Erkek Kedim Dişi Kedimin Yavrusuna Zarar Verir Mi?

aliacik

Anket

ERKEK KEDİ İLE DİŞİ KEDİ VE YAVRULARI AYRI TUT
(17 oy)
ANNE KEDİ BİR ŞEY YAPMASINA İZİN VERMEZ
(7 oy)
BEN DE BİLEMEDİM :(
(9 oy)
Toplam (33 oy)

Evde yeni doğum yapmış bir kedimiz var. dişi kedimiz erkek kedimizin yavruları gözünün önünde yalamasına izin veriyor. erkek kedim yavruları yaladıktan sonra ısırmaya başlıyor dişi kedim ise bu duruma sadece miyavlamayla cevap veriyor. Anne kedidir yavrusunu korur diyorum ancak kayıtsız kaldığı için güvenemiyorum da. En son diş kedim 1 metre ötede yemek yerken erkek kedim yine yavruların yanına geldi yaladı ve yine ısırdı ama bu kez boğazından ısırınca müdahale etmek zorunda kaldım. Erkek kedime güvenebilir miyim bilmiyorum ve dişi kedimin neden bu kadar kayıtsız kaldığına anlam veremiyorum. Sonuçta yavruların yanına yaklaştırmaması lazımken yalamasına izin veriyor. İyice kafam karıştı napıcamı bilmiyorum bilen biri yazsın lütfen :(

NOT: ERKEK KEDİM DİŞİ KEDİMİ NE ZAMAN YAKALASA BOYNUNU ISIRIYOR ÜSTÜNE ÇIKIYOR ÇİFTLEŞME HAREKETLERİ YAPIYOR.

5 CEVAP

dollfacepersian

Bence kesinlikle ayrı tutmanız en iyisi olur. Erkek kedilerin çiftleşmek için dişilerin yavrularını boğması dışarıda çok olan bir durum ve etrafta erkek kedi olması dişinin yavruları çok küçükken tekrar kızgınlığa girmesine sebebiyet verebilir. Anne erkekten çekindiği için tepki vermiyor olabilir. Benim fikrim bu yönde..

NehirC

Kanunen kedi bir şey yapmasına izin vermez diye düşünmeyin. Sonuçta bu hayvanın yemesi, içmesi, tuvaletini yapması, uyuması lazım. Her an tetikte olamaz. Ayrı odalarda bakın. Ya da erkek kediyi yavrular büyüyünceye kadar bir arkadaşınızın ve akrabanızın evine verebilirsiniz. Böylesi yavrular için daha güvenli ama erkek kediniz için pek iyi olmayabilir. Dediğiniz hareketi dişiyle çiftleşmek için yapıyor ve dişi de yavruları olduğu için çiftleşmez. Erkek de bundan dolayı yavrulara ciddi zararlar verebilir. Yani kesinlikle ayırmak en doğru çözüm.

emine64

Bence ayrı tutun yani bilemedim

NehirC

"Kanunen" değil "kesinlikle anne..." diyecektim yanlış olmuş. :))

ecetuqce

Yavru kedileri erkek kedinizden uzak tutun bir araya getirmeyin çiftleşmek istediği için yavru kediler ile de çiftleşmeye çalışacak ve bunun sonucu boğarak öldüre bilir en iyisi farklı odalar ya da kısırlaştırmayi düşünüyorsanız onu tercih edebilirsiniz