Mama Değiştirme Sıklığı

salihaondag8

Arkadaşlar kısır yetişkin erkek kedime şuan bonacibo tavuklu kısır yetişkin mamasını kullanıyorum ve yemesinde bir sıkıntı yok yiyor severek ama bu mama iki kilo ve bitinceye kadar yiyor ve kedime yaradı lakin diyelim bu mama bitince aynı mamayı tekrardan alıp diger ay kullandığımda severek yemiyor ve sıkılıyor yani butun mamalarda öyle yapiyor yani mama değişikliğini hep istiyor gibi genelde mama değişikliği sık yapmak iyi değil ama bu durumda sizler neler yapıyorsunuz yani mama değişikliği sizce ne kadar sıklıkta yapmak gerek mama değiştirmeyi devamlı farklı mama kullanırsak her ay bir sıkıntı olurmu kedimde sıkılmamasi için meler yapiyorsuniz bir mamadan 🤗 cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

6 CEVAP

AyseMia

Benim kedim de tek çeşit mamadan çok çabuk sıkılıyor, kediler gayet de aynı mamadan/yiyecekten sıkılır. 🙂 Tıpkı köpekler gibi.

Ben çareyi 2-3 çeşit mama ile beslemekte buldum yoksa kızım Mia aşırı nazlı, yeniliği çok seviyor. Yeni alınmış farklı bir mama olunca 4-5 gün çok severek yiyor, fakat sonrasında daha az ve doymadan gitmeye başlıyor. Yani sizinkinden çok daha kötü durumdayım. 😓 Benim padişah torununda bile işe yaramışsa sizde haydi haydi yarayacaktır diye düşünüyorum. 😅

Hem sık sık değiştirme durumu olmadığından olumsuz bir etki de yaratmayacaktır. Sadece seçeceğiniz mamalar gerçekten seveceği mamalar olmalı ve mamaların hepsine yavaş yavaş alıştırıp mama geçişlerini yaptıktan sonra: günlük bir öğün birinden, bir öğün birinden yedirmenizi, zorda kalmadıkça mamaları birbirine karıştırarak vermemenizi ve aldığınız tüm mamaları ağzı sıkıca kapanan cam kavanozda saklamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bayatlamaması ve tazeliğiyle birlikte kokusunu da kaybetmemesi için nazlı kedilerimiz için şart oluyor. Yine de sıkılmaya başlayacak olursa bir gün birinden, diğer gün birinden verin.

Diğer kedim (aynı ırk ve cinsiyetteler) ise hiç ayırt etmez, %100 tam tersidir. 😅 Yani bu tamamen karakteristik bu durum.

Ruzgarin

Kediler aynı mamada sıkılmaz, sizinki değişik ir durum.

salihaondag8

Yani benim duyduğum kadarıyla aynı mamayı kullanmak kediler de bir süre sonra sıkılma ve yememeye yol aciyormus p yüzden fikir almak istedim başka ne olabilikli sıkılma dışında yani yiyor ama bır ay sonra yemiyor başlarda uzun süre sikilmiyot daha sonra değiştirmeyinve ve bir ayı gecine sıkılıp yemiyor yani ay bitinve değişiklik istiyor

AyseMia

Bir durum. *

Fistikpasa

Ara sıra kediniz için uygun sebze ve et haşlayıp onlara o şekilde sağlıklı mama yapabilirsiniz kullandığınız kuru mamayı değiştirmenize gerek yok

salihaondag8

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar deniyecem inşallah en yakın zamanda bu sorunumuz çözülür yine başka fikri olan varsa veya soylemek isteyem olursa iyi olur fikir olur banada 🤗