Kedim Çok Miyavlıyor

esravtn

9 aylık dişi kedim giriş kapısının önünde uzun ve acı acı miyavlıyor geceleri miyavlamaları artıyor sebebi ne olabilir?

9 CEVAP

Heiter

Kısırlaştırmanız gerekiyor.
Kısırlaştırma olmazsa: Gebe kalmadığı müddetçe birkaç gün sonra tekrar kızışacaktır ve gebe kalana kadar da bu şekilde devam edecektir.

Heiter

Kısırlaştırmayı düşünürseniz, geçmiş soru başlıklarının altında veteriner/hastane yorumları ve fiyat bilgisinin olduğu cevaplar verildi.
Benim bildiğim, veterinerler kızışma geçene kadar kısırlaştırma yapmıyor. Dolayısıyla bir veteriner belirleyip, onunla görüşmeniz gerekiyor.

kedilimadam

Kızgınlığa girmiş:)

esravtn

yorumunuz için teşekür ederim yapmam gerekini biliyor musunuz?

kedilimadam

9aylık olduğunu söylemişsiniz.Yaşını doldurana kadar kısırlaştırmamanız gelişimini tamamlayabilmesi açısından önemli.Ancak yine de veteriner önerisi daha sağlıklı olacaktır.Kızgınlık süreçleri stresli geçiyor.Enerjisini boşaltamadığı için uyuması, yemesi-içmesi etkileniyor.Onunla daha çok vakit geçirmeye çalışın, oyunlar oynayıp onu yorun ki uyuyabilsin.Kısırlaştırmayı düşünüyorsanız veterinerinizin önerisi ile gerekli olanı yapacaksınızdır zaten.Kızgınlık dönemi için ne yazık kı kesin bir çözüm yok (hormon iğneleri dışında ki kesinlikle önermem) sadece hafifletmek adına dediğim gibi onu oynatarak yormaya çalışabilirsiniz.

esravtn

kedimi kısırlaştırmayı düşünmüyorum

kedilimadam

O zaman veterinerinizle görüşerek çiftleşmesi için en uygun zamanı öğrenebilirsiniz

emrezrtrk

Bende kisorlastormadim hatta şimdi giriyor kızgınlığa cifykestirmek istemiyorum ama sabredicem yazın yaotiricam

Heiter

Türkiye'de olduğunu sanmamakla birlikte, yurtdışında "Teaser Tom" dedikleri kediler var. Vazektomi yapılmış kediler bunlar. Yani çiftleşebiliyor ama gebe bırakmıyor.
Yurtdışında bunu bir hizmet olarak veriyor kedi sahipleri. İşin içine, her iki kedinin de virüs taşımaması meselesi ve tabi ki ücret talep edilmesi giriyor. Bence etik değil. Yani hiçbir erkek kedi sahibi, kedisini kızışma belirtileri gösterecek şekilde kısırlaştırmaz (ya da vazektomi yaptırmaz). Yaptırıyorsa da, parayla bu işi yaptırmak içindir.
Ben okuduğumda ilginç geldiği için burada da paylaşıyorum.
Sizin durumunuzda ya yaşını bekleyip çiftleştireceksiniz ya da bu şekilde olacak (ki o da imkansız bence). Aksi takdirde sabretmek zorundasınız.