Köpeğime Tuvalet Eğitimini Nasıl Verebilirim?

buseeaktop

Köpeğim henüz 3 aylık bu aşamada eğitim biraz erken olabilir ama erkenden başlamak istiyoruz birkaç yöntem denedik ve olmadı

3 CEVAP

sekersoytolga

Profesyonel eğitmenler genelde 4 Aydan öncesi için tuvalet eğitimine başlamazlar. Kas gelişimi yeterli olmadığı için çişini tutamaması çok normal. gerçi denediniz mi bilmiyorum ama şöylembişey deneyebilirsiniz;mamasını yedikten sonraki aşağı yukarı yarım saat sonra tuvalet ihtiyaçları gelir. Siz ne kadar zaman sonra yaptığını daha iyi biliyosunuzdur gözlemleeiyseniz. Mamasını yedikten sonra tuvaletini yapmasını istediğiniz yere alın yavrunuzu,bu banyo olabilir duşa kabin olabilir temizlenmesi kolay yerlerden bahsediyorum. Duşa kabin varsa daha iyi olur,kabinin kapısını kapatmadan o kabinde siz banyoda oturun bekleyin. Yalnız kalmadığını,orda da güvende olduğunu bilmesi lazım. Kabin kullanmaktaki amaç çiş yapıcağı alanı küçültmek. Ped,veya gazete ne kullanıyorsanız kabine bi güzel yayın. Yavrunuz illa ki yapıcak. Yapıncaya kadar bekleyin başında,yarım saat sürerse yarım saat bi saat sürerse bi saat. Ya saçmalama sen de arkadaşım diyebilirsiniz ama söylediğimi yapmanızda fayda var. Geçen sürenin sonunda çişini yapar yapmaz ödül maması+oyun. Çişini yapmadan oyun oynamayın. Çişini yaptıktan sonra oyun oynayın. Her mama seansından sonra bu olayı tekrarlayın. Öyle bir iki günde olucak bişey değil ama kısa sürede alışıcaktır

resyonelog

tolga bey köpek duşa kabinden cıkmay calışır veya havlarsa ne yabmamamız gerekiyor nasıl zabdede bilcez

Heathcliff

Genelde 5-6 aylıktan sonra tuvalet eğitimi verilir.Şimdilik yapabileceğiniz bir alan belirleyip oraya gazete kağıdı ya da çiş pedi koyup üstüne köpeğin idrarını az bir şey damlatmak.Köpek büyük oranda belirlediğiniz alana yapacaktır tuvaletini siz de yaptığı zaman gazeteyi pedi her neyse atıp yenisini koyacaksınız.