Köpeğim Çoğu Şeyden Korkuyor

anfrenee

öncelikle köpeğimde eskiden böyle bir şey görmemiştim...
örneğin bi su şişesi,tabak,porselen,kavanoz,tepsi v.b eşyalrdan korkuyor öncede hiç böyle bir tepki verimyodu nolduysa birden böyle eşyalrdan korkamaya başladı hiç bir şekilde bu eşyalarla onu korkutmadık değil bu eşyalrla asla korkutmadık.. önerileriniz neler nasıl bu konuya çözüm bulabilirim lütfen yardımcı olun bana :) neden korkuyor olabilir bunuda söylerseniz sevinirim :)))

11 CEVAP

ursaminor

Selinciğim, bence sakıncası var. Çünkü sürekli kendini güvensiz hissetmesine neden olursa psikolojisi bozulur ve mutsuz bir köpekçik olur :(

Feronia

Neden olduğundan emin değilim ama korktuğu bir şeyin içine, üzerine ödül veya sevdiği bir şey koyup ona ulaşmasını sağlarsanız zamanla korkularından kurtulabilir diye düşünüyorum.

sekersoytolga

Bi video izlemiştim,yavru bi köpek koltuktan yere atlamaya korkuyo. Köpeğin sahibi de çıkmış koltuğa çömelmiş bekliyo ve atlıyo yere. Tekrarlaya tekrarlaya artık ne kadar uğraştı bilmiyorum adam atladıktan sonra yavru köpekte atlamıştı. İnsanlarda da olduğu gibi çok zorlamadan korktuğu şeyin zararsız olduğunu göstermek lazım. Mesela narkotik köpekleri önce ısırarak oynadıkları oyuncaklara alıştırılır,sonrasında bu ısırdıkları oyuncakların içine uyuşturucuların etken maddelerinden konularak her ısırığında onun kokusunu aldığı için o uyuşturucuyu bulmayı oyun olarak görür. Siz de bu tarz bi yöntem kullanabilirsiniz. Mesela otur dediniz oturdu verdiniz ödül manasını. Yat dediniz yattı verdi ödül mamasını. Böyle böyle korktuğu nesnelere yaklaştırarak ödül manasını tabakta vermeyi deneyin. Aklıma böyle bişey geldi ama hani hiç bi dayanağım yok sadece deneme yanılmayla görmüş olursunuz

sekersoytolga

O korkusunu oyun ve ödülle birleştirip denemek kısaca

anfrenee

inanın hiç bilmiyorum ama garip geliyo merk ediyorum neden bu gibi şeylerden korktuğunu merk ediyorum :) garip geliyo

Breda

ani bir kaza yaşandıysa bardak tabak kırılması gibi ya da yere düşmesi gibi korkmuş olabilir..

sekersoytolga

Yazdığım başka bi yorum petlebi tarafından silinmiş sanırım :) o kokusunu oyun ve ödülle birleştirip denemek mesajı havada kalmış

SelinTuksal

Bunlardan korkmasının bi sakıncası var mı

anfrenee

bende neden korktuğunu merak ediyorum korkuyosa yuvasına gidyo yada bnm arkama saklanıyo niçin korktuğunu çok merk edyiroum eskiden böyle bir tepki vermiyodu :)

anfrenee

denedim :( yemeğini fln koydum işe yaramıyo yemiyor bile en sevdiği yiyeceği ::)

sanemk

bir şeyden dolayı etkilenmiş olabilir sanırım tranva geçiriyor olabilir en iyisi veterinere götürün ve durumunuzu anatın