Kedim Gözünü Kaşıyıp Tahriş Ediyor

karpuzezgi

Kedim bazı zamanlar gözünü kaşıyor gözüne çok yakın şekilde bu yüzden göz çevresi tüyleri açılıyor, kızarıyor, sulanıyor dolayısıyla bir süre gözü kısık kalıyor. Veterinere götürdüm mantardan şüphelenildi ama mantar yokmuş. Nadiren de olsa kulağını da sertçe kaşıyabiliyor. Brit care hypo allergenic deri ve tüy sağlığı mamasını kullanıyorum. Bu durumu yaşayanlar var mı? Çözüm önerileriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim. :)

6 CEVAP

Sezgek

Kedinizde gıda alerjisi var çok büyük ihtimal brit mamayı ne kadar süredir kullanıyorsunuz bizde kaşınmaları kesmişti ama 5-6 aylık kullanımdan sonra yara çıktı vücudunda eğer bir ay gibi bir süredir kullanıyorsanız mama iyi gelmemiş demektir Farklı bir mama deneyebilirsiniz genelde tavuk alerjisi çıkıyor tavuklu ise bakımlı bakımlı ise tavuklu mama deneyebilirsiniz tahıl alerjisi de olabiliyor ama brit tahılsız bir mama dolayısıyla sizinkinin tahıldan olduğunu düşünmüyorum gözünü kulaklarını kaşıdığı yerleri cristalin ile günde iki kez silin rahatlatacaktır geçmiş olsun

Sezgek

Kedinizde gıda alerjisi var çok büyük ihtimal brit mamayı ne kadar süredir kullanıyorsunuz bizde kaşınmaları kesmişti ama 5-6 aylık kullanımdan sonra yara çıktı vücudunda eğer bir ay gibi bir süredir kullanıyorsanız mama iyi gelmemiş demektir Farklı bir mama deneyebilirsiniz genelde tavuk alerjisi çıkıyor tavuklu ise bakımlı bakımlı ise tavuklu mama deneyebilirsiniz tahıl alerjisi de olabiliyor ama brit tahılsız bir mama dolayısıyla sizinkinin tahıldan olduğunu düşünmüyorum gözünü kulaklarını kaşıdığı yerleri cristalin ile günde iki kez silin rahatlatacaktır geçmiş olsun

karpuzezgi

teşekkürler cevabınız için. daha önce my cat somonlu kullanıyorduk yaklaşık 1 aydan fazla süredir brit care kullanıyorum balık tavuk karışık mama daha az kaşıdığını düşünüyorum.7 kg almıştım o bitince tamamen tavuğa geçerim. cristalin ile de siliyorum daha rahatlıyor dediğiniz gibi. teşekkürler :)

mama alerjisi bu. mamanın içeriğine bakın ve o içerikten olmayan bir mama ile değiştirin. brit, acana ve orijin maalesef yüksek protein ve içerik sebebiyle her kediye iyi gelmiyor.

mamanın bitmesini beklemeyin. alerjisi var hayvanın neyi bekliyorsunuz ki anlamadım?

CakilYavrukus

Kendi görüş ve tecrübelerim;

  1. Proplan mama tavsiye ediyorum, düzenli yesin. Bu tür hastalıklar vs için mama değiştirmeyin yada özellikli mama almayın, kedi normal sağlığından da olabilir.

  2. Aynı sorun bizim de başımıza geldi, toz kaçma tüy kaçma vs gibi sorunlardan oluyor. Kedi kaşıdıkça da en basit şeyi çok büyük bir soruna dönüştürüyor. Bizim kedi kaşımaktan retinaya zarar vermişti.
    3.Evinizi güzelce temizleyin. Tozlu ve kuytu yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alın.
    4.1 tane boyunluk takın, artık asla kaşımasın. 10 gün veterinerinizin önereceği göz damlasını eczaneden alıp 5 saat aralıklarla kullanın. Hem antibiyotik hem de alerji 2 ayrı damla alacaksınız. Kedinin gözünden bütün pislikler akacaktır siz bile şaşırırsınız. Ayrıca göz temizleme solüsyonu alın veterinerde vardır.