1 Yaşında Kısırlaştırmayı Düşünüyorum Yanlış Mı Düşünüyorum

Sutunannesi

Arkadaşlar merhaba 2 hafta sonra 9 aylık olacak bir kedim var. Mayıs’ta yaşını dolduracak. Kendisi dişi. Ben kısırlaştırma ameliyatından korktuğum için bunu hep erteliyorum. Kısırlaştırma ameliyatları genel olarak başarılı geçiyor tamam kabul ama hayatını kaybeden bir çok kedi de var göz önünde bulundurulduğunda. İyi bir veteriner tercih edilse bile ben bu durumun kedi bünyesinden bünyeye değiştiği kanısındayım. Ve üniversite sınavına hazırlanıyorum yani bu dönem asla kısırlaştırmak istemiyorum üzüleceğim yıpranacağım çünkü zaten çok fazla sağlık sorunu yaşadık kendisinde. Haziran gibi düşünüyorum yani 14 aylıkken falan. Sizce yanlış bir karar mı bu. Bu dönem kızgınlıkta ve geceleri uyumadan devamlı ağlıyor :((

7 CEVAP

Friolero

ben 6 aylıkken kısırlaştırmıştım. Geç kısırlaştırmak istiyordum. Ama sınavlarıma çalışamıyordum sürekli miyavlamasından dolayı.

Aynı şekilde önemli bir sınavın söz konusu. Ben dayanırım sesine, çalışabilirim falan diyorsan geç kısırlaştır bencede.

MiaDamlaa

Bende 1 yaşıni bekliyorum kedim 10 aylık olacak :)) bana herkes 1 yaşıni bekle diyor bakalım :)

Rabiaustun

Bence bekleme. Bunu kedinin sağlığı için diyorum

Merloli

Tam olarak doğrusunu bilmiyorum ama bize veterinerimiz bir yaşına kadar bekleyin isterseniz dedi .

dollfacepersian

Burada daha önce açılan konuda yurt dışında bu konuda yapılan araştırmalar paylaşılmıştı. Kedilerin 5. Aydan sonra kısırlaştırılmasında sorun olmadığını kısırlaştırma ile büyüme hormonlarının alakası olmadığını yani yavru iken kısırlaştırmanın büyümeyi etkilemediği sonucuna ulaşılmıştı.
Ben oğlumu birkaç sebepten dolayı 13 aylık iken kısırlaştırdım ve keşke daha erken olsaydı diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten ne kadar uzun süre kızgınlık yaşarsa o kadar eziyet ve sağlığına zarar oluyor. Yerinizde olsam kızgınlık bitiminde iyi veterinerde kısırlaştırırdım

Sutunannesi

Hiç cesaret edemiyorum bilmiyorum yani sanki hep ona bir şey olacakmış gibi hissediyorum. Burda da kısırlaşan bir çok kedinin hayatını kaybettiğini okuduk. Aynı şeyin başıma gelmesinden korkuyorum ve dediğim gibi sınav üstü böyle bir şeye kalkışmak istemedim hiç. Sadece geç kısırlaştırırsam ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğimizi öğrenmek istiyorum :(

Hilakyol

Merhaba !!
Benim yakinlarimdan birininde 1 yasinda kedisi vardi. Ankarada iyi bir vet. Operasyonuyla hemen hallettik. Ilk once narkoz sebebiyle olu gibiydi ama gozleri acikti , evet dorusu icim yanmisti iyi bir goruntu degildi. Uyanir gibi oldugumda kizgindi ve hareket etmek istiyordu ama dusup duruyordu. Bizde bir kac yastikla hallettik. Zaten 1 2 gun sonra etkisi gecti .. Kendisi sokucekti geri kalan ipleri ve bir kerede vet. Goturduk nasil diye. Gayett iyidi. Size su kadarini diyim yeterince kedi var disarilarda .. Ama yavrularina bakmak isterseniz o ayrida sinavinz varmis.
Bence kesinlikle yapmalisiniz:)