Neden Böyle

emrezrtrk

Akvaryumdaki balıktan bunu sezdim.sirti ters

12 CEVAP

ursaminor

Yani sırtüstü/ters mi yüzüyor? Sırtı akvayumun tabanına bakacak şekilde değil mi?
Benim çok dikkatimi çekmişti ters yüzen balıklar. Buna hava kesesi hastalığı diyorlar.
Genelde suyun pis olmasından kaynaklanıyormuş. Suyu temizleyip, 2-3 gün mama vermeyince iyileşiyor veya ne yazık ki ölüyorlarmış. Ama sancılı bir rahatsızlık olduğunu söylemişlerdi.
Umarım bir an önce düzelir.
Minicik bile olsa ben canlılara hiç kıyamıyorum. :(

emreovec

Sırtı ters derken?

emrezrtrk

2.resme dikkatli bakın.hatta kafadan itibaren inceleyin

eltarcin

Sinem ablaya katılıyorum. Minicikte olsalar canları var. Bir kere balığımda lekelenme olmuştu ve diğer balığımda geçmişti. Tuzlu suya (özel tuz) koyun denilmişti. Ben tuz miktarını biraz fazla koymuşum. Hakkın rahmetine kavuştular :(( Ama nasıl ağladığımı bilirim 1-1,5 saat boyunca "Ben öldürdüm balıkları, beni artık kimse sevmiyecek. Ühüüü!" diye ağladığımı bilirim :) Beni teselli eden 6 yıllık balığım oldu. Maşallah dayanıklıymış, bütün balıklar hastalıktan öldü, bu hiç birine yakalanmadı :))

emrezrtrk

Balık ters gibi duruyor ama vücudu ters kafası doğru yönde

eltarcin

Biraz daha düzgün bir fotoğrafını atabilir misiniz?

emreovec

Şimdi anladım. Lepistes balıklarında doğum anında omurga problemi oluyor ve spastik bebekler dünyaya geliyor. Sizin balığınız da öyle.

emrezrtrk

Sanırım.dogumda felç geçiriyorlar diye duydum

emreovec

Felç demeyelim de fiziksel bir bozukluk ile doğuyor. Dişi ise eğer ilk doğum yapacağı sırasında bebekler ile beraber ölebilir bilginiz olsun.

https://www.akvaryum.com/forum/lepislerimdeki_omurga_eyriligi_k497131.asp

Böyle bir sayfa buldum bu konuda fikir yürütenler var bakın isterseniz.

pasha1988

Dişiler sürekli arka arkaya dinlendirilmeden doğuma maruz bırakılırlar ise bel kırılması olabilir ... Ya da sürekli aynı kan erkek ile dişi nin çiftleşmesinden doğan yavruların bazıların da bu tarz doğum bozuklukları olabilir

pasha1988

Dişiler sürekli arka arkaya dinlendirilmeden doğuma maruz bırakılırlar ise bel kırılması olabilir ... Ya da sürekli aynı kan erkek ile dişi nin çiftleşmesinden doğan yavruların bazıların da bu tarz doğum bozuklukları olabilir