Kedi Aşılarıyla İlgili Bir Sorum Var

Pamulkkk

Kedim sadece iç dış parazit aşısı oldu diğer aşıları yaptırmadım çünkü çok pahalı bugünde il tarım ormanına gidip çip taktırıcam bir de istersen kuduz aşısıda yapıyolarmış sorumda şuu diğer aşıları yapmadan kuduz aşısı olsa bir sorun olur mu ki? Aşıların sırası önemli midir

5 CEVAP

Deniz1741

Çiple birlikte kuduz aşısını da yaptırabilirsiniz. Bir sorun olmaz. Fakat daha sonrasında mutlaka karma aşısını da yaptırın karma önemlidir.

aslihan_e

Karma aşıyı olana kadar çok dikkat etmeniz gerekli. Yabancı kedilerin bulunduğu yerler, temizlenmeyen veteriner masası ya da sokak kedisi sevdikten sonra yıkanmayan el vs. hep risktir onun için. Gençlik hastalığı aşısız kedide ölümle sonuçlanıyor. Nadiren hayatta kalıyorlar %1'lik oran o da. Karma aşı kuduz aşısından daha önemli kediler için ama risk dışında sırası önemli değil.

aslihan_e

Yani mesela kuduz aşısı yapılacağı yerde sizden önceki gelen kedilerin biri hastalık taşıyorsa, aşıyı yapan kişi de elini kolunu yıkamazsa o bir risk oluşturur ya da masayı silmeyebilirler. Ortam şartlarını görmedim tabi ki.

Pamulkkk

Kimse yazmıyor :/

Pamulkkk

Bugün çip+kuduz aşısını yaptırdım sırası önemli değil ama diğerlerini de yaptırmalısınız dediler. Yazanlara da teşekkürler