Kedim Tırnaklarını Kestirmiyor Kesmesem Bişi Olur Mu

seymavc

Kedim elleri yada ayaklarına dokunmama izin vermiyor saldırganlaşıyor dolayısıyla tırnaklarını kesemiyorum bir şey olur mu şuan uzun ama daha uzar mı

11 CEVAP

ursaminor

Evdeki kediler sokaktakiler gibi sert yüzeylere maruz kalmadığından, tırnakları olması gerektiği gibi törpülenemiyor. Tırmalama tahtası, evdeki eşyalar ve hatta kollar bacaklar (:D) maalesef yeterli olmuyor. Bu durumda çok uzayan tırnaklar bazen batma yapabiliyor. Bu da sancılı bir durum ne yazık ki.
Kediler tırnaklarını yer gibi kırp kırp kemirirler. Tam tırnak şeklinde şeffaf bir parça çıkar. Buradan da uçlarına bir işlem yapamadıklarını, enlemesine bir temizleme yapabildiklerini zaten görebilirsiniz.
Yani ucundan biraz almanız elzem olabilir.
Bunu da o derin uykudayken yapın. O zaman karşı koymuyorlar genelde.

KedimVar

Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmediğiniz/kestirmediğiniz taktirde, aşırı uzama sonucu dönerek patisinin altına batma riski var. İnternetten fotoğraflarına bakabilirsiniz. Tırmalama tahtasını kullanıyor mu peki kediniz?

Eliflal245

Evet uzar,onun için çok bir sorun olocağını sanmıyorum ama sizi çok kötü cırmalayabilir. Veterinere götürürseniz kesebilir

eccakir

Eğer kendiniz keserseniz ilk başlarda uyurken kesmeye başlayın uyurken bile çekecektir patilerini ama kesilebiliyor daha sonraları yavaş yavaş 1 kişi tutsun onu sakinleştiren bir ses tonuyla seve seve bir kişi kessin bu yöntem uykudakinden daha kolay oluyor. Eğer kesmezseniz özellikle arka patilerdeki tırnaklar çok fazla acı veriyor sanki insanın etini ikiye bölecek gibi oluyor. Biz böyle yapıyoruz bazen uyurken bazen uyanıkken.

SelinTuksal

Ben en son ne zaman tırnaklarını kestiğimi hatırlamıyorum bile. Cırmalamasını dert ederseniz kesin, aksi halde gerwk yok. Bütün vücudumun kedi tırmığı olmadına alıştığım için ben, sorun olmuyor.

aleyn

uyurken kesmeyi deneyebilirsiniz..

Kjw

Uyurken kesebilirsiniz belki...
Benimki kendine dokundurmayı seviyor,sürekli elimin kolumun altında yatıyor şuana kadar hiç tırnak sorunu yaşamadık.Bakışarak kesiyoruz,bu konuda çok şanslıyım...Hiç sesini çıkarmıyor.

emrezrtrk

Bu duruma vette şahit olmuştum. Veteriner kedi sahibine sakinleştirici birşey verdi o kedi mayistirir dedi tırnaklarını öyle kesebilirsiniz dedi

Sevgi_ylzy

Onu rahatsız etmesin ama sizi yaralayabilir ve eşyalara zarar verebilir veterinere götürürse sakinleştirici verip kesebilirler

ecetuqce

Uyurken kesmeyi deneyin en rahat o zaman kesiliyor benim oğlum alıştığı için genelde uyanıkken kesiyorum ve odullendiriyorum ödül yöntemi ile deneye bilirsiniz

muffincatt

sakinlestiriciye falan bosa gerek yok bence benim kızımda kestirmiyor ama uyurken pıt pıt kesiyorum farketmiyor bile :)