Kedim Çok Keyifsiz

ugurorkide

Merhaba kedim daha düne kadar yemesi içmesi çok iyi durumdaydı bugün gün boyu hiç birşey yemedi sadece az süt içti üzerine yatarken birşey örtülmesini sevmezdi fakat bugün üstünü örtünce hiç rahatsız olmadı epey keyifsiz üşütmüş olabilir bana önerilerinizi söylerseniz sevinirim herkese güzel ve patili günler dilerim bu arada kedimin ırkı chinchilla ve erkek ..

20 CEVAP

p0fudukCat

Kediniz hasta olmuş olabilir ya da belki sadece mutsuzdur işte size kedinin mutlu edecek 5 şey :

Kedinizi karakter sahibi olduğunu kabul etmekle işe başlayın.
Kediler, insanlar gibi farklı karakterlere sahiplerdir. Her kedi saatlerce okşanmaktan, kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmayabilir. Kediler iç güdülerini insanlar gibi değiştirmezler. Kediniz yalnız kalmayı ve sizden kaçmayı tercih ediyorsa buna saygı duymanız gerekir

Mama ve su kabını uygun bir yere koyun, kum kabının hijyenik olmasına dikkat edin
Kimse tuvaletinin yanında yemeğini yemek istemez, dolayısıyla mama ve su kabını kedinin tuvalet kabına yakın yerlere koymayınız. Su kabını mama kabının hemen yanına koymanız kedinizin daha az su içmesine neden olacaktır. Su kaplarını evin belli yerlerine koyunca suyu daha çok içtiğini fark edeceksiniz. Ayrıca kediler akan suya bayılırlar ki kedinizin musluktan su içmesine izin verin.

Tırmalama tahtaları bulundurun
Kediler yüksek ve/ veya yatay tırmalama tahtalarına bayılırlar. Bu materyalleri koyacağınız yerin onların rutin yürüme yollarında ya da uyuma alanlarına yakın bir yerde olmasına özen gösterin.

Klasik müzik ve aroma terapi
Yapılan araştırmalar kedilerin klasik müzikten çok hoşlandıklarını belirlemişler. Uzun çalışma saatleri olan bir yaşantınız varsa siz evde yokken kedinize Beethoven, Brahms, Mozart'dan bir müzik dinletisi yapabilirsiniz. Ayrıca kediler lavanta kokusuna bayılırlar. Lavanta yağı emdirilmiş bir bez parçasını kedinizin sık bulunduğu odaya koyarak onu mutlu edebilirsiniz.

Onunla kaliteli vakit geçirin
Kedinize ayırdığınız zamanın onun için en uygun zaman diliminde olmasına özen gösterin. Kediler rutin uygulamaları çok severler. Kediniz le geçirdiğiniz saatleri hep aynı zaman diliminde yapmanız ona güven vereceği gibi onu mutlu da edecektir.
Güzel patili günler!

ugurorkide

Hepinize çok ama çok teşekkür ederim cevaplarınız için görüştüm veteriner ile 3 yada 4 gün burdayım kalması gerekiyor dedi ücret olarak 800 yada üzeri bir ücret çıkabilir dedi daha çok anlıyorum ki bizler kadar onlara da değer veren yok insan olarak diyorum paran yoksa ölüme terk edilirsin hayvan da olsan barınaklarda bir kösede yok olur gidersin o kadar adil bir ülkede yaşıyoruz ben her zaman diyorum ve demeye devam ediyor olucam bende hem insanım hem hayvanım onları anlamak sevmek tek arzum..

ugurorkide

herkese tekrar teşekkür ederim bugün veterinere götürdüm oğlumu 3 gün orda yatacak kan sonuçları çıkmadı ateşi normal çıktı 1000 tl tedavi masrafı tuttu hastalığı hakkında yine burdan bilgi yazarım böyle bir sorun ile karşılaşan olursa diye o canlar her zaman rahat yaşatılması umudu ile...

zuhall

benim kedim gastroenterit olmustu belirtileri ayni.ishal yesil kotu kokulu,kusma,yemek yememe..
oncelikle kan testi yapildi, yabanci bir cisim yemis olmasi ihtimali yuzunden rontgen cekildi,parazit arastirmasi yapildi.testlerde bir problem cikmayinca basit bir gastroenterit oldugu dusunuldu.
yaklasik 5 gun hicbirsey yemedi. garip bir sekilde karni agriyormus gibi oturdu surekli. siringayla yedirmek istedim onlari da kustu. sabah aksam 5 gun serum tedavisi(sf ve dekstroz),iv flagyl, antiemetik,vitamin destegi tedavisi gordu.tedavi almasina ragmen susuz kalmasin diye arada siringayla su verdim. ad mama aldim,5.gun sonunda mamasina yaklasmamasina ragmen elimle azcik yedirmeye basladim.

  1. hafta sonunda normalde dondu.

ugurorkide

Çok teşekkür ederim ailece evdeyiz o da veterinerde yatıyor evde iki kedim daha olmasına rağmen duygularını anlarsınız umarım durmadan unutuyorum duman gel oğlum diyesim geliyor paranın canı cehenneme borçla bile olsa keşke bütün canlara el uzatma imkanımız olsa allah insanlara ve canlılara değer verenleri çoğaltsın

Fatmacakiir

Kac aylik acaba ? Cunku yaslanmaya baslamis olabilir

ugurorkide

12 yaşında

ugurorkide

Daha düne kadar iştahı çok güzeldi evin içinde geziyordu bugün hiç yattığı yerden kalkamıyor

Fatmacakiir

Masallah zaten o asamayi coktan gecmis. Benim kedim de chinchilla ve iran kirmasi. Acik soylemek gerekirse benim kedim kedim genellikle yagmurlu havalarda anlattiginiz gibi davraniyor. Ama siz usutmus olup oladigini burnundan anlayabilirsiniz eger normal sicakliktaki bir ortamda burnu kuruysa ve kulaklariyla patileri olmasi gerektigindeb sicaksa usutmus olabilir

ugurorkide

Evet kedim melez değil orijinalini gümüş chinchilla fakat demin kalktı tuvaletine gitti ishal gibi az bir şey yaptı ve iki sefer yemyeşil köpüklü kustu sanki insanlarda olduğu gibi safra kesesi kusması gibi :(

ugurorkide

Baktım kulakları ve patileri normal sıcaklık yok kulakları kırık bir soğuk sadece

zuhall

3 gun oncesinde veterinere asi icin gitmistik. orda inip etrafta dolasti. ordan bulastigin dusunduk.

dollfacepersian

Öncelikle bu ırkta bu yaşa kadar sağlıklı bir şekilde gelmesi zor iken zoru başardığınız için tebrik ederim.

Yaşlı kedilerde bildiğim kadarıyla küçük olsa da herhangi bir rahatsızlıkta veteriner kontrolünden geçirmek daha iyi oluyor. Bu yüzden bence vakit kaybetmeden veterinere götürün. Umarım kötü bir şeyi yoktur ve çabucak iyileşir. Daha nice yıllar birlikte mutlu bir şekilde yaşarsınız:)

Yaslanmaya başlayınca sarılık olabiliyor lutfen veterinere götürün biz sarılık tedavisini bir hafta boyunca gördük daha kötü olabilir geç kalmayin

Elifinkedileri

Inşallah sagligina kavuşur da giden tek para olur bunca yıl bakmissiniz bu yaşa getirmissiniz dilerim nice güzel yasam surersiniz bir cok sahip bunu basaramiyor. Inşallah sonuclar da guzel cikar cok geçmiş olsun