Kesim Mantar Oldu

Yeliznaz

Merhaba
Kedim bu ay çok hasta oldu sürekli veteriner de idi ve şimdide mantar oldu aradığımızda tentürdiyot ve bir krem verdiler hergün onları sürüyoruz lakin bana bu mantar geçermi yada kardeşime kedim sürekli yanıma geliyor benimle yatıyor bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok mutlu olurum ilk defa böyle bir hastalık başıma geldi.

11 CEVAP

Balimlilac

top kekik kaynatıp silebilirsiniz kedinizi. normal kekik değil ama top kekik olacak. Çok faydası oluyor. Sirke doğal olsada asidik bir madde,yerileri silebilirsiniz ama kedinize top kekik deneyin derim.

Anonymus985465

Sirke suyla inceltilmeden kullanılmaz. Hangi veterinere sorsanız kediye zararlı olduğunu söyler.
Batikon/tentürdiyot 15 dakika etki ettikten sonra travazol sürün.
Ancak herşeyden önce mamasının bayat/sağlıksız olmadığından emin olun.
En doğru olanı ise yediği mamanın içindeki katkı maddelerini içermeyen başka bir mamaya geçin

targof

Ben trazavol ve oceral kullandım tavuklu mama kullanıyorsanız hemen değiştirin benim tercihim balıklı mama. Bağışıklık güçlendirmek için vitaminler kullanabilirsiniz. Ben sirkeyi sadece evi temizlemek için kullandım yara olduğu için kedime sürmedim. Ilaçların etkisi bence kediden kediye değişiyor o yüzden veterinerinizin önerdiklerini kullanın bir süre. Kedimden bana veya diğer kedime geçmedi mesela ama bağışıklığınız düşükse size de geçebilir.

Esomeli

Benimde kedim sahiplendiğimiz günden beri mantar bana eşime ve çocuklarıma bulaştı kediye sirke ve batikon tedavisi uyguluyorum ketoral şampuanla temizliyorum ve ecosin tablet sipariş ettim vet tavsiyesi ile kendimize ise trosyd ile terramycın sürüyorum şuanlık ufaktan etki görmeye başladık ama mantarın tedavisi uzun ve sabır ister

Linahan

Hangi kremi kullanıyorsunuz. Benim kedimin boynunda da alerjik egzama var. Batikon travazol krem ikilisi iyi geliyor

mmhureyre

Sirke, sirke,sirke... Başka hiçbiriyle paklamiyor mantarı. Bir sprey şişesi e doldurun sirkeyi, önce kedinin her yerine püskürtün, sonra da yattığı yerlere, tüm evi bile sirkeleyebilirsiniz,zararı yok çok buyuk faydaları var. Hergun bir kez yapın, bir hafta içinde nsl toprlnmaya başladığına inanamayacksiniz

mmhureyre

Mantarkn Haftada bir ve iylestiktn sonra ömür boyu sürekli ayda bir de onlm olarak ketoral şampuanla yıkayın. Biz öyle yiyoruz, koly kolymantar olmuyoruz,olursak da fark ederetmz sirkeye başladığımız için, 1 haftada iylesiyoruz

Yeliznaz

Teşekkür ederim travazol krem kullanıyoruz

Sera79

Derhal bırakın o kremi olmaz o tek çare crystalin animal health.benim kedim kum döküyor çok ağır hastayım dualar bekliyorum

Yeliznaz

Teşekkürler umarım iyileşir 🙏

Aylardır mantarla uğraşan birisi olarak yazıyorumki evet devamlı kedilerimle ilgilendiğim için bana geçti ama eşime bulaşmadı mantar ayrıca bu bağışıklık hastalığıdır mantarı vücuda alırsınız bağışıklık düşükse yada düşerse mantar baş gösterir kendinize kremlerini falan sürerken eldiven kullanın imkanınız varsa az eşya olan temizlenmesi kolay bir yerde tek başına tutun. Öncelikle kedinize mor ışık ile bakılıp ışıkta gözüken mantar türü var denildi ise mantar aşısı neredeyse kesin çözüm oluyor diyebilirim. Onun dışında kedinizin bağışıklığı normal zamanlarda iyiyse kremlerle falan işe yarıyor. İlk kullanacağınız ürün baticon ya da cristalin mantarlı bölgeye sıkıp kurumasını bekleyin sonrasında ilk 1 kutu travazol kullanın iyileşme olmazsa terbisil adlı mantar ilacına geçin sebebi şu travazol kortizon içerir ağır bir ilaçtır uzun süre kullanılmaz ama kaşıntıyı alır o yüzden ilk dönem kaşıntıyı da önleyeceği için bir kutu kullanmak mantıklı ama devam edilecekse kortizon içermeyen terbisil kullanılmalı. Bununla beraber odası eşyaları yatağı varya boyunluğu günlük temizlenmeli sirkeli suyu temizliğe kullanabilirsiniz kedinin kendisine değil. Ayrıca tırnaklarını patilerini sabah akşam cristalin ile temizleyin çünkü kendilerini kaşırken mantarı alıp sağdan sola bulaştırırlar. Mantar uzun ve sabır gerektiren bir hastalık bunlara rağmen gerileme olmaz ve aksine yaralar da dökülmeler de artış olursa ecosin tablet alıp uygulayabilirsiniz uygulaması zaten ilacın arkasında yazıyor tamamen uyarsanız çok etkilidir. Bunlarla beraber ilk günden itibaren tavsiyem imkanınız varsa bağışıklık güçlendirici ve OMEGA 3 yağı kullanın çok faydasını görürsünüz. Maması tavuklu ise balıklı somonluya geçmekte fayda var çünkü tavuk alerji riskini artırdığı için mantarı azdırıyor. Hiç biri işe yaramazsa zaten dediğim gibi 2 doz aşısı uygulaması yapılıyor 15 gün ara ile onda büyük oranda sonuç alırsınız. Tek kötü tarafı mantar bağışıklık düştükçe kendini tekrarlayan birşey mama kalitesine suyuna stresine dikkat etmeniz gerek sokaktan bizlerde alıp gelebiliyoruz hastalıkları o yüzden bizimde dikkat etmemiz lazım. Bir de kediniz iyileşmeye başlarsa inşaallah iyileşir hemen tedaviyi kesmeyin bir süre daha o bölgelere ilacı sürün günlük temizliğinize devam edin çünkü mantar dış ortamda aylarca yaşayabiliyor. Çok geçmiş olsun duyduğunuz herşeyi de denemeyin mutlaka araştırın bana o kadar çok şey söyleyen oldu ki hepsini yapsam yavrumu onları denemekten helak ederdim zaten.