Kedi Kumu Kullanma Miktarı

mehtapkaplan

Merhaba petlebi ailesi. 10 kg kumun tamammını döküyorum ayda 1 değiştiriyorum.. günlük sabah ve akşam kuma yaptığı çiş ve kakasını alıyorum.. Benim birkaç arkadaşım kumun tamamını değilde az bi miktar döküp döktüğü kum pislenince tamamen çöpe attıklarını söylüyorlar. Bana saçma geldi kumun fazla olması rahat ettirmiyormu? Siz nasıl yapıyorsunuz

9 CEVAP

nergulsimsek

Kum kabına 10 kğ kumun yarısını döküyorum. Günde bir kez temizliyorum. Bana göre 10 kğ nun hepsini kullanmak fazla. Burada amaç çişin zemine geçmesini engelleyerek topaklanmasını sağlamak ve yarısı da bu işi görüyor. Gerekli olduğu zamanda kum azaldıkça takviye yapıyorum.

dilanbulent

Sizin yaptığınız doğru olan. Normalde kumu dökersiniz, her gün kürek ile temizlersiniz, birkaç gün sonra o kum eksilince üstüne azıcık daha doldurursunuz. En fazla 2 ay sonra da tamamen döküp yenisini dökersiniz. O arkadaşlarınız kedi kumu küreği nedir bilmiyorlar herhalde :D

dilanbulent

O arkadaşlarınızın yaptığı tamamen yanlış. Bundan sonra onların kedi bakımı hakkındaki herhangi bir tavsiyesini dinlemenizi asla önermem :)

GzdeAkbuz

Kum kabınız 10lt kumun hepsini alabilecek kadar genişmi benimkinin kum kabı üçgen 5lt tam geliyor yükseklik olarak, eğer sizin gibi hepsini dökmeye kalksam alt tabanla üst tabanın birleşimini aşar eşelerken valla sizin yaptığınız doğru arkadaşlarınız büyük ihtimalle haftalık temizlediği için kumu kokup çabuk eskiyor ya da az kum koyuyor hayvana yetmezse o da çöp olur tabi o kumu atsa bile temizlik sağlanması yetersiz kalır emin olun. siz her gün elerseniz kum azaldıkça eklemenizde bir problem olmaz.

Renklipati

Benimde kedi tuvaleti büyük ve bende 10 kg tamamını döküyorum sizin gibi hergun temizliyorum bazan 1,5 ayı buluyor tamamen kirlenmesi ve azalması sonra döküp kabı yıkıyorum yeni kum koyuyorum..az kum olunca kabı kazıyorlar patileriyle ve buda zararlı..doğru olan sizin uygulama

KimJeongguk

Ben 10lt kumun yarısını dolduruyorum zaten 10lt nin tamamını almıyor kum kabımız. hergün temizliyorum bazı günler 2. güne kayıyor ama 2. günde kesin temizliyorum. Daha üstüne çıkmıyor. Kum azalınca zaten koku yapmaya başlıyor yavaştan kirlendiğini belli ediyor kedim iyice azaltınca kaptaki kumu tamamen çöpe atıyorum kabını dezenfekte ediyorum temizleyip kuruluyorum ve diğer kalan 5lt yi dolduruyorum üstünede karbonat serpiştiriyorum daha uzun süre taze ve temiz kalıyor kumumuz o yüzden uzun süreli kullanabiliyoruz.

mehtapkaplan

dilanbulent çok yaylısın ya 😻😻 şimdi ben hayatımda ilk defa kedi besliyorum. Onlar ise yıllardır besliyorlar ister istemez danışıyorum ama bana mantıksız geldiği için böyle yaptım. Demekki ben doğru olanı yapıyormuşum 🤭 güzel yorumlarınız için çok sağolun 🫶🏻🫶🏻

mehtapkaplan

Baya büyük kum kabı kapaklı olandan almıştım rahatlıkla sığıyor

Emirckr

Biz yarısını yani 5 litre kadarını döküyoruz,
Evde iki kedimiz olduğu için sabah akşam bazen öğlen bile temizlemeye özen gösteriyoruz,
Eğer birkaç gün sonra kum seviyesi azalırsa tekrardan eklemeler yapıyoruz böyle böyle genellikle paket bitiyor zaten.