Köpeğim Arkadaşımın Elini Isırdı

Dnmz

Merhaba, 4.5 yaşında rottweiler köpeğimiz var. bize karşı veya arkadaşlarımıza karşı her zaman çok arkadaşça yaklaşır. 5-10 gündür patisinin altını yaralamıştı ve o yüzden biraz modu düşüktü. Ben krem sürerken bana karşı agresif bazı tavırlar sergiledi fakat canı yandığı için normal karşıladım. Fakat akşam oyuncağı ile otururken arkadaşım onun yanına gitmiş ve oyuncağını almak istemiş. İlk başta hırlamış( geceleri oyuncağının yanından alınmasını istemiyor bunu biliyorduk zaten ) ama arkadasımız ısrar edip elini oyuncağına uzatmış. Köpeğimizde eline karşı bir atak yaptı. Aslında direk ısırmadı ama elini ağzında tuttu ve hırladı arkadasım o sırada sertçe elini çekmek istediği için dişi elini yardı. Derin yara veya ciddi bir durum yok çok şükür. Ama bu bizim için çok üzücü oldu ve panikledik bir an için elini sertçe ısırdı sandık hastaneye koştuk. Sonuç olarak köpeğimizin bunu yapmasından dolayı çok üzgünüz. Nasıl çözebiliriz ne yapabiliriz bilmiyorum. Ya da bu normal bir şey mi? Kendimi suçluyorum bu duruma sebep verecek bir şeyi biz mi yanlış yaptık acaba diye.

11 CEVAP

blue_hpood

rottwailer en güçlü köpek ırklarından biri. size ciddi bir tavsiyem var, kral köpek ailesinden köpek beden dili öğrenmelisiniz. köpeğinizin bütün hareketlerini anlayıp köpekçe konuşmak için buna ihtiyacınız var ve bunu köpek arkadaşınıza borçlu olduğunuza inanıyorum. neyseki arkadaşınızın ciddi bir şekilde yaralanmadı, şayet köpek arkadaşınızın bu durumu çözmek için daha fazla diş kullansaydı çok üzülürdünüz. buradan bakınca köpeğinizin yönetici köpek konumunda olduğunu çok net görüyorum, bu da eşyaları onun yönettiği anlamına geliyor, bu sebeple oyuncaklarına el koyamazsınız, onun alanına saygısızca giremezsiniz. lütfen kral köpek ailesinden köpek beden dili eğitimi alın. özellikle büyük ırk besleyen birisi olarak çok ciddi sorumluluğunuz var.

Sezgek

Yani köpek beslemedim ama hayvan oyuncağını vermek istemediği için ilk uyarıyı net yapmış ne yazık ki burda hata arkadaşınız da bir de canı yanan hayvanlar stres altında olabiliyor ben köpeğinizin huyunun falan değiştiğini sanmıyorum sadece stresli ve üzgün bence onun uyarılarını dikkate alıp üzerine gitmeyin derim

blue_hpood

arkadaşınızın suçu yok, suç aslında dolaylı yoldan sizde çünkü tepkilerini bilmiyorsunuz, hassas dönemdeymiş, oyuncağı olmadan uyuyamazmış falan değil. size gerçekten ciddi olarak beden dili öğrenmenizi tavsiye ediyorum. burada yazılanların hepsi duygusal bakış açısıyla yazılmış şeyler, oysa gerçek farklı. size tavsiyem beden dili öğrenene kadar köpeğiniz hakimiyet kurduğu objelere el koymaya çalışmayın; aksi taktirde 'benim köpeğim asla yapmaz' dediğiniz, sizi şoka uğratacak şeyler yaşayabilirsiniz..

blue_hpood

köpeğe eğitim vermeyeceksiniz, siz köpek beden dili eğitimi alacaksınız. ayrıca bana inanın köpek beden dilini bilmiyorsunuz. köpek arkadaşınız bir gün diş kullanarak sorun çözmek isterse tıpkı buradaki gibi, çok daha üzücü şeyler yaşayabilirsiniz. lütfen youtube’dan videolarını izleyin. siz düşünmüyorsunuz ama inanın düşünmediğiniz pek çok şeyi sizi üzerek yapabilir. duygusal yaklaşmayın, olay sizinle ilgili değil; köpek sizin onun sahibi olduğu bilincine sahip değil. gerçekren köpek beden dilini öğrenince doğru bildiğiniz şeylerin aslında ne kadar yanlış olduğunu görüp şok olabilirsiniz. burada anlattıklarınızdan da çok net anlıyorum ki siz tamamen duygusal bir iletişim kurduğunuzu zannediyorsunuz, rottwailer gibi kocaman güçlü bir ırkla:) lütfen tavsiyemi dinleyin, inanın pek çok sorunun daha başlamadan önüne geçersiniz. bu arada sezgek arkadaşımız tamamen yanılıyor, çağrı ve aslı köpeğin tüm hareketlerini analiz edip diş kullanmadan olayları nasıl çözebileceklerini, tepkilerini anlamlandırmayı seneler içerisinde öğrenmiş çok tatlı insanlar, gerçekten bir şans verin, köpek arkadaşınıza bakış açınız değişecek, inanın bana:)diğer arkadaşın söylediği gibi gerçekten büyük ve güçlü bir köpek, bir gün ciddi anlamda diş kullanarak olaya el koymak isterse çok üzülürsünüz..

blue_hpood

köpeği eğitmeden dediğimiz şeyin onu ödül veya ceza adı altında şartlamaktır. kral köpek ailesi, köpeğinize hiçbir eğitim vermeyecek. siz bir köpeğin bütün vücut dilini anlamayı öğreneceksiniz. size şöyle basit bir örnek vereyim, önce ön yargılarınızı kırın. çünkü ben de en başta ama bu çok saçma, diyerek dinlemiştim. şu an iyi ki karşılaşmışım diyorum kendileriyle. sokakta köpekleri izlerken kendi aralarında ne konuştuklarını biliyorsunuz artık, inanılmaz bir şey. sadece kendi köpeğinize karşı değil, tüm köpeklere karşı bakış açınız değişecek fakat tüm duygusal yaklaşımlarınızı bir kenara bırakmanızı tavsiye ediyorum. youtube’da bir sürü ücretsiz videoları var, instagramda da öyle. takip edebilirsiniz. gerçekten eğitim almak isterseniz ders de veriyorlar:)

Whitedog

4 senelik sıkı kkalı olarak blue_hpood'a tamamen katılıyorum. yok kulağı böyle gözü böyle vücudu böyle diyerek ne yapacağını gayet net görebiliyorsunuz. sizin köpek arkadaşınız haber vermiş, hırlamaya kadar gelmeseymis nokta her şey daha iyi olabilirmiş ama olan olmuş, bundan sonrasına bakacaksınız artık. köpek arkadaş "bak bunu yapma, uzaklaş, son uyarı" şeklinde bir hırlama yapmış, bunu ileride de yapıp yapmayacağının garantisi elbette ki yok. yalnizca beden dili egitimi degil, iletisimin temel kurallarini da alabiliyorsaniz almanizi cok tavsiye ediyorum, bizim hayatımızı baştan sona değiştirdiler. köpeği anlamak, görmekten önce onunla onun dilini konuşmanın köpeği ne kadar rahatlattığına bizzat şahit oldum, ağzı var, dili de var. bizim dilimizi onlara şartlamak zorunda değiliz, bu işi biz üstlenip dillerini öğrenerek köpek kankalarımıza en büyük iyiliği yapabiliriz.

Cennet29

Köpeğinizin huyuna gidin bence yani madem hassas oyuncağına sizsde çekiştirmeyin. Ztn yarası varmış demekki hassas bi döneminde. Siz ona daha ılımlı davranın. Biz bile canımız yanarken ne kdr agresif oluyoruz köpeğin bu tavrını garipsemedim açıkcası

Dnmz

Tam olarak bunu düşünmek istiyorum ben de haklısınız. Sadece ilk defa böyle birini ısırması ya da yeltenmesi beni çok etkiledi. Arkadaşım için de üzüldüm eline dikiş atıldı. Buna rağmen o da kendisini suçladı köpeğin üzerine gitmemeliydim dedi. Sanırım bu huyunu kabullenip ona göre davranmalıyız.

Dnmz

Beden dili konusunda sıkıntımız yok aslında. Tabii ki de rottweiler cinsinin nasıl bir köpek olduğunu biliyorum o yüzden gerekli tüm eğitimleri verdik. köpeğimin önünden kemiğini de alsam bana asla bişe yapmaz. Beden dilini çok iyi anlıyorum. Burda aslında sorun ben köpeğimin sinirlense de ısırma gibi bir eylemi yapacağını düşünmezdim. Eve bu konuda yanılmışım biliyorum. Ama genelde sahibi olarak bizim dışımızda herkese önünde bişe varken ona yaklaşmamaları gerektiğini söyleriz. Dışarıya karşı koruma mekanizması var. Kim olursa olsun. Sadece hırlar geçer. Bu olay bizim gözümüzün önünde olmadı. Olsaydı zaten muhtemelen arkadasıma durmasını söylerdim. Fakat o köpeklerle arası genelde iyidir diye düşünüp hırlamasına rağmen yaklasmıs onunla oynamak istemiş. Aslında burda sorun. Sadece ısırması normal miydi yolsa hırlayıp seslice havlayıp köpeğimin bana bir işaret vermesi mi gerekirdi. Bir de arkadasımla arası çok çok iyiydi. O yüzden burda paylasmak istedim. Anormal bir durum ise çözüm bulmaya çalışmak veya normal bir durum ise kabullenmek anlamında

Cennet29

Köpeğinizin cinsini araştırdığım da çok güçlü bir hayvan olduğunu fark ettim. Bence hayvan psikolojisinden anlayan biri ile bu durumları konuşmalısınız devamı gelmesin ve bir daha olmasın diye ruh halini çözmelisiniz. Hayvanda sizde daha rahat olursunuz

Sezgek

Bence durum gayet normal her canlı gibi hayvanlarda stres altında olur her canlı gibi onların da duygu durumları farklılık gösterir ama insanlardan farklı empati kuramazlar dolayısıyla ben durumun anormal olduğunu sanmıyorum hayvanları makine olarak düşünmemek lazım yok kulağı böyle oldu kuyruğu sağa yattı dili aşağı geldi o zaman bunu yapacak diye bir şey yok bazen bin kere aynı şeyi yapsanız tepki vermez ama o gün yorgundur o davranışa hiç beklemediğiniz bir tepki verir bunun nedeni ne duygusuz oldukları için değil onları insanlardan ayıran en büyük özellik olan empati kuramamakta durumlarıdır