Dişi Kedimi Kısırlaştırmalımıyım?

P0C1N

Anket

Kısırlaştır
(7 oy)
Kısırlaştırma
(5 oy)
Toplam (12 oy)

4 aylık dişi kedim var.Kedisi olan arkadaslarımın hepsinin kedisi şu an kızgınlık döneminde ve çoğu kısırlaştırmayı düşünüyor.Fakat okuduğum yazılara göre kedi olgunlaştıktan sonra kısırlaştırılırsa kansere yol açabiliyormuş.Bende kısırlaştırmayı düşünüyorum fakat aslında hiç istemiyorum.Çünkü kısırlaştırma ameliyatı dişi kedilerde daha zor ve aynı zamanda dişi kedilerde ters etki yapıp kısırlaştırmadan sonra daha hırçın olması,derisinin dökülmesi ve derisinde kahverengi lekelerin oluşması gibi yazılar okudum.Siz nedersiniz?

9 CEVAP

aleyn

kısırlaştırmayacaksanız kızışma döneminde çiftleştirmeniz gerekir. çiftleştirecek ve doğacak yavrulara bakacaksanız kısırlaştırmayın. dişi kedilerde her kızışma döneminde salgılanan östrojen hormonu vücutta birikir ve tümörlere yol açar.. ameliyat zor ama toplamda 1 haftada her şey geçiyor. dişiler 6 aylıktan itibaren kısırlaştırılabiliyorlar, kısırlaştırmadan sonra hırçınlaşan kedi duymadım ancak ameliyat sonrası stres kaynaklı bi süre olabilir.. çiftleştirmeme durumunda ise kedi her kızışma döneminde doğasının gereğini yapmak için çırpınacak ama izin verilmediği için strese girecek ve bu ameliyat sonrası bi kez olacak şey sürekli ve sürekli devam edecektir.. şu yazıyı okumanızı öneririm:
https://kedilibirhayat.com/2013/11/26/neden-kedilerimizi-kisirlastirmaliyiz/

aleyn

P0C1N

Ben doğacak yavrulara bakamayacağımdan değil dişi kedimin yılda 3 kez doğum yaptıktan sonra yorgun düşüp sağlığının bozulmasından korkuyorum.Teşekkürler aleyn

Emrondre

Benim kedim de dişi on bir gün oldu kısırlaştıralı daha uysal daha sevimli oldu ilgi ve şevkat daha çok ister oldu bu süreç kediden kediye değişiyormuş okuduğuma göre benimde endişelerim çoktu .Kedimle hala oyun oynuyoruz kendini sevdiriyor şirinlik abidesi hem kısırlaştırma işlemi rahim kanserini imkansız hale getirmekte ve azaltmakta ayrıca bir dişi yılda üç - dört kez kızgınlığa girer bu dönem sizin için sancılınolur hatta dişi kedi bu zamanda çiftleşme olmaksızın birkaç kez kızgınlığa girerse bu kedide depresyon, iştahsızlık, ishal ve kusma gibi sorunlar oluşturmakta diye okumuştum . Kısırlaştırma işleminden sonra bir -iki gün ilgi istiyorlar sonra o eski hallerine geri dönüyorlar

Sevgi_ylzy

Bence kısırlaştırma alırsın ben bu olayı şu yönden deyerlendireceğim tabi dini düşünceni bilemem ama bence hayvan kısırlaştırma hiç doğru değil çünkü bir insanı kısırlaştırma ne kadar günahsa bana göre bir hayvanı kısırlaştırmakta aynı derecede. Çünkü peygamber efendimiz hiç bir hayvana kendi yatmadığınız yerde yatırmayın kendi yemediğiniz yemeği yedirmeyin. Buyurmuş ve bir kedinin bu tarz bişeyiyle oynamanın yapısal olarakta doğruluğundan emin değilim.

Sevgi_ylzy

Ayrıca kedinin yorulcağından korkuyorsan benim arkadaşım kedisini kısırlaştırmadı kedisi vefat ederse onun kanından olan yavrularına bakmak istiyordu veterinere her doğumdan sonra ek besin takviyesi yaptırdı yine bi veterinere danışarak son kararını ver bence :)

SelinTuksal

Ben de kısırlaştırmak istemiyorum, çünkü doğasına aykırı ve erkenden menopoza girmiş oluyor, ama onun sağlığı için yapmak zorundayım.. :(( yoksa her yaz doğum yapacak :((( bir kere doğum yaptı biri zaten :((

zeynemila

Beni bundan önceki kendimde bu kendimde kısır değil. Mestan küçük ama cadı varken elimde 5 kere doğum yaptı. Kısırlaştırma düşünmüyorum. Düşünmeyi bile düşünmüyorum

P0C1N

Sevgi_ylz ve Selin tuksal size tabiki de katılıyorum. Ben de dini açıdan yanlış olduğunu biliyorum . Ve büyük ihtimalle kısırlaştırmayacam.Hepimiz teşekkürler