Yardımınıza İhtiyacim Var

limerence

3 tane 4 aylik kedim ve 1 yasinda anneleri var. Babannem alt katimizda oturuyor ve karaciger kisti varmis. Hayvanlardan bulasiyor ve ölümcül. Kistte 8 cm. O yuzden kedileri vericektik. Ama o kadar baglandim ki onlara. 2 hafta önce yavrulardan biri öldü bu yuzden onlara daha cok baglandim. Babam sahiplendirmek istemedigimi fark etti ve bana bahceye kulübe yapalim orda dursunlar sende surekli gorursun onlari dedi. Sahiplendirirsem sonsuza kadar goremicem. Bende kabul ettim ilk. Kulübeyi yaptik. Cok kucuk degil. Altina kıyafet serdik. Taslarla yukselttik(yıkılmaz). Kulubenin ustune battaniye serdik iyice gerdik alan kisitlamasin diye. Ustune de naylon serdik yagmur kar girmesin diye.Ucmasin diye de tahtalar koyduk.Baya sicak bir ortam yani. Ama asil sıkıntı buralarda cok kopek var. 5-7 arasi vardir. Bir sey yaparlar diye cok korkuyorum. Ve illaki gezerler. Evi bulamazlar diye korkuyorum. Anneleri onceden cikiyordu disari surekli ve buluyodu hep evi. Kedim öldüğünden beri salmadik. Bu arada kedilere karma asi yapip bahceye koyucaz. Cip taktirma olayi varmis babama cok dedim ama kabul etmiyor napicam bilmiyorum. Hala evdeler daha veterinere gidemedik.Nolur fikir verin onlari cok seviyorum 16 yasindayim cok mantikli da düşünemiyorum

7 CEVAP

aslihan_e

Sahiplendirme imkanı varken kedileri orada tutmak onlara büyük kötülük. Sahiplendirebiliyorsanız hemen sahiplendirin. Bizim burda son bir ayda 6 kediyi köpekler parçaladı. Köpek tehlikesi olmasa evet orda güvende olurlardı ancak yavru yetişkin fark etmeden köpekler yakalıyor. O kist evet hayvanlar yoluyla bulaşıyor ama kedi köpekler ara konakçıdır. İyi pişmemiş hayvan etinden geçebilir ya da iyi yıkanmamış yeşillikten de geçebilir. Genelde köpeklerden geçme ihtimali daha fazladır. Karma aşı yaptırmanız çok iyi ama bakın ben de dışaeda

aslihan_e

*Dışarda baktıklarıma karma aşı yaptırdım ama köpekler öldürünce bir işe yaramadı

aslihan_e

Zaten onlar uzun süre kulübede yaşayamazlar. Birkaç ay sonra oraya girmek bile istemeyecekler. Yavruyken sahiplendirmesi daha kolay olur.

aslihan_e

Bence siz zaten doğrusunu biliyorsunuz buraya yazdığınızdan da belli ama duygusal yaklaşıp ayrılmak istemiyorsunuz. Eğer ki köpek öldürürse veya ağır yaralı bırakırsa benim yaşadığım dramı yaşayacaksınız, o kadar derin üzüntü ve pişmanlık yaşamak istemiyorsanız şuan imkan varsa sahiplendirmeli duygularınıza hakim olmalısınız.

blue_hpood

kedileri sürekli kulübede kapalı mı tutuyorsunuz? bu mantığa sığıyor mu? bu hayvanlar sürekli evde yaşayan hayvanlarsa sokağa salmayın, sahiplendirin. sokağa alışıklarsa sokağa bırakın, onlar bir yolunu bulurlar. yazık, küçücük yerde nasıl kalsınlar.. mümkünse anneyi kısırlaştırın, çip o kadar mühim değil şu an. bütçeniz varsa önce kısırlaştırın.

limerence

blue_hpood hayir kulübede tutmuyorum evdeler suan. Disari koyarsak kulubede durucaklar ama kapisi kapali degil

simbakedi

size şöyle bir şey diyim ki iyi ve güvenilir bir yuva sizin bahçenizdeki kulübeden çok daha iyidir. siz göremeyecek olsanız bile onların güvende ve sıcak bir evde olacağını bilmeniz sizi mutlu etmeli. sokakta ne olacağı belli değil. evi bulsalar bile başlarına bir şey gelmeyeceğinin garantisi yok. bu nedenle sahip bulmaya çalışın. dediğim gibi güvenilir bir yuva her şeyden daha iyidir. siz de emin olun ki o kulübeye gelecek bir sürü kedi olacak :) hepsine yuva bulmak imkansız, en azından sizin yardım etmeniz onlar için iyi bir şey. yavru kediler daha kolay yuvalanır bu yüzden şansınızı deneyin derim. babaannenize de geçmiş olsun.

size şunu da söyliyim ki gerçekten sizi anlıyorum. benim de burada sahiplenmek istediğim ancak kendi kedimden dolayı sahiplenemediğim bir kedi var. yuva bulmaya çalışıyorum ancak bulamıyorum. başta yuvası olmasın benim beslediğim yerde kalsın diye düşünüyordum ama o karda kışta onun sokakta kalmasındansa sıcacık bir yuvada kalmasını tercih ederim artık. sokak hastalık, açlık, soğuk, ölüm demek çünkü