Çip Sorununun Bugını Buldum Arkadaşlar

Sezgek

Yıl biterken herkes bir panik çip taktırsam mı bir sıkıntı olur mu cezalar falan ben taktırmayacağım açıkçası ha olur da vete götürmem gerekirse inşlh gerekmez ben aşıları da kendim yapmaya başladı evde o yüzden ciddi bir sıkıntı dışında götürmem ha olur da götürürsen yeni sahiplendim diyeceğim vet e kısır bu falan derse eski sahibi bakamıyor diye bana verdi aşıları falan tammış ama cipletmemiş diyeceğim 😅 ne yapacaklar dedektif gibi hayvanın bende ne kadar süredir kayıtlı olduğuna mı bakacaklar salla ben işler bu yöntem 😂😅

12 CEVAP

Keyfimbilir

Plandemi platformu "çip red dilekçesi" paylaştı, çipin mecburi tutulmasının 5199. kanuna aykırı olduğunu tersi bir durumda hakkımızı arayabileceğimizi anlatıyor, isterseniz instagram twitter sayfalarına bakabilirsiniz. Dilekçeyi de ihbar hatları var orayı arayıp istiyorsunuz.

simbakedi

gerçekten çipin sokak hayvanlarına hiçbir katkısı yok. benim kediyi sokakta görseler max aa ne kadar temiz kedi der geçerler gerçekten beslemeyenler. besleyenler de veterinere götürdüğünde çip okuma aleti yoksa yine ellerinde kalır :D ben taktırdım ama bize gerçekten faydası yok, cins kediler adına seviniyorum en azından

Sezgek

Simbakedi inanın kedi beslemeyenler temizliğini bile farketmezler benim eşim kızıma bakmaya başladıktan sonra sokak kedilerinin iyi beslenip beslenmediğini anlamaya başladığını söyledi mesela bana diyor ki böyle tüyleri temiz bakımlıysa hımm bu kediye mama veriyorlar bakıyorlar diyormuş o yüzden o mama verecekse özellikle kürkü falan çok temiz olmayan kedilere veriyormuş dolayısyla kedi bakmamış biri kürklerinin temizliğini bile anlayamayabiliyor ne yazık ki

cat_expert

Çılgınsın.

Anonymus985465

Dışarı çıktıkları için çip taktırmaktan başka seçeneğim yok.
Özelde kısırlaştırdığım canlar, tasma takmıyorum. Dolayısıyla en kötü ihtimalle iyi niyetli bir kediseverin sahipsiz zannederek yanlışlıkla kısırlaştırma girişimi olasılığı bir kabus. Aksilik bu ya. Etraf sayısız kısırlaştırılması gereken kedi varken.
Yıllar önce çöp konteynerinin yanına bırakılmış sakat teşhisi konan ilk sokak köpeğim, bir sene içinde aslan gibi oldu. İngiliz Setter olduğunu öğrendim. Ancak bahçe yetmedi, Hergün 1 saat yürüyüş yetmedi. Tüm fidanlarımı söktü. Yağmur oluklarını, masa, sandalyeleri parçaladı. İçim kanayarak, çok büyük arazisi olan bir ingilize karnesiyle beraber sahiplendirdim. Ancak veteriner karneye kısırlaştırma kaydı yapmamış. Dişi olduğundan yeni sahip çok titizlendi ve ben de kısırlaştıran vetin adres ve ismini verdim. Ancak açgözlü vet bakmıs ve bu kısır değil cevabını vermiş.
İngiliz bana mı inandı yoksa açgözlü ahlaksıza mı bilmiyorum. Aradan yıllar geçti ve hala tecrübesizliğimden dolayı kısırlaştırmayı karneye kaydettirmeyi akıl etmemiş olmam beni üzüyor.

Suraemir

Bende iki sarman var belediye barınağında kısırlaştırdım erkek olanı dişiyi de biraz zaman sonra kısırlaştıracağım karma aşılarını yaptıramadım cidden yok yetemiyorum maması kumu derken, kimlikte çıkartmadım ama evde bakıyorum parazitleri barınakta yaptılar şimdi kendim hap alıp vereceğim ya da damla alırım bilmiyorum ama damlada pahalıya gelir sanırım karma aşı daha önce köpeğime yaptım ama artık satılmıyor galiba veteriner eczaneleri oluyordu ordan almıştım satılıyorsa kendim alıp kedilere de enseden yaparım sanırım sorun olmaz yetemiyorum napayım :(

Sezgek

Artık her şey o kadar pahalılaştı ki haklısınız suraemir aşılar eczanelerde yok ben tanıdık bir yer biliyorum ordan alıyorum zaten vet de yaptırılacak gibi değil aşılar gerçekten aşırı pahalı Allah sonumuzu hayır etsin

Suraemir

Sezgek bizim şehirde veteriner eczaneleri var daha 2 sene önce falan alıyordum ben köpek için karma aşıyı tüpte verip tarif ediyordu yapıyordum tabi ne zamandır bakmadım belki halen satan vardır

Sezgek

İşin esprisi bir yana kuzum bu yıl çok şey atlattı çok zor zamanlar geçirdi o yüzden bir de bu stresi yaşatmak istemiyorum bir de gps takip sistemi olmayan bir çipin benim gibi tekir sahiplerine hiç bir faydası yok Allah korusun kuzum kaçsa kaybolsa sokak kedisi bu diye dönüp yüzüne bakmazlar o yüzden çipin yabancı madde varlığı dışında kuzuma hiç bir faydası yok açıkçası

Catmom777

100% millet kuyruk korkusunda ceza ceza yiyecez diye ama yeni sahiplenenler rahat

Sezgek

Hayvan aşıları pandemiden sonra zaten biraz sıkıntıya girdi onla da alakalı olabilir belki

FA

Geçen sene karma aşılarından biri sahteydi şikayet etmeme rağmen bir sonuç çıkmadı.Çipin bu tarz uygulamaların önüne geçeceğini düşünüyorum