Ev Hayvanları Yerine Sokak Hayvanlarını Çipleyip Kontrol Altına Alsalar Olmaz Mı Neden Ev Hayvanları

Anjm

Çip ile kontrol altında olacaklarmış vs vs vs gerekçelerin hiç birisi beni tatmin etmiyor pasaport zorunluluğu olayı ayrı tantana yurt dışına çıkmıyorum ki

4 CEVAP

Fistik23

Ben geçen günler taktırdım bir faydası olur mu bilmiyorum sokağa kaçtıgı zaman tekir kedi olduğu için sokak kedilerinin arasına karışır ayırt edemez kimse tahminimce yabancılardan da çok korkar yaklaşmaz tasma denedim üstündede numaram yazıyor ama korktum çünkü çıkarmaya çalışıyor ağzına almaya çalışıyor kendine zarar verebilir diye takmıyorum çip benim için saçma bir zorunluluk ama cins kedilere takılması mantıklı semtimde çok fazla sokağa atılmış cins kedi görüyorum insanlar heves edip şirin buldukları için alıyor bakımı yada masrafları ağır geldidiği için atıyorlar eve alışan kedinin dışarda yaşama ihtimali yok bence bu yüzden gerekli ama dediğim gibi benim gibi tekir besleyenler için gereksiz üstünde GPS özelliği olsaydı tekir kedi besleyenler için iyi olurdu ben böyle düşüyorum

Fistik23

Kötü yönlerinden birisi çok kedi besleyenler için oldu arkadaşımın 8 9 tane tekir kedisi var sokaktan aldığı beslediği tadavisini üstlendiği hangisine çip taksın mama fiyatları aşı fiyatları almış başını gidiyor zaten

Anjm

Zorunlu çip taktırmak yerine mama,kum vs fiyatlarını ucuzlatsalar evdekiler sokağa atılmaz artı sokaktaki canlara da yardım edilir fakat her konuda olduğu gibi çözüm odaklı olunmadığı İçin olan yine canlara oluyor

simbakedi

sokaktakilere çip takınca kontrol altına alınmıyor ki? çip takılınca çoğunlukla öne geçilen şey özellikle cins kedilerin sokağa atılmasını engellemek. sokak kedisi sahiplerinin kedileri sokağa atılsa ya da kaçsa diğer insanların onları sokak hayvanlarından ayırıp anlaması çok daha zor. ancak cins kedi direkt göze batıyor. çiftleştirip hayvanları damızlık gibi kullanıp atanlar için güzel bir şey bu yönden. çipi okutup sahibi bulununca ceza kesilecek. o adam akıllanacak mı hayır tabi ama en azından bir şey olacak. sokaktakileri kontrol altına almak için kısırlaştırma yapılması gerekiyor. kısırlaştırmaya götürdüğümüz çoğu kedi de hasta olduğu için önce tedavi oluyor sonra kaldırabilirse kısırlaşıyor. ilgilenen insanlar olması gerekiyor veterinerler haricinde. bu da yaygın olmadığı için önüne geçilmez maalesef