Köpeğim Saldırıyor

Whitedog

Merhaba. Köpeğim iki yaşında Alman Kurdu kırması. Erkek. Kısır değil. Her dışarı çıktığımızda aynı sorunu yaşıyoruz. Bizim sokaktaki 4-5 tane köpek dışındaki hiçbir köpekle anlaşamıyor. En son yaşadığımız hadise ise, otomatik kayışı vardı ve mahallede geziyorduk. Makarası neredeyse tamamen açıktı çünkü sokakta hiç kimse yoktu. Ben öbür tarafıma döndüğüm sırada kenardaki evlerin bahçesinden birinde duran bir köpeğin yanına gitmiș. Hemen tasmayı çekmeye çalıştım. Ama korktum. Çünkü kafasını bahçenin içine sokmuştu ve saldırmak üzereydiler. Köpeğin sahibi dışarıdaydı galiba. Sonunda oğlumu çektim. Her hangi bir şeyi yoktu ama benzer şeyleri her zaman yaşıyoruz. Bir defa köpek parkına gittiğimizde oradaki köpeklere saldıracaktı. Dışarıda köpeklerle karşılaşınca sırtı kabarıyor ve hırlamaya başlıyor. Çok agresif davranıyor ve engel olamıyorum. Bana karşı ne kadar sevecen ise diğer köpeklere karşı o kadar hırçın. Bu sefer ucuz atlattık fakat daha önce komșumuzun köpeğiyle ciddi anlamda dalașmıșlardı. Ne yapmam lazım? Lütfen yardım edin.

13 CEVAP

Kayip

Köpeginiz galiba gam olarak sosyallesmemis olabilir kucuk yaslarda sosyallesmesi lazim yoksa boyle sorunlar oluor bi ornek veriyim benim kopegim kimseye saldirmior bazen evimize gelen misafirlere havlior koruma amacli ama bide komsumuzun kopegi var ayni sizinki gibi agresif bagliolar cogu zamn actiklarindada zaptedemiolar bizim kopegi baya yaralamisti ordan biliorum

SelinTuksal

kayıp

bağlıyolar derken ?!

Kayip

Yani serbest birakmiolar bagli duruor saldirmasin die

Kayip

Aynen ama bi kral köpek ailesi die youtube dA bi kanal var orda da buyuk yastaki kopekleri sosyallestiriolar ordan fikir alabilirsiniz

huseyin1

köpekleri ileriki yaşlarda da eğitebilirsiniz bunun için köpek üzerinde egemenliğiniz olması gerekiyor ama onu bu aşamada bile sosyalleştirebilirsiniz ancak bu böyle tasmasını çekiştirerek acaba yine saldıracak mı diye endişe ve tedirgin halde dolaştırarak olmaz profesyonel destek alırsanız sorunu aşmanız mümkün

sekersoytolga

Öncelikle uzun makaralı ipten kurtulun. Kısa bi kayış alın,doggie nin çok güzel deri kayışları var. Alman kurdu kırmasına tavsiyem 2,5 cm e 60 cm lik bi kayış var onu alın. Ve bi sırt tasması alın,köpeğiniz her zaman yanınızda kontrolünüzde olsun. Serbest bırakıyim rahatlasın diye düşünmeyin,birisine saldırdıktan sonra bu kedi köpekte olabilir insan da olabilir;geri dönüşü olmaz hem sizin başınız ağrır hem de saldırdığı için şikayet ederlerse dooğru en yakın barınak ve kolay kolay geri alamazsınız. Kısa bi ip,sağlam bi şort tasmasıyla her an kontrol sizde olucak şekilde yürüyün. Sakın boğma tasma filan kullanmayın hem yutak gırtlak nefes borusu için zararlı,hem de zaten agresif bi köpeği daha da sinirlendirip işin içinden çıkamazsınız

sekersoytolga

Beraber yürüyosunuz ve karşıdan köpek geliyo. Köpeğinizi tanırsınız zaten ne yapıcağını. Baktınız bi güç gösterisine girmeye hazırlanıyo;o ilk adımı atmadan siz ilk adımı atıp bağırmadan ama sert bi şekilde hayır deyin tasmasından çekerek. Zaten sırt tasması olduğu için ne kadar çekseniz bile o güç yayıldığı için zarar vermez. İlk başlarda takmıcak tabiki sizi yine aynı hareketlere devam edicek. Böyle yapa yapa alıştırabilirsiniz. Ve hayır deyip kızdıktan sonra iletişimi azaltın,yanlış nişey yaptığını anlasın.

sekersoytolga

Bahsettiğim 60 cm boyu olan kayış gerçekten tam sizin kullanımınıza müsait. Kontrol sizde,uzaklaşma gibi bişeyi yok. Yürüyüşlerinizi uzun yapın,hayvan yorulsun. Yorulduğunu anladığınızda yavaş yavaş çok kalabalık olmayan caddelerden sokaklardan kalabalık olanlara doğru gezin ki alışsın hayvan. Ama bu kalabalık yerlerde şakın kontrolü kaybedecek bişey yapmayın çok ciddi problem yaşarsınız. Kısa zamanda çözülücek bi problem değil,yavaş yavaş upğraşıcaksjnjz

sekersoytolga

Ayrıca profesyonel eğitimi ben bi Alman kurdu dosta sahip olan birisi olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zaten mükemmel zeki varlıklar,herşeyi sizle öğrenmesi daha doğru olur. Yeter ki sinirlenmeyin,ve yeterli uğraşı gösterin

sekersoytolga

Rica ederim ne demek. Yeter ki siz dostunuzla doğru iletişimi kurup birbirinizi yormayın :)

Whitedog

Kayip
Evet maalesef, oğlum küçükken hem benim hem de çevrenin șartları yüzünden çok fazla köpekle tanışma fırsatı bulamadı. Sadece bizim sokaktaki köpekler..

Whitedog

Sekersoytolga
Öncelikle teşekkür ederim. O kısa kayışlardan sipariş ettik umarım en kısa sürede elime geçer. Bir tane K9 Tasmamız var zaten onu kullanıyoruz. Ve asla boğma/șoklu tasma vb. şeyleri kullanmam. Ve ayrıca tekrardan çok teşekkür ederim :-) Ürün elime ulaştığımda hemen başlayacağım. Tavsiyeniz için teşekkürler :)

Whitedog

Sekersoytolga
Aslında şu anki yardımınız için teşekkür bile az kalır. Tekrardan teşekkür ederim