Kedimin Arka Ayakları Tutmamaya Başladı

KediAtlas

Merhaba, 1 buçuk yaşındaki kısır olmayan erkek kedimde dün sabahtan beri biraz halsizlik gözlemliyorum. İştahı yerinde, ancak bir süre sonra yürürken yalpalamaya başladığını farkettim. Ayrıca daha önce hiç yapmadığı davranışları sergiliyor, sürekli kucağıma çıkmaya çalışıyor, yanıma sokuluyor, kafasını bana gömüp uyuyor vs. Bugün sabahtan beri arka ayakları gözle görülür şekilde tutmamaya başladı. Ayakta uzun süre duramıyor. Halsizliği devam ediyor ancak iştahta bi azalma yok. Bunu yaşayan varmı aranızda? Yaşadığım bölgede evcil hayvanlar için veteriner yok, diğerlerine de götürmeye çok korkuyorum, yanlış tedavi uygularlar ve kedimi kaybederim endişesindeyim. Lütfen acil yardım :(

8 CEVAP

Minminik

Kendi kendinize ya da burdan aldiginiz cevaplar yeterli olmaz acilen veterinere goturun uygulayacagi tedaviyi kabul edip etmemek size kalmis ya da guvendiginiz veterinere telefonla danisin

Superisi814

Kedinizin durumu qciliyetin göstergesi.Bu durumda bir veteriner hekim tedavi etmeli.

ILoveF

Benzer belirtilerde benim kedimin birinde idrar kesesindeki taştan ötürüydü bir başka kedimde farklı bir sebepten oldu. Mutlaka iyi bir veterinere götürüp röntgen ve tomografi çektirin. Yapılabilecek testleri yaptırın

Cook

İştah tamamen normalse pıhtı atmış olma ihtimali geldi aklıma,çok riskli bir durum,1 saat gecikmenin bile sonucu çok üzücü olabilir.Bunun dışında birçok şey sebep olabilir tabii,son 24/48 saatteki idrar,dışkı çıkışı aynı mı,nadiren de olsa idrar yolundaki tıkanıklık,böbrek rahatsızlığı,bağırsaklardaki anormali buna sebep olabilir.Fip buna sebep olabilir,ama sadece bacaklarda güçsüzlükle kendini göstereceğini sanmıyorum,öncesinde kuru fip formunu görmüş olmanız lazımdı.Eğer kedinizde çok uzun süredir süregelen şiddetli bir ishal varsa gerçekten mineral,vitamin eksikliği de buna sebep olabilir.Eğer kafasına darbe almışsa hidrosefali olabilir.Belki uzun süreli ishali toksoplazma kaynaklıysa nörolojik formda kendini göstermiş olabilir.Bunların hepsi çok ciddi fakat erken müdahaleyle çözümlenebilir sorunlar.Lütfen vakit kaybetmeyin.Kedinizin size yardım çığlığı kucağınıza çıkmaya çalışması,kafasını size yaslaması

Anonymus985465

Maalesef yaşadığım bir dağlık sorunu
Arka bacakların, omurganın röntgeni sağlıklı olduğunu gösteriyorsa nörolojik olabilir.
Vakit kaybetmeden tomografi çektirin
Hayvan Hastanesi veya Veterinerlik Fakültesi ne götürün

KediAtlas

Peki bunun ne gibi sebepleri olabilir? İnternette kızgınlık dönemindeki erkek kedilerde bu ve benzeri işlev kayıplarının olduğuna yönelik bir yazı okudum. Aynı zamanda kuru FIP gibi de duruyor çok korkuyorum

Anonymus985465

Bir ay önce kedinizin aylardır ishal ioduğunu da yazmışsınız.
Şu anki durumunun uzun süren ishalle de bağlantısı olabilir.
Burda kıymetli zaman kaybetmeden kedinizi uzman bir bete/hayvan hastanesine/veterinerlik fakültesine götürün

Sezgek

Bakın kendiniz sizden yardım istiyor kafasını size sokup uyuması bir sıkıntısı olduğunu ve bunu çözmenizi istediğini gösterir ama burdan kimse size yardımcı olamaz dediğimiz belirtiler ciddi belirtiler ileri tetkikler gerekiyor bence acilen güvenemeseniz bile o vete götürün geçmiş olsun