Kedimde Akut Böbrek Sıkıntısı.. Yaşayanlar Lütfen Yardımcı Olabilir Mi

Herkese merhabalar. Kedimizi 4 ay önce sahiplendik ve 6 ayını doldurdu, normalde çok iştahlı bir kediydi. Su içme, idrar, dışkı problemleri yaşamadık bugüne dek. 1 hafta önce normalde çok iştahlı yediği mamasını yemedi ve hemen ertesi gün veterinere götürdük. Bu konuyla ilgili de sorumu buraya yazmıştım daha önce, bilenler vardır. Bir haftalık bir antibiyotik tedavisi başladı veterinerimiz. Bu süreçte ilaç ve az yeme etkisiyle iki kez ishal dışkıladı, kusma problemi yaşamadık. Halsizlik, iştahsızlık ve sürekli 39 üzerinde ateş vardı. Her gün ikişer üçer iğne vuruldu ve bir türlü toparlayamadı. Biz ilçede yaşıyoruz, veterinerimiz tetkik ve cihazlarının daha kapsamlı olduğu başka bir veterinere yönlendirdi bizi şehirdeki ve hemen bugün gittik. Bağışıklığında düşme, mesanede daralma, safrada biraz sıkıntı ve en önemlisi böbreklerde sıkıntı görüldü. Vücudundaki üre oranı çok yükselmiş, bir haftalık yatış verdiler. Bu sürede serum alacağını, böbrek rahatsızlığına uygun bir mamayla besleneceğini ve bağışıklık için takviye vereceklerini söylediler. Genç olduğu için atlatacağına inanıyoruz ama böbrek rahatsızlıkları biraz inatçıdır, tedaviye cevap verip veremeyeceğine bakacağız dediler. Evlat işte, bilirsiniz. Ailecek çökmüş durumdayız. Bu süreci daha önce yaşamış kişilerin deneyimlerine çok ihtiyaç duyuyoruz. Bizi aydınlatırsanız çok seviniriz.

6 CEVAP

Merhaba öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Bizim oğlan hala veterinerde yatışta, bugün 2. günü. Tedavi içeriğinde Veterinary HPM Kidney Support kuru mama, Kattovit böbrekler için çorba, VEDA diet tablet ve bağışıklığı güçlendirmek için Swiss macun kullanıyorlar. Serum takviyesi bitip kendini topladığı zaman taburcu ettiklerinde de bunlara devam edeceğimizi belirttiler evde. Maması bir süre böbreklere yönelik olacakmış. Su pınarı muhakkak alacağız oğlan eve gelince.
Veterinerimiz nötr konuşmaya çalışıyor. Çok ciddi bir durumda olmadığımızı ama zamanın göstereceğini söyledi. Bekleyişteyiz..

Eskiden de hem yaş hem kuru mama olarak Royal Canin Kitten veriyorduk. Malt ve vitamin olarak MBV kullanıyorduk, ödül maması da Gimcat verdik, evden ek herhangi bir şey hiç vermedik. Sebebini de anlamadık ki.. Nasıl sizce bu mamalar

Lütfen cevap yazabilir misiniz😔

Taycomisa

Hekiminize sorup,hills k/d mama kullanabilirsiniz,konserve ve Kuru mama formu var muhakkak deneyin,viyo renafelin var,onu da sorup kullanın deneyin bunları hekimle konuşup,tek hekimle sınırlı kalmayın,hekimlere soru sormaktan bence hiç çekinmeyin,evin her yerinde su kabı olsun su içme alışkanlığı kazansın,su pınarları var onlardan alın,hiç su içmiyorsa şırınga ile vermeyi deneyin,benim kedimin yıllık muayenede bir böbrek biraz büyük çıkmıştı ama şükür durumumuz iyi,kan değerlerimiz normal aralıkta, ben bunları yaptım hekime danışıp k/d kullanıyoruz bakalım 2 3 ay olacak,bir ay sonra kontrolümüz var bizim kd kullanmamıza da çok gerek yoktu ama gene önlem olarak hekime danışıp aldım ben

Taycomisa

Peynir,salam yada ev yemekleri vermeyin bu süreçten sonra tuz oranları çok fazla maalesef, yararlı diye yumurta, yoğurt, kefir vs bunları da çok vermeyin özellikle yumurta ve evde sade olarak yaptığımız tavuk haşlama, balık yada et fazla gelebilir çok sınırlı vermek lazım bunları böyle problem yaşayan çocuklara birde çiğ besleme yapın diyorlar ama bu kesinlikle hekimle birlikte yapılmalı ve siz bunu şuan denemeyin

Taycomisa

Çok güzel bence,ürünler hem veteriner ürünleri hem premium ürünler,en kısa sürede olumlu şeyler olur merak etmeyin, elinizden geleni yaptıktan sonra. Bazı cinsler yatkın oluyor zaten böyle rahatsızlıklara cins kediyse eğer, sokaktan sahiplenildiğindede, içtikleri kimyasal karışmış sular, insanların yemek artıkları çok tuzlu,yağlı şeyler vs.derken sahiplendikten sonra çıkabiliyor bu durumlar.. Bide ben hekim değilim ama vitamine çok yüklenmemek lazım minnoş bünyelerine fazla geliyor evden hiç çıkmayınca zaten güzel mama kullanıyoruz, dönemsel vitamin kullanmak daha mantıklı geliyor bana