Corona Evcil Hayvana Geçer Mi Mevzusu

stellabennett

ya araştırıyorum bazı yerlerde geçebilir bazı yerlerde geçemez yazıyor hangisine inanacağımı bilmiyorum ona göre Corona olursam kedimden uzak durmaya çalışacağım bir de eğer geçebiliyorsa bizdeki gibi onlarda da öldürücü etkisi olabiliyor mu lütfen cevaplayın

11 CEVAP

Bildiğimiz covid 19 sadece insanlar arasında bulaşıcı bir hastalıktır. Kedi türleri arasında corona olarak bir hastalık mevcut ama bu bizim şuan yaşadığımız salgın ile alakası yok.

stellabennett

@sushicatboy teşekkürler

Mirabonibon

Benim ailemde sağlık çalışanı çok var ve haliyle herkes korona oldu 3 kez ve 2 sinde kedimde yanımızdaydı biz tabii bilmiyorduk bulaşma olur mu falan diye o yüzden çok dikkat etmedik hiçte bir şey olmadı çok sevdik çok öptük ama bulaşmadı

aslihan_e

Wikipedia gibi güvenilir bir site bile bulaştığını söylüyor, bu konuda yapılmış bilimsel testler var. Geçmez diyenlerin kanıtı nerde? Başlarda geçmez falan diyorlardı, özellikle bizim Türk veterinerler ancak öyle söylerseniz bilimi inkar etmiş olursunuz. Ben Korona'yı ağır atlattıktan sonra kedilerimde hastalık belirtileri oluştu, tabi şuan hayvanlar için Covid-19 testi yapılmadığı için onlara test yaptıramadım. Kedinizin bağışıklığı düşükse ishal, hapşurma gibi bazı belirtiler gösteriyorlar.

aslihan_e

Aynı şekilde köpeklere de bulaşabilir.

stellabennett

@Mirabonibon hiçbir şekilde hastalık belirtisi göstermedi mi

stellabennett

@aslihan_e öldürücü etkisi yoktur umarım

stellabennett

@aslihan_e nasıl önlemler almam gerekir

stellabennett

@aslihan_e bu arada çok teşekkürler

Mirabonibon

Hayır hapşırma bile olmadı ama belkide bizimkinin bağışıklığı çok yüksekti diye de olabilir yani sizin kedinizin bağışıklığı düşükse bulaşma ihtimali var biz şanslıydık hiç hastalanmadı üstüne üstlük bu konuda cahildik bilmiyorduk bulaşma olur mu diye o yüzden çok sevdik öptük allahtan burnu bile akmadı