Çip Hakkında Bilgilenelim [Gelincik,Kedi,Köpek]

GzdeAkbuz

Merhabalar edindiğim bilgilere göre Çip takılı olan hayvana doğru düzgün emar röntgen falan çekilemiyormuş (kandi bey hesabında görmüş olabilirim hatırlayamadım) çip yabancı bir madde sonuçta vücut içinde zamanla neye dönüşür bilinmez(kist, tümör, kanser misal bilmediğimiz neler neler var) taktırmayanlara 10bin TL ceza varmış ve çip uzaktan kontrol edilemiyormuş kediniz kaçtığında kaybolduğunda vs. birisi bulur Veterinere götürürse Çipi okutuluyor ve yazan adınız tel adres falan meydana çıkıyormuş ama [kediniz, köpeğiniz, gelincik'iniz] kayboldu diye bildirmeniz gerekiyormuş tam olarak bilmiyorum bunu ama 15 gün diyelim hadi bu süre içerisinde bildirmezseniz ve hayvanlarınız yine başkası tarafından bulunur ise terk etmiş sayılıyormuşsunuz ve bir miktar ceza yazılıyormuş yine gittiğim Veteriner 2022 senesinin bitimi sonrasında mavi renk olan karneleri işte pasaportmu neyse işte geçersiz olacakmış yeşil zorunluymuş artık ayrıca ben hayvana eziyet olduğunu düşünüyorum ve kedimi gerekirse karnesiz tedavi ettiririm zaten bu evcil ev hayvanları(gelincik,köpek,kedi) için bir prosedür benim kedim böylelikle sokak kedisi olarak kalır onların aklınca kedimin içinde gezen bir cisim beni düşünmek bile rahatsız ediyor bazıları da şey demiş hayvana dinleme cihazı yerleştiriyorlar falan Corona aşısı olanlara denilmişti içinize cihaz soktular işte o zamanlar konulmadı ama makyaj ürünleri gibi hayvan üzerinde deneye deneye bize de bunları yarın öbür gün şart haline getirmicekleri ne belli..
Bu ülkede hayvanlar yeterli değeri görüyor olsa dedikleri sözlere güveneyim ama hal ortada hayvanı habire hedef gösterirlerken hayvana yaptıkları yanlarına kalan birçok kişi varken hemde (daha bir çok değer verilmemiş konular var Hayvanlar ufak bir örnek sadece diğer haklardan bahsedersek işin içinden çıkılmaz)
Birçok kişi sorgulamadan ceza için taktırdığı Çip'in sorun çıkardığı zaman kimse arkasında durmayınca o kaçtığı cezanın kaç katını ödemek zorunda kalınır "şimdilik" bilinmemekte.

17 CEVAP

GzdeAkbuz

Şimdiye kadar kayıt altına alınan aşılar vs. mavi pasaportlar'ında ki bilgiler falan 2022 sonrası itibariyle Çip taktırılmadığı süreçte kedi karnesiz kalıyor yani Çip artı Yeşil pasaport ya hani Çip yoksa karnede yok o yüzden geçersiz olacak Mavi karneleride olmayınca karnesiz bir sokak kedisi olarak kalıyor zaten mantıken belediye veterinerlerinde tedavi hakları olması gerekiyor sonuçta çipsiz kedi sokak hayvanı sayılıyor bir bahane üretirler onada kesin
Aşıları yaptırırken siz kendiniz bir kayıt defteri tutarsınız en kötü madem sisteme işlenmiyor çipsiz hayvanlar siz neyi ne zaman yaptırdığınızı unutmazsınız en azından vurulan aşı türü ve markasını not alırsınız bir köşeye..

Snzlc

açıkçası geçenlerde kedime çip taktırmayı düşünüyordum ve babam bunun saçmalık olduğunu koronada maske takmayanlara yazılan cezaların bile affedildiğini bu sebeple devletin bir kedim olduğundan haberi olsa bile benden 10 bin tl almalarının mümkün olmadığını söyledi. gerçektende çip kedim kaybolduğunda onu bulmamı sağlamayacaksa pek bir faydası yok demektir. çünkü kedim cins bir kedi değil. insanlar onun gerçekten sahipsiz bir sokak kedisi olduğunu düşünebilir. yalnız benim aklıma takılan eğer bir gün uçak veya otobüs yolculuğu yapmam gerekirse kedimin bir pasaporta ihtiyacı olacak. ben o zaman ne yapacağım? kafam karışık

Superisi814

Merhaba,
Çip konusunda tümöre çevirme riskini okuduğumda beri, yurt dışı kaynaklarda arastiramiyorum bile.
Çünkü iki yıldır çipli.
Bu röntgen konusu da canımı sıktı.
Evet mavi karneler iptal olucak.
Gerekirse cikarttirmayi düşünüyorum şu anda ve her gelen yeni bilgi beni endişelendiriyor.

GzdeAkbuz

Yurt dışına sıkça seyahat edenler için bir şey diyemem ama Türkiye sınırları içinde ise biraz para ve gerekirse özel araç tutulup otobüs sıkıntısı da ortadan kalkabilir diye düşünüyorum ben kedimi de alıp hiç seyahat etmek zorunda kalmadım kolay kolay başka şehire de götürmem gibime geliyor artık olursa da ona o zaman bir çözüm bakarım

selinay41

Kedim 3 senedir evde çip taktırmayacağım aşılarına bile para bulamıyorum çip taktırsamda veterinere götüremem belediye burda sokak kedilerine her aşıyı ücretsiz yapıyor

Cennet29

Çip olayı benimde aylardır kafamı karıştırıyor. Ztn zorunlu kılınan her şeyden nefret etmişimdir. Kedimi tedavi ettirmem gerekirse sokak kedisi diye götürürüm artık veterinere de. Şehir değişmem gerekirse de bunu ozaman düşünürüm ztn şehir değişiyorsam kedimle beraber komple taşınıyorumdur eşyalarım da şahsi araçla gideceğine göre kedimi de o şekilde götürürüm. Bende taktırmayacağım. Kedimin aşılarını da şuanki karnesine kendim not alırım ztn iç dış parazitni her zmn kendim yapıyorum

GzdeAkbuz

Aklıma gelmişken Çipsiz hayvanlara tedavi yok ne demek hiçmi akıllanmazsınız arkadaşım yok çoğu site içinde oturanlar için hayvan beslemek eve almak yasak vs. Çip saçmalığı çıktı millette düşünmeden kabullendi zorunluluk nedir biliyormusunuz yurt dışına çıkarsın hani artık güvenlikli sisteme dayali kontrol vardir mecbur o zaman "zorunlu" olarak taktirirsin ama mahallede ki baktığın evdeki hayvanın ne ilgisi var Çip zorunluymuş ben hadi evdekini geçtim evin önünde ilgilendiğim hayvanı aşı yaptiramadiktan sonra ben ne anlarım bu işten daha belediyeler hayvanlarla ilgilenmiyor doğru düzgün daha da beter olcak sonları bunları kabullenenler vicdanen rahat olur umarım.
Veteriner bile Çip'in hakkında bilgi verin diyince kemküm ediyor ağzından çıkan tek şey 2022Aralık sonuna kadar zorunlu zorunlu zorunlu hani nerde bana bilgi ver bilgi ezbere sayıklıyor aynı şeyi iyice şüpheli hale getiriyor durumu sanki yeterince değilmiş gibi.

GzdeAkbuz

Aynen zaten demek istediğim beni en çok endişelendiren Çip'in hayvanın içini görüntülenmesini engellemesi röntgen emar mesela (ultrasonu etkiler mi bilemiyorum zaten çok kullanılmıyor galiba) hayvanın kaburgası falan kırıldı diyelim örneğin görüntüleme yapabilecekler mi kırığın olduğu bölgeyi bulmaları ve müdahale etmeleri gerek sonuçta kesin bir bilgi yok bununla ilgili yani ne gerek var hayvanın içine cisim koymaya anlamıyorum hiç hoşuma gitmedi benim bu durum aklıma geldikçe çeşitli senaryolar geliyor gözümün önüne

Cennet29

Bende veterinerimize cip hakkında soru sordum hiç cevap veremedi. Aralık sonuna kadar tarımda taktırabilirsiniz dedi. Anladım ki onlarında bu konuda kendi düşüncelerini söylemeleri olumsuz yanlarını konuşmaları yasak........

GzdeAkbuz

Kaç gündür karşıma çıkıyor herkes yazmış Çipsiz hayvana tedavi aşı falan yapılmayacak ne güzel kabullenmişler hemen ya yazık valla çoğu hayvanı hayvanseverler kurtarıyor zaten ne istiyorlar bu canlılardan anlamıyorum insanı iyilik yapmaktan korkutup uzaklaştırmak istedikleri herhalde hadi Çip güzel bir uygulama diyelim ama Çipsiz hayvanlar ölsünmü? ne olsun açıklayın bunu bana biriniz kimselerden ses seda yok bakıyorum kısırlaştırmaya bile fırlatarak götürüyorlar hayvanları eziyet bu yaptıkları göz yumduğunuz sürece de devam edecekler

AhsenAise

Kimyasal dolu mamalar,aşılar ,haplar ,maltlar derken birde çip takılsın el kadar canlara
Taktirmiyorum ,cezası varsa öderim ama canını bana emanet etmiş masum bir canlıya bunu yapamam

KayahanK

Aşı karşıtı gibi çip karşıtı insanlar elbette olacak , lütfen kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz yalan yanlış bilgilerle burada insanları endişelendirmeyin.
Bu bir yasal zorunluluktur
1-Hayvan Hakları Yasası'nın uygulanmasına temel teşkil edeceği gibi sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayacak.
2-Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak.
3-Mikroçip el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek.
4-Kimliklendirme ISO 11784 standartı ve HDX ya da FDX-B teknolojisine uygun mikroçip ile yapılır.
5-Veri tabanında bulunması gereken bilgiler;
a) Mikroçip numarası, yeri, yerleştirildiği tarihi,

b) Pasaport numarası,

c) Ev hayvanı sahibinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, adresi, posta kodu, telefon numarası,

ç) Aşılara ait; aşının adı, imalatçı firma, parti no, son kullanma tarihi, aşılama tarihi, geçerlilik tarihi (aşının verdiği bağışıklık süresi),

d) Aşıyı uygulayan; veteriner hekimin adı, soyadı, diploma numarası, T.C. kimlik numarası,

e) Ev hayvanın adı, türü, ırkı, cinsiyeti, doğum tarihi, belirgin işaret ve rengi,

f) Ev hayvanının ana ve baba bilgileri,

g) Kayıp bildirim tarihi,

ğ) Operasyon tarihi,

h) Doğum tarihi,

ı) Yetiştirilme amacı,

i) Varsa hayvana ait kalıtsal kusur,

Chibi09

Bende ocak olmadan taktırmayi düşünüyordum. Sistemde kayıtlı kedim şimdi çip taktırmazsak ceza mı alıyoruz ben tamamen yabancı kaldım olaya

Linaymin

Merhaba, söyle ki ben rontgen teknikeriyim o ufacık bir çipin röntgen çekilmesinde sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum ki olmazda ama Mr konusunda birsey diyemem manyetik(metal-tel) gibi bir urunse mr a giremez .

Lokumcukk

Kedim çipli düzenli olarak röntgen çektiriyoruz hiç bir sorunla karşılaşmadık