Yavru Kediye Croxilex Antibiyotik Kullanımı?

aycylmz

Merhaba, sokakta baktığım 3 yavru kedi nezle oldu. Gözleri sürekli akıyor, burunları tıkalı ve hırıltılı nefes alıyorlar. Dün veterinere götürdüm ama antibiyotik vermedi, polivit ve hyper immun44 yazdı reçeteye. Dün verdim ilaçları ama bugün baktığımda daha da kötüleşmişlerdi. Veteriner antibiyotik yazmamakta ısrarcı olduğu için sorsam da verme diyecek muhtemelen ama sadece vitamin ve bağışıklık güçlendiriciyle de olacak iş değil gibi. Evde croxilex antibiyotik var solüsyon şeklinde, yavru kediye verilir mi ve hangi dozda verebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2 CEVAP

aslihan_e

Şurubun 1 ml'inde 80 mg amoksisilin var, kedilerde amoksisilin dozu kilo başına 10-25 mg. 25 maksimum doz, o doza çıkmayın. Siz yavruların kilosuna göre mesela 1 kilo varlar mı? Yoksa yarım kiloluk bebekler mi ayarlayıp içirin. Kediler için güvenli bir antibiyotiktir. Dozunu doğru ayarlamalısınız. Şırıngaya çekip miline göre bölün mesela eğer ki 1 cc 5'e bölünmüşse 0,1 cc 16 mg amoklavin içerir.

aycylmz

1 kilo vardır yavrular. 3-4 aylıklar. 0,2 cc yeter o zaman bu durumda. Çok teşekkür ederim cevabınız için 🙏