Kedi Bakımsızlıktan Ölme Durumuna Getirmişler

Ayseoskar

Merhaba. 19 gündür tekir fold erkek kedi olan oskarın annesiyim. Kedimi cins kedi satan kişiler kedisi tekirle ciftlesip tekir doğduğu için sokağa atmışlar arkadaşım onu bahçede diğer kediler arasında yada merdiven altında beslemiş. Kedimi sahiplendim onun için ne gerekiyorsa aldım. Yüksek ateşten ve iştahsızlıktan veterinere götürdüm. Veteriner bağışıklığın çok düşük olduğunu ateşi için de antibiyotik tedavisine başladı. Kedim sürekli kapının önünde miyavladığını çok sosyal bir kedi olduğunu söyleyince bir tane daha sahiplenin dedi. Bende sahibinden kedi ilanlarına bakarken sarman gördüm yazdım bu sahiplendi bizde bir sürü kedi var alın dedi bir tane dedi bende yine kendi Kedim gibi kırma olan bir kedi gördüm kendi kedimi anlattım hasta bağışıklığı düşük herhangi bir sağlık sorunu olmasın dedim kedim zaten tedavi görüyor çok aşırı masraf yaptığımı söyledim oda herhangi bir sorun yok sadece asılarını düzenli yapın yeter dedi bende öyleyse tamam dedim bunu bir arkadaşım bakıyor ona numaranızı vercem Size dönecek dedi. Döndü kedinin herhangi bir sağlık sorunu var mı ısrarla sormama ve resim istememe rağmen 5 aylık kedinin 2.5 aylık resmini göndererek ben öğretmenim eğitimciyim gayet sağlıklı herhangi bir problemi yok dedi tamam dedim. Ertesi gün kediyi almaya gittim kediyi Yemeksepeti kuryesi bagajda yemeklerin taşındığı yerde getirmiş korkudan tuvaletini yapmış heryeri pislik içinde ve ağlıyordu sürekli. Gözleri çok kötüydü. Tekrar sordum kedinin bir sağlık sorunu var mı şuan çalışmıyorum Kedimin bağışıklığı düşük yok yok herhangi bir sağlık sorunu yok bu tekir Scottish oldugu için gözlerinde çapak çok olur dedi. Aslında kediyi almayacaktim çok ağladığı için ve çok perişan olduğu için aldım evde temiz suyla temizledim gözlerini temizledim yaş mama verdim kendi kedimden ayrı odada baktım iç dış parazitini yaptım. Kedinin aşırı derecede gazı var ve aşırı derecede su içiyordu önüne kuru mama koyunca öyle bir yediki şok oldum. Kedi süreli ağlıyor o gün hiç uyumadım

9 CEVAP

Ayseoskar

Ertesi gün kedinin bakımını yaparken oturduğum ev çok eski olduğu için kapılar direk açılıyor Oskar koşarak geldi kediyle patileşti üstüne çıktı direk aldım ayrı odaya koyup kedinin yanına gidip sandalye dayadım. Baktım kedi süreni uyuyor uyandığı zaman ağlıyor gözlerinden aşırı derecede intihap akıyor direk veterinere götürdüm. Veteriner kalisivirüslü olduğunu bakımsızlıktan bu hale geldiğini tedavi edilmezse 4-5 gün yaşayabileceğini söyledi ben şok oldum ağlamaya başladım bayılacak gibi oldum beni oturdular. Tedavisi için her gün gelmesini söyledi bende sadece 500₺ olduğunu ne gerekiyorsa yapın etrafıma sorucam dedim. Eve gittiğimde aradım kedinin sağlıklı olduğunu hiç bir şey olmadığını söylediniz kedi bakımsızlıktan ne hale gelmiş bağırıp çağırdım kadın ben kediyi hiç görmedim öğretmen arkadasım bakıyordu evde bilse tedavi ederdi dedi bende siz kendinizi hayvansever olduğunuzu öğretmen arkadaşınızında 4 tane kedisi olduğunu söylüyorsunuz bu kedinin hasta olmadığını anlamamak için aptal olması gerektiğini söyledim bu tedaviyi karşılayacak gücümün olmadığını eğer karşılarsanız bakacağımı yapmıycaksınız belediyenin veterinerine götürmek zorunda kalacağımı bu olayında peşini bırakmayacağımı söyledim ben seni arıycam dedi. Aradı arkada kediyi getiren kişi ona bakan öğretmen sesi vardı. Ben veteriner ismini de vermiştim bu sefer çok pahalı gibi laflar dondu öğretmen kadın utanmadan versin versin bağırarak bir sürü laf etti. Annemle konuştum annemde ver kediyi psikolojik olarak kaldıramazsın kedi ölürse sağlığından olucaksın dedi. Ben kediyi ilan veren kişiyi arayıp verdim hangi veterinerde tedavi olduğunu da biliyorum. 3 gündür uyumadım bana attığı 1 tane kafası hafif eğik resme bakınca farkettim ki kedinin gözü o zamanda öyleymiş. Bu hayvan 2.5 aydır bu eziyeti çekmiş. Belediyeyi aradım haytapı aradım ve hatta yemek sepetini bile aradım çalışanınız kediyi bagaja koyup getirmiş tuvaletini yapmış bu virüs çok tehlikeli hem başka kedilere bulaştıracak hemde hijyenik olmadığını söyledim üzgünüm ki hiç birinden cevap alamadım. Ben bu konunun üzerine gitmek istiyorum çünkü hem o kediyi bu hale getirmişler hemde sadece bağışıklığı düşük ateşi olan kedime bulaşmış olabilir ve bu insanlar sosyal medya platformlarında yada derneklerde hayvan severiz diyip ortalıkta gezip hava atıp hem sadece besledikleri canlıların hayatını tehlikeye atıyorlar hemde başkalarının çocuklarını. 3 gündür hiç uyumadım kendi kedime yada o kediye bir şey olur diye zaten psikolojik olarak hassas birisiyim bunun maddi boyutu kadar hem psikolojik hem vicdani boyutu var. Bu yapılanları yanlarına kar kalsında istemiyorum ne yapabilirim?

KedicikUzum

Çok üzüldüm ya:(( elimden bir şey gelseydi yemin ederim yapardım ama öğrenciyim ve bizim de maddi durumumuz kötü. Şuan bir kedimiz var annesi terketti 1.5 aylık falan. Kumuna yemeğine zor yetisiyoruz . Inşaallah Allah belasını versin bu şerefsizlerin... Sözün bittiği yerdeyiz

Efekilic

Çok çok üzüldüm çok geçmiş olsun 🙏 lütfen güncel bilgileri yazar mısınız

Ayseoskar

Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için herhangi bi destek beklentim yok sadece bu yapılanlar yanlarına kar kalmasını istemiyorum. Ne yapmam gerekir? Savcılığa gidip suç duyurusu mu yapmam gerekir?

blue_hpood

konudan bağımsız, ya yazdıklarınızı google translateten mi çevirdiniz? doğru düzgün yazsanız keşke yardımcı olmayı çok isterdim ama hiçbir şey anlamadım. her şey iç içe, cümleler devrik, anlamakta güçlük çekiyorum. ikinci aldığınız kediyi tedavi mi ettirmeye çalışıyorsunuz, aldığınız kişiye geri mi vermeye çalışıyorsunuz, hayvan derneklerine niçin yazdınız, kediyi tedavi ettirsinler diye mi, önceki bakanlara karşı hukuki mücadele için destek mi arıyorsunuz anlamadım. lütfen biraz daha sade yazın, ben de yardımcı olmaya çalışacağım.

Ayseoskar

Merhaba. Özet geçersem kedimin yüksek ateşi bağışıklığı düşüktü kapının önünde miyavlıyor giriş katında bahcedeki beslediğimiz kedileri görünce çok heyecanlanıyordu. Doktor kedi sahiplenin dedi kaçar kediniz dedi. Bende sahibinden bir sarman gördüm yazdım ilan sahibi o sahiplendirildi farklı kediler var ona bakabilirsiniz biz 15 senedir sokaktaki hayvanları toplayıp bakıp sahiplendiriyoruz dedi. Benim kedim kırma bir tane kırma gördüm 5 aylık bu kedi nasıl herhangi bir sorunu var mı diye sorunca çok sağlıklı herhangi bir sorunu yok ama buna ben değil öğretmen arkadaşım bakıyor dedi. Öğretmen arkadaşıyla görüştüğüm zaman bana 1 tane motorun üstünde kafası hafif eğik resmini attı bende farklı resim istiyince belim ağrıyor fazla çekemedim dedi. Ben ısrarla kedimin bağışıklığı çok düşük yüksek ateşten tedavi gördüğünü şuan çalışmadığımı söyledim sadece aşılarını yaptırın yeter dedi. Anlaştık. Ertesi gün ortak yerde buluşup kediyi almaya gittim. Getiren kişi önceden konuştuğum kişi değil farklı biri Yemeksepeti kuryesiydi. Motorun bagajında yemeklerin koyuldu yerde kapalı bir şekilde getirmiş. Kedi aşırı derecede korkmuş tuvaletini yapmış ve heryerine tuvalet bulaşmış. Kedinin gözünde pislik vardı tuvaleti heryerine bulaştığı için ve karanlık olduğu için anlayamadım ama getiren kişiyede ısrarla sordum sağlık sorunu var mı diye yok dedi. Eve getirip temizledim iç dış parazitini yaptım yaş mama koydum kedi aşırı derece kokuyor ağzından salya akıyor inliyor gaz çıkartıyor gözlerinden intihap akıyor. Yine yazdım konuştuğum 3 kişiye bu kedi böyle böyle sağlık sorunu varmı diye yok dedi. Sabah oldu kedi sürekli ağlıyor veterinere götürdüm kedi bakımsızlıktan böyle kalisivirüslü birazdaha tedavi edilmezse ölüceğini söyledi ben orda çok kötü oldum. Hem kedi için hemde kendi kedim için. Bunu yapan birde ÖĞRETMEN evindede birsürü kedi besliyor. Arayıp konuştuğum zamanda laubali şekilde bak para istedik mi sizden tarzı konuşuyorlar. Burda benim kedimin sağlığı ve diğer kedilerin sağlığı var. Yemeksepeti bagajın içine tuvaletini yapmış ne kadar hijyenik. Siparişlerde başka kedilerede bulaşabilir. Bana attığı 2.5 aylık resmine zoomladığım zaman aldığım kedinin gözü yine enfeksiyonlu. Resmen o kedi 2.5 aydır bu acıyı çekiyor. Çalışmadığımı söylediğim halde çok ağır hasta olan kediyi bana verdiler. Benim zaten psikolojik olarak aşırı hassas birisiyim ve tedavide görüyorum. Kendi kedime yada o kediye herhangi bir şey olursa gerçekten psikolojik olarak yıkıma uğrarım. Beni kandırdılar bu bir. Hasta kediyi 2.5 aydır bu acıyı çektirip tedavi ettirmemişler hayvana şiddet bence hayvanı öldürmek yada tekme atmakta değil Buda bir şiddettir bu 2. Üçüncü olarakta kedi sağlıklı diyip bağışıklığı düşük kediminde sağlığıyla oynandılar. Dördüncü olarak Yemeksepeti bagajında getirerek oraya tuvaletini yaptı siparişlerden farklı kedilerede geçebilir hemde hijyenik değil. Beşinci olarak bunlar bir sürü kediyi evde besleyip ortalıkta biz hayvanseveriz diyip dolaşıyor o kedi evde değilde sokakta bakılsaydı daha sağlıklı olurdu evdeki kedilerin durumuda bence çok kötüdür. Hertürlü şekilde uğraşmak istiyorum. Bende konuşmalar mevcut.

blue_hpood

şimdi şöyle, her hayvan severim diyene inanmayın, ortalıkta öyle çok var. diğer konu, o veterineri acilen değiştirin, hatta neredesiniz söyleyin, yanlışlıkla yolumuz düşmesin. kedi kaçar deyip apar topar size kedi sahiplendiren o müthiş aklını tebrik etmek istiyorum o veterinerin.
kendi kedinize test yaptırın, net olarak virüsü kapıp kapmadığı böyle anlaşılır. diğer kedi hâlen sizde sanırım, ikisini bir araya getirmeyin. bulunduğunuz şehirdeki hayvan derneklerine ulaşmaya çalışın, özellikle facebook üzerinde çok aktif olanlar var, mutlaka ulaşıp bu durumu söyleyin, yeteri kadar ses çıkarsa o kadını bulup elinden alırlar kedileri. diğer yandan o kuryenin ismini bulmaya çalışın, yemeksepetine mutlaka ulaşıncaya kadar uğraşın, gerekirse işten çıkarılsın. küçücük hayvanı bagaja tıkıp getirmek nedir ya?
o kedi için de test yapılması gerek, veteriner test yaptı mı?

Ayseoskar

İlan sahibine geri verdim (bakan öğretmen olana değil) bu sekılde olduğunu bilmediğini söyledi arkadaşım bakıyordu ona güvenerek söyledim dedi. Annem kediyi vermemde çok ısrar etti çünkü karşılayacak maddi gücüm yoktu. Ve artı olarak kedinin evde başına bir şey gelirse ruh sağlığımdan korktu. İlan sahibine tedavisini ben yaptırcam arkadaşıma vermiycem dedi. Tedavi ettirdiği veterinerle hergün konuşuyorum durumunu öğreniyorum. İlan sahibi çok korktu zaten. Bu kediyi bu hale getiren öğretmen ve Yemeksepeti kuryesi.

blue_hpood

dediğim gibi, üzerine düşerseniz o kadının elinde varsa başka kediler de alınır. kendi kedinize de mutlaka test yaptırın, vermekle en doğrusunu yapmışsınız.