55 Günlük Yavru Kedim İshal Ve İştahsız

pasambey

4 gün önce annesiz 55 günlük bir beyfendiye yuva oldum. Geldiği ilk gün gayet iyiydi fakat 3 gündür ishali ve bugün de iştahsızlığı var. Kilosu bakımından biraz kücük kalmış henüz 550 gram. Veteriner iç parazit şurubu ile 3 günlük bir tedavi uyguladı fakat ishali geçmiyor bugün de akşam mama yemedi. İçim hiç rahat değil onu kaybetmekten korkuyorum. Başına gelen var mı neler yapabilirim?

11 CEVAP

Cennet29

Yavru kedilerde ishal tehlikelidir iştahsızsa hele acilen ilgili işini bilen iyi bir veterinere götürmeniz lazım

Anonymus985465

Cennete katılıyorum.
Ense derisini yukarı doğru çekip bırakın. Deri hemen dağılmıyorsa su ile beraber mineral kaybı vardır ve acil serum almalı

Suraemir

Deri olayına katılıyorum, tekrar götürün bir kan tahlili yapılabilir gençlik hastalığı gibi bir çok şey olabilir, parazit olabilir, bakteriyel olabilir, kan da bir sorun yok ise şuraya devam edin, multivitamin gibi birşey alabilirsiniz bana polivit vermişti veteriner, onun dışında probiyotik toz kullanacaksınız mecbur öyle geçer, bu arada ishal için 1 lt suya 1 yemek kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı şeker koyup bu sudan verin ölçüyü azaltabilirsiniz bu yöntem vücutta su tutmasını sağlar

Lilibeth

İç parazit olabilir diyerek bizi de oyaladılar boşuna vakit kaybetmişiz her yavru olana iç parazit diyorlar da başka bi hastalığı olabilir gençliği kesinlikle ihmal etmeyin bi test yaptırın

Suraemir

Şuruba devam edin diyecektim

Suraemir

Şurup ne şurubu?

Lilibeth

Gençlik hastalığı olabilir test yaptırın dışkısından, erken teşhis olursa kurtulma şansı olabilir. Ishal ve iştahsızlıkla gittik bizde de aynıydı durum 3 aylıktı. Teşhis konduktan sonra kurtaramadık 24 saat içinde kötüleşti

aslihan_e

Şurubun ismini öğrenseniz iyi olur. Her şurup her paraziti öldürmüyor çünkü, parazit devam ediyor olabilir. Gençlik hastalığında genelde kusma olur. Bence de başka bir vete götürün mama yemiyorsa. Tavuk göğsü suyuna lapa pirinç haşlayın sadece ondan yedirin. Yemezse robota çektirip şırınga ile ağzına az az sıkın yutar büyük ihtimalle. Robota çektirmeden önce biraz sulu olması gerek şırınga için, yoksa olmaz. Korona kaynaklı da olabilir ishali.

Anonymus985465

mama olarak virbac gastro öneriyorum

pasambey

2-3 doz uygulanan bir iç parazit şurubuymuş araştırdığımda onun da ishal yaptığını görüyorum çok su içmiyor geldiğinden beri günde bir iki defa su içmeye gidiyor veteriner yaş mamadan o su miktarını aldığını söylemişti

pasambey

İştahı çok yerine geldi ishal devam ediyor, günde 4-5 kere dışkısını yapiyor, enerjisi yerinde. verilen şuruptan kaynaklı parazit dökebileceğini ishalin normal olduğunu söyledi veteriner. Vitamin takviyelerine başladık, daha kaliteli bir mama aldık duruma göre bakacağım.