Kedimin Karanlıktaki Huysuzluğunu Ve Korkusunu Nasıl Yenebilirö

Haceryaldir

Işıklar açık değilse ortalığı birbirine katıyor ama bu sefer de ben uyuyamıyorum çünkü evim 1+1 ve çatı katı. Onun olduğu oda daha sıcak diye burda uyumak istiyorum ama hiçbir şekilde ışık kapanmasına izin vermiyor. Bana saldırıyor bazen kollarımı ellerimi parçalıyor çok değişik miyavlıyor ve özellikle gece hiç uyumuyor. Ne yapmalıyım lütfen yardım edin

7 CEVAP

Eğer gece kaldığınız oda zifiri karanlıksa yani hiçbir ışık kaynağı yoksa çevresini göremediği için huzursuz hissedip saldırgan davranıyor olabilir. Bunun için bir gece lambası kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Bunun dışında konuya bir çözüm bulamazsanız ve denemeleriniz başarısız kalırsa büyük ihtimalle kedinizde bir davranış bozukluğu söz konusudur. Böyle bir durumda veterinere danışarak davranış bozukluğunun sebebi saptanmalıdır.

emreovec

Gündüz evdeyseniz yormayı deneyin. Gündüz uyuyup, gece aktif oluyordur. Gündüz evde yoksanız da evde olduğunuz süre boyunca onu uyanık tutup, yorun.

teddybal

Yeni soru açmak istemedim, burdan sorayım.. Odama gece lambası takmak istiyorum ama kedilerden çekiniyorum..

Gece lambalarına kedinin ulaşımı mümkün olduğu için oynadığında elektrik çarpması gibi bir durum olmaz mı?

D-O

@teddybal
Kediniz kablolari falan isirmiyorsa bence sorun olmaz. Ben aydınlatma olarak aksamlari hep abajur tarzinda gece lambasi kullaniyorum kedim su ana kadar pek ilgilenmedi. Bazen sicaklik oldugu icin yanina cikip yuzunu yaklastirip oturuyor :D ama vurma isirma elleme falan yok.
Ama geceleri kapatiyorum.
Uyanikken deneyin eger isiriyorsa erisimi olmayan yüksek bir yere koyabilirsiniz diye dusunuyorum

teddybal

Her engeli aşar tavana kadar çıkar onlar😅
Aynen abajur tarzı kablolu bir tane var bir de direk prize takılan küçük gece lambalarindan var(bunu kırıp içini ellerlerse diye korkuyorum), abajur gibi olan kabloluyu da uyaniklarken deneyeyim önce o zaman, teşekkür ederim @D-O :)

Haceryaldir

Teşekkür ederim

ecetuqce

Gece lambası kullanarak odanın belli bir kısmını aydınlık tutabilirsiniz buna rağmen düzelme yoksa veterinere danışın