Kedimin Şiş Lenfleri

zehra88kkam

Kedim 2.5 yaşında kısır dişi. 2 ay önce boynunun altındaki lenfler şişti ve 3 kere (neredeyse 1 ay) antibiyotik kullanmamıza rağmen ne artma ne de azalma oldu. Kan sonuçları, siyah beyaz ultrason sonuçları temiz. Dün renkli ultrason’a girdi ve sonuca göre parça alınması vs konuşuldu ama ultrasonu farklı bir vet yapmasına rağmen parça alınacak bir durum olmadığını ve temiz göründüğünü söyledi. Vücudununun diğer bölgelerindeki lenfler şiş değil yani sistematik bir lenf sorunu yok. Ama sorun sebebi çözülemiyor sadece vitamin devam edecekmişiz. Yani iştahı, keyfi tamamen yerinde ishal vs gibi sorunlarımız yok. Fakat boynunun altındaki lenfler şiş, ele geliyorlar hatta hafif bir şekilde dışarıdan bile belli oluyorlar. Gerçekten çok yıprandım. 2 ayrı vet görmesine rağmen durumumuz bu şekilde. Başına benzeri gelen ya da fikri olan varsa sevinirim ne yapacağımı şaşırdım.

4 CEVAP

Sezgek

tonsillerin uzun süreli şiş kalması normla değil viral bir nedenden dolayı şişebilecepi gibi hiç adını anmak istemeyeceğimiz nedenlerden de şişebilir hangi şehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama eğer deneyimli bir vet bulabilirseniz iğne ile örnek alıp özel bir patoloji labında baktırabilirsiniz kesin tanı alırsınız ama iğne ile örnek alacak hekimin deneyimli olması gerekir ne yazık ki bu n azından kötü bir durum olsaydı kan değerlerinde belirgin değişiklikler görülürdü diye düşünüyorum iyi düşünelim iyi olsun geçmiş olsun

zehra88kkam

viral bir neden derken ne olabilir :( dediğim gibi kedim 2 aydır böyle ve genel durumu iyi hatta 2 ay önce en son kanına bakıldı diye yeniden bakılmasını istedim yine iyi çıktı. 2 ayrı vet gördü ve parça alınmasını da uygun bulmadı çünkü renkli ultrasonda da kötü bir şey göremediler yoksa alacaklardı zaten

Sezgek

Yani bu illa fip ya da başka bir viral hastalık olamayabilir ama tonsillerimiz de birer lenf nodudur ve genelde bakteriyel ve viral hastalıklara karşı savunma yaptığımız için artan savunma hücreleri nedeniyle şişer yani büyür renkli ultrasonda da bir şey görülmediyse kötü huylu bir şey değildir diye düşünüyorum bende ama yine de sebebini bulmak iyi olur tabi ince iğne aspirasyon dediğim şey de parça alınmıyor bir nevi sıvı alınıyor aslında ve oradaki sıvıda bulunan hücrelerde kötü bir durum var mı ya da viral bir enfeksiyona karşı tepki mi bar anlayabiliyoruz ama onu her hekim yapamaz yorumunu da her hekim yapamaz o yüzden dediğim gibi deneyimli hekim bulmak lazım diye

zehra88kkam

anladım teşekkür ederim 2 hekim de ilimdeki en iyilerdi ama hayvan hastanesine de götürmeyi düşünüyorum içim rahat değil pek