Kisirlastirmak Sarti Mi?

Penthe

8 aylik erkek scotish fold kedisim var. ciftlestirmeyi dusunmuyorum kisirlastirmayi dusunuyordum ama hic azginliga gircek gibi durmuyor kisirlastirmasam nolur? Sagligina olumsuz bir etkisi var mi? Hangisi daha iyi?

8 CEVAP

Penthe

Bi veteriner hormonlari buyumesine yardimci oldugu icin 9. Aydan sonda kisirlastir demisti.
Evet genetik hastaliklarindan oturu CiftlestirmeK istemiyorum. Sadece zarar olmayacaksa kisirlastirmasam mi dicektim.
Peki kizginliga girdikten sonra mi kisirlastirma yapmaliyim? Ne zaman yapmali hic kizginlasmadan mi?

Burcuudul

Benim erkek kedim 10 aylık. 1 ay önce kızgınlığa girdi veteriner tavsiyesi üzerine gelişimini tamamlasın gibi gibi şeyler yani.. kızgınlığa girdikten sonra kısırlaştırdık ve çok pişmanım. Kızgınlıkta edindiği huyları bırakmayabiliyorlar kelkinme ısırma bağırma gibi. Kısırlaştırmak zararlı değil aksine faydalı. Ömrü uzuyor stresiz oluyor. Zararı yok yani

Muhtemelen kızgınlığa girmiştir her kedi belirti gösterecek diye birsey yok erkekler koku bırakıyorlar bazısı da bırakmadan girebiliyor anlamıyorsunuz gelelim zararlarına sürekli o döngüyü yaşadığı için ileride böbrek rahatsızlığı idrar yolu rahatsızlığı ve daha birçok hastalık olabiliyor zaten bu ırkların genetik bir çok hastaligi var eklem kalp ve böbrek hastalıklarına çok yatkınlar kesinlikle üretimini yapmayın onun sağlığı açısından kesinlikle kısırlaştırma öneririm

Fistikpasa

Scottish fold cinsinin kısırlaştırılmasından yanayım açıkçası genetik hastalıkları olduğu için. Bu tür cinsler daha geç kızışıyo diye duymuştum, ilerde mutlaka kızgınlığa girecektir ve belirtiler gösterecektir

Deniz1741

Evet kısırlaştırmak şart.

aslihan_e

8 ayda belirti vermeyebilir, 2 yaşa doğru şiddetlenir.

simbakedi

hiç kızgınlığa girmeden kısırlaşması en iyisi. kedinizin kilosu ve sağlığı yerindeyse kısırlaştırın lütfen. genetik hastalıkları bir yana bırakın çiftleştirmek sağlıklı bile değil

Deniz1741

Hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırın en doğrusu.