İç Parazit Ve Sokak Kedisi Sorunu

fcylan

Merhaba arkadaşlar,
Son iki haftadır apartmanımıza gelen bir kedi var. Apartmandakiler ve biz besliyoruz. Ama bizim kapımızın önünden ayrılmıyor ve sürekli içeri kaçmaya çalışıyor. Birkaç kez de girdi. Evdeki kediler zaten hala anlaşamıyor bir üçüncüyü de alamayız, o nedenle dışarı çıkartıyoruz. En önemli sorun bugün bir kedimin kum kabında parazit gördüm ve hemen evdeki iki kediyi de veterinere götürdüm. İkisine de iç ve dış başlatıp, parazit olanı da tedaviye başlattık. Nerden kaptığını sorgularken dışarıdaki kedinin eve girmesi geldi aklımıza. Ama o yavrumda sürekli eve girmeyi çalışıyor, alamayacağız. Bir yere de gönderemiyoruz, havalar soğuk, yazık günah aç kalmasın diye sürekli besliyoruz. Yarın o kediyi de veterinere götürüp iç ve dışlarını yaptıracağız. Ama sokaktaki bir kediden de bir sürü hastalık bulaşabilir. Tekir ve biraz büyük bir kedi olduğu içinde sahiplendiremeyeceğimizi düşünüyorum. Böyle bir durum için öneriniz nedir?

3 CEVAP

aslihan_e

Dışardaki kediye gerek bile yok, evden hiç çıkmayan kedilerde de bir şekilde parazit oluyor. Evde bir sinek, küçük böcek yerler mesela, karınca bile iç parazit taşır ya da biz üstümüzde dışardan pire taşıyabiliriz. Pireler de iç parazit nedenidir. Ayrıca kedinizin kakasında parazit görmüşsünüz ama yabancı kedi sadece iki haftadır apartmana geliyor. İç parazitlerin oluşup üstüne yetişkinliğe ulaşıp yumurtlayıp kakayla dökülmeleri yaklaşık 2 ayı bulan bir süreçtir. Eğer ki imkanınız varsa ona da karma aşı yaptırırsanız hastalıktan korkmanıza gerek kalmaz. Yetişkin bir kedi için tek doz MLV cinsinden karma aşı kedide yeterli bağışıklık oluşturabilir. Bazı vetler tek doz yetmez derse de inanmayın, bilimsel olarak söz konusu değil. Yalnız aşı Biofel gibi inaktif tür aşı olmamalı tek doz için. Benim bildiğim MLV aşı markaları Felocell, Purevax ve Nobivac Tricat. İmkan yoksa da iç dış parazit ilacı yerine karma aşı o kedi için daha önemlidir, aşısız kedinin gençlik hastalığından ölmeden kurtulması mucize, onu göz önünde bulundurun.

fcylan

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Aşıları düzenli yaptırıldığı için ve evimizde başka bir sorunumuz olduğu için bir neden bulamadık. Çok şükür bugün ikisinde de bir sorun olmadı. Dışardaki kediye de iç ve dış yaptırdık en kısa sürede de karma yaptırıp, kısırlaştıracağız. Hala eve girmeye çalışıyor, onu nasıl halledeceğiz bilemiyorum.

fcylan

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Aşıları düzenli yaptırıldığı için ve evimizde başka bir sorunumuz olduğu için bir neden bulamadık. Çok şükür bugün ikisinde de bir sorun olmadı. Dışardaki kediye de iç ve dış yaptırdık en kısa sürede de karma yaptırıp, kısırlaştıracağız. Hala eve girmeye çalışıyor, onu nasıl halledeceğiz bilemiyorum.