Kedimin Kilosu Hakkında

Azirovka

Merhabalar. Kedim 3 aylıkken bir başlık açmıştım kilosu hakkında. Çoğu kişi fazla demişti. Mamasını azaltmam gerektiğini söylemişti. Mamasını azalttım. Ancak 3 aylıkken 3 kilo olan erkek kedim neredeyse 5 aylık oldu, 4 kiloyu geçti. Dışarıdan kilolu durmuyor. Hatta hiç durmuyor diyebilirim. Resmini koydum aşağıya. Günden güne irileşiyor ve bu beni bir tık korkutuyor. Ya daha da kilo alırsa da durduramazsam diye. Sizce ne yapmalıyım? Kilosu normal mi şuan?

11 CEVAP

aslihan_e

Kısır olmayan bir kedi için bu görüntü ve kilo asla korkulacak bir şey değil. Kısır olsaydı endişe edebilirdiniz. Veterinerin dediği gibi zaten operasyon sonrası stresten, kısır mamaya geçişten sonra kilosu oturacaktır. Şuan gelişim çağında, göbeği bile yok doğru düzgün. Sizin kedi genetik olarak iri belli ki. Oltayla, iple oynatıp hızlı-yavaş koşturun yapmıyorsanız, çok daha sağlıklı olur o zaman ciğerleri ve kalbi de. Hayvan kilolu değil ki korkasınız daha çok kilo alacak diye. Kısır olmadığı sürece bu kedi sıkıntısız 6'ya rahat çıkabilir. Benim minyon kedim sizin kedinin yarısıydı, 6 kiloya çıkmıştı, hiçbir sağlık sıkıntısı çıkmadı. Önemli olan hareket etmesi. Kısırlaştırdıktan sonra tabi ki daha çok dikkat etmeniz gerek diyetine ve hareketine.

Sezgek

Kediniz yaşına göre kilolu ne yazık ki aslında belli oluyor özellikle kol kısımlarında anlayabiliyorsunuz ki kediniz daha kısır bile değildir diye düşünüyorum bu kadar kilo alması normal değil sanırım tahıllı mama kullanıyorsunuz mamayı azaltmanız da fayda var intetnete chonk cat chart yazıp aratırsanız görsellerde çıkan tablo ile kıyas yapamazsınız kedilerde kilo iyi bir şey değil sıkıntı bence vete bile danışabilirsiniz belki light mamaya geçiş yaptırabilir

Azirovka

Veterinerimle bu konu hakkında konuştum, pek umursamadı. Kısırlaştırdıktan sonra kısır mamasına geçince kilosu oturur gibi bir şeyler dedi. O yüzden ben de buraya sormak istedim.

Hills ton balıklı mama kullanıyorum. Büyük ölçüde azalttım mamasını ama kilosu yine aynı şekilde artıyor

salihaondag8

Benim kedimde yetişkin kısır ve erkek bir kedi ve kilosu 5 kilo 2 3 yaşlarında demişti veteriner ve kedim bizim bahçeli eviniz var inip çıkıp geri giriyor ve mamasını ben ölçüyle ve ogunlu besliyorum buna dikkat ediyorum ve hareketsiz birkamayin bende oyun oynatarak hareketisz bırakmıyorum yani mamayı azaltsaniz bile hareketsiz kalmasın oyun oynayın hareket etmesini sağlayın kilo veresiye kadar yaş mama et türleri ödül sekerini azaltın vermeyin gerekirse bunlar çünkü gerkesiz kalori kediye yani mikatarlarini herzamanki gibi vermryin azaltın eğer çok kilo alırsa gerekirse hiç vermeyin zayiflayasiya kadar yani bunları bir deneyin birde kısır mama kullanın yetiskib mama kisir kediyr kilo olarak ce sağlık problemi olarak dönüyor vede veterinerinizle konuşup yada baska bir veterinerenere gösterip durumu anlatıp diyet mamaya yağ oranı az mamaya geçip takipye kalın inşallah yani bu mama kilo yapabilir diyet mamaya geçin ama bir uzmanla gorusmek herzamanfaydali oalcaktir inşallah düzelir gider 🤗

salihaondag8

Yani işini iyi yapan ve çözüm bulabilecek kedinizin düzelmesine vesile olacak başka bir veterinere gösterin değilse düzelmez belliki bu veterinere işini iui yapmıyor ve anlamıyor değilse o hayvan bu durumda olmazdı saten

simbakedi

açıkçası ben kilolu olduğunu düşünmüyorum çok fazla çünkü daha 5 aylık kedinin aşırı bir kilo sorunu olması için yani top gibi bir şey olması gerekiyor. ben hiç light mama falan önermem kendi açımdan. benim kedim de kilolu mesela ama vücudu bu kiloyu kaldırıyor. sizinki biraz daha tıknaz mı denir öyle kalıyor benim kedimin yanında ama burada mama değiştirilecek bir durum görmüyorum yine de. yavru kedi bence yiyebildiği kadar yemeli ve gerekli vitamini almalı. en erken dönemde kısırlaştırmanızı öneriyorum, bu sayede tam anlamıyla ölçülü bir beslemeye geçebilirsiniz ancak kısırlaşınca daha kolay ve hızlı kilo alıyorlar haberiniz olsun :D mama azaltmak yerine daha fazla hareket ettirmeyi düşünebilirsiniz. sabah-öğle-akşam en az 15 dakikalık bir top koşuşturması bence yeterince iyi gelir.

Azirovka

@simbakedi Evet ben de yediği kadar yesin, yavru sonuçta diyordum. Kilo aldıkça bu algım değişti 😄

2 ay içerisinde kısırlaştırmayı düşünüyorum. Umarım şu şeyi atlatabiliriz.

Normalde kedim uzun boylu bir kedi. Yürürken falan normal duruyor. O yüzden kilo aldığını duruşundan değil de kucağıma aldığımda anlıyorum.

Gün içerisinde hem ben çok oyun oynatıyorum hem de kendisi zaten çok hareketli. Hareket sıkıntımız yok diyebilirim.

Cennet29

Benim kedimde 6 aylıkken neredeyse 5 kiloydu herkes bu ne biçim yavru diyordu çünkü yetişkin kedi boyutundaydı. Kilolu gözükmüyordu iriydi. Herkes kedim manda olacak sandı ama yanıldılar. Şuan 1 buçuk yaşında ve kilosu sabit asla kilolu gözükmüyor çok fazla yiyor ama yediğini yakıyor dışarı çıkan bi kedi çokta enerjik. Bence korkmanıza gerek yok yavruluktan çıkınca düzene giriyor kilosu. Şuan diyetlik bir şey göremedim ben

Cennet29

Hemde yavruluk döneminde aşırı iştahlı olan kedim kısırlaştıktan sonra iyice iştahı artacak hareketsiz bir obezite olacak sandım ama hiç alakası yok. Her kısır kedi kilo almıyor benimki almıyor mesela ne yerse yesin

Sezgek

Aşırı obez bir kedi tabiki de değil ama benim baz aldığım kedi kilosu doğal ortamda bulunduğunda olması gereken kişi açıkçası kendi kedim de bana kilolu geliyor fit bit kedi değil ama bu kadar düşürebildim kilosunu normal de benim kedim inanılmaz fitti kısırlaştıktan sonra da iyidi derken hiç anlamadan aldı kiloyu o yüzden şimdiden dikkatli olmakta fayda var diyorum ben kendimce ki benim kedim inanılmaz hareketlidir ben hiç bir şey yapmasam bile akşamları bir eşref zamanı var onun 10-15 dk duvarlardan takla atarak koşuyor istisnasız her akşam gün içinde ben ara ara oynarım çok uyuyan bir kedi değildir diğer kediler aksine oldum olası böyle oldu mamasını ölçülü koyarım ama yine de fit kedi formuna ödememesi ne yazık ki bir ekstra daha bilgi mesela ben kızım kısırlaşmasana önce git bir kedi olduğunu düşünüyordum ama arkadaşımın kısırlaştırma ameliyattından sonra il dediği şey senin kedi hiç göstermiyor ama baya yağlı demişti proplanın kilo yaptığını o zman anlayamamıştım kısırlaştıktan sonra bir anda tombik olunca anladım her şeyi ama çok geçti işte

Azirovka

@salihaondag8 Gün içerisinde sürekli koşuşturuyor, çok hareketli bir kedi olmasına rağmen böyle.

Ödül maması haftada 3 defa veriyorum. Bir de malt macun veriyorum 2 günde 1.

Veterinerim bu durumu neredeyse hiç önemsemiyor. Ben tam tersine çok önemsiyorum. Dediğiniz gibi ileride çok sıkıntı olursa değiştirmeyi düşünüyorum.