Çip Hakkında Bilgilenelim [Gelincik,Kedi,Köpek]

GzdeAkbuz

Merhabalar edindiğim bilgilere göre Çip takılı olan hayvana doğru düzgün emar röntgen falan çekilemiyormuş (kandi bey hesabında görmüş olabilirim hatırlayamadım) çip yabancı bir madde sonuçta vücut içinde zamanla neye dönüşür bilinmez(kist, tümör, kanser misal bilmediğimiz neler neler var) taktırmayanlara 10bin TL ceza varmış ve çip uzaktan kontrol edilemiyormuş kediniz kaçtığında kaybolduğunda vs. birisi bulur Veterinere götürürse Çipi okutuluyor ve yazan adınız tel adres falan meydana çıkıyormuş ama [kediniz, köpeğiniz, gelincik'iniz] kayboldu diye bildirmeniz gerekiyormuş tam olarak bilmiyorum bunu ama 15 gün diyelim hadi bu süre içerisinde bildirmezseniz ve hayvanlarınız yine başkası tarafından bulunur ise terk etmiş sayılıyormuşsunuz ve bir miktar ceza yazılıyormuş yine gittiğim Veteriner 2022 senesinin bitimi sonrasında mavi renk olan karneleri işte pasaportmu neyse işte geçersiz olacakmış yeşil zorunluymuş artık ayrıca ben hayvana eziyet olduğunu düşünüyorum ve kedimi gerekirse karnesiz tedavi ettiririm zaten bu evcil ev hayvanları(gelincik,köpek,kedi) için bir prosedür benim kedim böylelikle sokak kedisi olarak kalır onların aklınca kedimin içinde gezen bir cisim beni düşünmek bile rahatsız ediyor bazıları da şey demiş hayvana dinleme cihazı yerleştiriyorlar falan Corona aşısı olanlara denilmişti içinize cihaz soktular işte o zamanlar konulmadı ama makyaj ürünleri gibi hayvan üzerinde deneye deneye bize de bunları yarın öbür gün şart haline getirmicekleri ne belli..
Bu ülkede hayvanlar yeterli değeri görüyor olsa dedikleri sözlere güveneyim ama hal ortada hayvanı habire hedef gösterirlerken hayvana yaptıkları yanlarına kalan birçok kişi varken hemde (daha bir çok değer verilmemiş konular var Hayvanlar ufak bir örnek sadece diğer haklardan bahsedersek işin içinden çıkılmaz)
Birçok kişi sorgulamadan ceza için taktırdığı Çip'in sorun çıkardığı zaman kimse arkasında durmayınca o kaçtığı cezanın kaç katını ödemek zorunda kalınır "şimdilik" bilinmemekte.

17 CEVAP

GzdeAkbuz

Dün iç dış parazit için veterinere gittik doktor mavi karneden için bu geçersiz olcak çip taktırınca nasılsa o yüzden iç dışı aynı sayfaya yazıyorum dedi cevap vermemi bile beklemeden kedimin karnesinin içine etti birde çipi takmayın dedim parasını veriyim gerekli olursa çipi içine yerleştirmek kolay nasılsa bana dediki çip benim üstüme kayıtlı o çipe ne yapıcağını nerden bilcem diyor yanlız çipe sadece hayvan kayıtlı olcak dendi hiç başka Veterinerler çip benimde üstüme kayıtlı demedi bu güne kadar ben taktırmayı düşünmüyorum dedim bana senin kedine bir daha işlem yapmam dedi bu ne saçmalık geçen komşumuz sayılır kadın kedisine çip takılmış ama çıkmış işte kimsede fark etmemiş kedi (başka birininde kedisinde çip çıkmış kaybolmuş veteriner aman benim üstüme bulun falan demeden yeni çip takmış) oynarken falan kaybetmiş temizlik yaparken meydana çıkmış ama kedinin ensesi iyileşti diye geri taktırmamış kadın veterineri falanda ses etmemiş biliyorsa tabi ama çipi okutuyor ise öğrenmiştir çip kadında duruyor şuan kimin dediği doğru ben hayvanıma tedavi için süreyi uzatıp habire veterinere gitme süresini açmak için 4\5 veterinermi gezmem lazım göze batmamak için nasıl iş çıkardılar başımıza kendi kedim için her şeyini karşılaştığım hayvan için başkaları kendinde söz hakkını nasıl buluyor senin kedine bir daha aşı yapmam ne demek rezillik..

GzdeAkbuz

Öncelikle yeterince bilgilendirici bir cevap vermişsiniz teşekkür ederim peki bu yazdıklarınızı neden gerekli kişilerden hiç duymadık acaba benim kimseyi endişelendirme gibi bir amacım yok aksine hepsi benim endişelerim üzerine içimi rahatlatacak hiç bir açıklama yapılmadı son yazdığımı okuduydanız eğer daha dün dedikleri tek şey kedine çip yoksa bir daha aşı yapmam ve çoktan sokağa Çip taktırmadan attılar hayvanları terk etmek isteyenin önüne hiç bir zorunluluk engel olamadı sizinde dediğiniz gibi yanlış bilgi yazmış olabilirim elbette bazı yerlerde çünkü doğrusunu demedi kimse bana bunu anlamak istemiyorsunuz