Evlatlık Edindiğim Kedi Aşırı Tüy Döküyor

GrkmYnlmz

Merhabalar dün 14 aylık bir kız yavrumuzu evlat edindim kedimizde ciddi anlamda tüy dökümü vardı aldığım aile maması kalitesiz alabildik bütçemiz buna uygundu mamasını değiştirirseniz maltını düzenli verirseniz siz dökülür dedi kendi kedimdede dökülme var ama bunda daha çok var şimdi N&D balıklı aldım mamasını bio nun da maltlarını aldım bunlar yeterli kalır mı tüy dökülmesini azaltabilmek için ?

7 CEVAP

gece18

Kalitesiz bir mamayla beslendigi icin ilk önce kan ve biyokimya degerlerine bakılmalı. Kalitesiz mamalar kanı ve organları bozar. Tüyün dökülme kaynagını bulmak lazım ki ona göre mama kullanılsın. Nd kaliteli bir mama ama her kediye iyi gelecek diye bir kural yok.
Sürekli malt vermek sık sık taramak strese sokar kediyi.

gece18

Umarım güzel sonuçlanır. Ama bütçeniz nd yetiyorsa eğer üst segment mamalara yeteceğini düsünüyorum. O yüzden mama seçimlerim mera, orijen, acana, nd bunlardan yana olur. Umarım kedinizde çok sever kaliteli vitaminli mamalardır. Bu mamaların yanına ekstra vitamin vermeyede gerek yok. Orta segmentlerden bozita, brit care, proplan, hills, royal canin deneyebilirsiniz.
Tabii kuru mama ile şartlandırılmamalı su alımı icin evde haslama yapacagınız sulu mamalarıda ihmal etmeyin.

salihaondag8

Düzenli hergun taramanizi öneririm en azından etrafa az tüy dökülür ve tüy dökülmesi azda olsa azalır çok yoğun tüy dökülmesi fazla olmaz ama düzenli tarayın mutlaka kısa sürelide olsa eldiveb tarak furminator birçok taraklar satiliyor bulup alabilirsiniz inşallah çözüm bulursunuz umarım

salihaondag8

Egerki bunlari yapmanıza rağmen hala geçmiyorsa bir veterinere muayene ettirip başka sorunu varsa ondabda olabilir yani bir danışın gösterin bakalım 🤗

GrkmYnlmz

Merhabalar önerileriniz üzerine bugun veteriner randevümü aldım kan değerlerine baktırıp tüy dükülmesine sebep olabilecek her tür soruyu soracağım ve taramak için tarak aldım

GrkmYnlmz

çok teşekkür ederim hiç sulu mama vermedim yaş mama verdimde sulu mamayı araştıracağım

salihaondag8

Yaş mama verirseniz su ihtiyacini büyük oranda karşılar ve et türleri haşlayıp verin suyuyla birlikte buda kedinizin su ihtiyacını karsilar ayrica internet uzerinde kedi çorbası satılıyor hiç denedim ama bol sulu ve kedilerin su ihtiyacını karşılar alıp deneyebilirsiniz yani herşeyi sulu verirseniz su ihtiyacimi karşılar çünkü kuru mamalar su ihtiyacını tam olarak karşılayamıyor o yüzden kediler de pek su icmiyorsa sizde su ihtiyacını karsilayamazsaniz ilerde sıkıntı olabilir aklınızda bulunsun bu bilgiler işinize yarar umarım kedinizle mutlu günler 🤗