bir mamayı uzun süre kullandığında çok sıkılıyor ve yemek istemiyor ve bende iki ayda bir degistiriyoeum yani bu doğrumu bu durumda ne kadar sürede bir değişiklik yapmam gerek çok değişiklik yapılması kedimde herahngi bir sıkıntı olurmu birxe mama değişikliğini nasıl yapmalıyım iki tame mama yada birden gazla mama karışık vermek sıkıntı yaparmi yani kedim diyelim bir mamayı sevmedi diğer aldığımı sevdi o mama elimde kalmasın diye karışık verdim ne gibi sorun olur sorularımı cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler mama geçişlerinde mamayı azaltarak vermezsem direk geçersem ne gibi sorunlar olur

4 CEVAP

simbakedi

kedinizin mamayı sevdiğini anlarsınız açıkçası. mesela biz exclusion kullanıyorduk, indirimli acana bulduk ve ikisini karıştırdık. exclusion mama yerken mama saklama kabımıza dokunmayan simba şimdi doyduğu halde mama kabını açıp yemeye çalışıyor. çok belirgin farklar oluyor yani mama sevip sevmeme konusunda.

aynı aromayı uzun süre kullanmak iyi değil. balıklı çok yerse başka sorun tavuklu çok yerse başka sorunlar oluyor. 2 ayda bir değil ancak 3-4 ayda bir değişiklik önerebilirim size. ben her 10-20 kiloda bir aromayı değiştiriyorum. bu değişimlerden kedimin sindirimi kötü etkilenmediği için 3-4 ay bizim için sorun olmuyor, başka kediye ağır gelebilir tabi bu kedinin yapısına bağlı.

iki farklı mamayı karıştırmanızı önermem. elinizde mama kaldıysa bu yöntemi uygulayabilirsiniz ancak rastgele 2 mama alıp vermeyin. özellikle farklı aromada 2 mama karıştırmanızı önermem.
ancak şu şekilde olabilir, mesela ben kedime 10 kiloluk balıklı mama verdim ve artık tavuklu mama alıcam. o zaman bir geçiş süreci uygulamanız lazım (aynı markanın balıklı mamasından tavukluya geçerken bile böyle olmalı). bu geçişi direkt dikkatli şekilde ilk birkaç gün %75 eski-%25 yeni mama, sonraki birkaç gün %50-%50 şeklinde gidebilirsiniz. ben direkt 1.5 kilo mamaya yarım kilo falan karıştırıyorum göz kararı. karıştırmadığınız halde ishal, kusma vb sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

bir de ben mama markaları için bir şey demek istiyorum. örneğin benim kedim acanayı çok seviyor ancak çok pahalı, sürekli alabileceğim bir mama değil maalesef. bu nedenle alternatif diğer mamalara bakıyorum ancak acanayı sürekli alacak param olsa bile sürekli almam. benim gözümde en güvenilir ve en başarılı mama markalarından ancak hiçbir mama markasına sonsuz güven olmaz. birinde bir eksiklik/fazlalık varsa başka markayla bunu kapatmaya çalışıyorum. 20 kiloda bir genelde marka da değiştiriyorum. benim kedim bu marka ve aroma değişikliklerini kaldırdığı için rahatım, yine siz kendi kedinizi tanıyarak hareket etmelisiniz

Silablgn

Mama değişikliği yaparken önceki mamasını ve yeni mamasını karıştırırarak vermelisiniz ve çok sık mama değişkliği yapılmamalı midesi bozulabilir bildiğim kadarı ile eğer yapılcaksa 8 9 ayda bi yapılması daha uygun olur

salihaondag8

Cevabınız için teşekkürler ama bir kac soru sormuştum hepsini cevaplasaydiniz benim için daha iyi olurdu bilgi sahibi olurfim ona göre harekrt ederdim ama yinede teşekkürler 🤗🤗

salihaondag8

Cevabınız için teşekkürler çok açıklayıcı oldu 🤗