Sözleşme Yaparak Verdiğim Kediyi Geri Nasıl Alabilirim?

ttansuu

Merhaba,
Sokaktan kurtardığım bir yavrunun tedavisi bitti ve sözleşme karşılığı sahiplendirdim. karton kutuyla almaya geldi. box olmadan vermedim ve box arayıp öyle teslim ettim. kutu içinde baska hasta kedide vardı. ikisini bir vet. götüreceğini söyledi. hastalık durumları, taşıyıcı olma ihtimaline karşı uyarım. kan testi yapıldı dedi. vet muayenesinde benim verdiğimde sorun cıkmadığını diğer hasta bebeğin rahatsız ve gözlemlenmesi istenmiş. sonuç olarak benim sahiplendirdiğim kedinin hasta oldugunu ve ona hasta kedi verdiğimi bu durumu ondan gizlediğimi iddia ediyor. ki ölümden ben döndürdüm baktım iyileştirdim. maddi kazancımda yok satıcı da değilim. rahatsız oldum tavırlarından ve bebeği geri almak istediğimi söyledim. şuan geri vermiyor. benden daha iyi baktığını iddia ediyor. şimdiden sorun yapmaya basladı geri almak istiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim ?

7 CEVAP

Zehrasnmz

Noter imzalı olmayan hiç bir sözleşme hukuksal değer taşımaz bir helva kağıdından ibarettir der avukat olan babam. Geri alma hakkında bir şey yapamazsınız eğer o gidip tarım orman bakanlığına kendi adına kaydettiyse hele hiç bir şey yapamazsınız. Eğer yakınlarınızdaysa ve sahiplendirdiğiniz kediye bir istismar söz konusuysa ve kanıtlarınız varsa bu konuda bir şey yapabilirsiniz hayvan derneklerine ulaşarak vesaire. Ama mantıken pek bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum. Kusura bakmayın iyi günler dilerim

KimJeongguk

Yaptığınız sözleşmede sahiplendiren kişinin kediyi istediği zamanda geri alma şartı bulunuyorsa ve bu şarta rağmen sahiplendirdiğiniz kişi kediyi vermiyorsa ilgili mahkemelere sözleşmeyi göstererek gidip dava açabilirsiniz ancak öyle geri alabilirsiniz kediyi

Zehrasnmz

Noter imzalı olmayan hiç bir sözleşme hukuksal değer taşımaz bir helva kağıdından ibarettir der avukat olan babam. Geri alma hakkında bir şey yapamazsınız eğer o gidip tarım orman bakanlığına kendi adına kaydettiyse hele hiç bir şey yapamazsınız. Eğer yakınlarınızdaysa ve sahiplendirdiğiniz kediye bir istismar söz konusuysa ve kanıtlarınız varsa bu konuda bir şey yapabilirsiniz hayvan derneklerine ulaşarak vesaire. Ama mantıken pek bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum. Kusura bakmayın iyi günler dilerim

aslihan_e

Vet muayenesinde hasta çıkmamış nasıl sizi hasta kedi vermekle suçluyor bunun mantıki bir açıklaması yok ki. Bunu anlayamadım. Bence geri almayın, sonuçta vete gidip muayene ettirmiş en azından. Kedi cins miydi acaba? Satışını yapmıyorsa bırakın baksın. Hayvana iyi davransın iyi baksın yeter.

ttansuu

Cevaplar için teşekkür ederim. Davranışları normal gelmedi bana ve belli sürelerde bu kişiyle sürekli iletişim kuracağım. Kedinin durumunu fotoğrafını vs isticem. Pazar günü veterinere götürür baktırırım benim yavrum artık vs sacma sapan triplere girdi.
Bende pazar gününden önce götürün baktırın gözlemlemeye alın dedim. Cevap bile vermedi. Böyle devam ederse zaten sözleşmedeki bilgi vermeme habersiz bırakma maddesini ihlal ediyor. Ve daha fazla endişeniyorum.

Keyfimbilir

Kediye bir ücret ödeyip almadı sonuçta, karşılıklı iyiniyet ve güvene dayanarak teslim ettiniz yavruyu. Size güven vermeyip rahatsız ediyorsa tabi ki geri alacaksınız, sürekli sorun yavruyu msj atın arayın bu sizin hakkınız. Evini bilmek işte çok önemli sahiplendirmelerde, ben hep evinize getiririm diyorum ki yeri yurdu belli olunca kapısına dayanma imkanım olsun ki böyle kaç yavruyu geri aldım daha düzgün insanlara sahiplendirdim. Evini biliyorsanız gelip alıcam deyin ve alın.

Merhaba

Tavsiyem güçlü bir duruşu olan (eli maşalı tabirini kullandığımız insanlar vardır ya ) bir kişi arayarak bir dernekten aradığını, kediyi teslim almak istediğini, teslim alınmaması halinde yasal işlem başlatılacağını çok açık net belirtirse veya mesaj olarak yazarsa size mutlaka geri vereceklerdir.

Burada en önemli husus kedi sahiplendirmeden bir haber bir insanın olmaması lazım. Bu süreçleri bilen, sözleşmeyi güçlü bir şekilde savunabilen, ağzı iyi laf yapan biri olmalı. Kesinlikle siz olmamalısınız. Sizi muhattap olarak görmez karşı taraftaki kişi.

Yakın zamanda sahiplendirdiğimiz ve sahiplenen kişi tarafından sokağa atılmış bir kedimiz kapımıza kadar getirildi. Çok güçlü duruşu olan bir tanıdığımız bizim bir hafta çözemediğimiz olayı bir gece mesajı ile çözdü.