Kedim Sarılık Ve Anemi

BusraO

Kedimde kansızlık ve sarılık çıktı , bir hafta klinikte kalacak. Sarılık ve kansızlık neden olur anlayamadım. Düzenli haşlanmış tavuk ve ciğer veriyorum, yaş mama, proplan , britcare , sanabelle kuru mamaları dönüşümlü veriyorum. Mevsim geçişleri ve aralarda vitamin takviyeleri veriyorum. İç ve dış parazit düzenli uyguluyorum. Başına daha önce gelen var mı , neden olur , nasıl geçer , ne yapabilirim. Yarın kliniğe yatağını götüreceğim stresi azaltır diye bir de tavuk ve yaş mama götüreceğim.

30 CEVAP

BusraO

Güncel. Kedimi klinikten çıkardım evde ilaçlara devam ediyor. Geldiği günden beri birşey yemedi.konu hakkında bilgisi olan yok mu

Anonymus985465

Yeterli beslenmeyen kedinin organları hasar görür. Seumla beslenmeli.
Viyo immune ve hasta kedilere özel royal canin recovery öneriyorum.
Kendiliğinden yemediği takdirde 1.yi ağzının kenarından şırıngayla milim milim içirin. 2. yi çay kaşığı ile. Yutmazsa kaynamıs ılık suyla sıvılaştırıp çay kaşığı ile boğazından akıtın.
VE bir Hayvan Hastanesi başhekiminden randevu alın. Mümkünse veyerinerlik fakültesine götürün

Anonymus985465

Karaciğer, böbrek değerlerini gösteren tam biyokimya yapıldı mı?

Anonymus985465

Sivas'ta Veteriner Hekim İbrahim Özmen hakkında çok ümitlendirici bir makale okumuştum. İnternette muhakkak bulursunuz. Size yardımcı olacaktır.
Aksi takdirde Hayvan Hastanesi Başhekimi ile veya Veterinerlik Fakültesi ile görüşmelisiniz

Anonymus985465

Kedilerde kan paraziti belirtileri:
Sürekli burun ve göz akıntısı başta olmak üzere kaslarda tik benzeri seğirme oluşumu, aşırı kilo kaybı, yüksek ateş, halsizlik ve hareketsizlik, ödem oluşumu gibi unsurlar belirtiler arasında olmaktadır. Tedavisi: Genelde uzman veteriner hekim desteği ile ilaçlı tedavi uygulanarak tedavi edilebilmektedir.
İnternetten alıntıdır

Anonymus985465

Tedavisi için Veteriner hekiminize başvurun , özel antibiyotikler kullanılır iyileşen kediler latent taşıyıcı olabilirler glikokortikoidlerin immunsupresif dozda kullanılması eritrofagositosizi önler hastaya iv kristoloid sıvılar verilir bazı ihtiyaç durumlarında tam kan nakli yapılır.

Anonymus985465

Teşhisin doğru olup olmadığından emin olmak için kan tahlili sonuçlarının fotoğrafını yukarıda ismini verdiğim hekime göndermelisiniz

Anonymus985465

Rica ederim.
Tahlil sonuçlarını isterseniz size verirler.
Yaş mama olarak ne verdiğinizi yazmamışsınız.
Yaş mana yerine yiyebildiği kadar haşlanmış tavuk, kıyma faydalı olur.
Haftada bir ciğer, yürek gibi sakatat ve yumurta sarısı.
Ayrıca kan yapıcı vitamin.
Yukarıda bahsettiğim Veyeriner Hekim İbrahim Özmen Parazitoloji Bilim Uzmanıymış. Kendisine tahlil sonuçlarını gönderirseniz size muhakkak yardımcı olacaktır.
17 ay önce kronik böbrek yetmezliğinden kaybettiğim oğluma ilkönce kansızlık teşhisi, sonra

Anonymus985465

kan paraziti teşhisi konmuştu. 3. vette kesin teşhis konduğunda çok kıymetli zaman kaybetmiştik.
Maalesef burda da birçok kedi sahibinin yanlış teşhisle ilgili paylaşımları oldu.
Umarım kısa zamanda saglık haberlerini paylaşırsınız.

Anonymus985465

Kliniğin telefon numarası

Anonymus985465

Kediniz nasıl oldu?

Anonymus985465

Cevabınız için teşekkür ederim.
Tam biyokimya yapıldı mı?
Böbrek yetmezliği olabilir mi?
Böbrek yetmezliğinde SDMA testi erken teşhisi sağlayan tek yöntem.
10 yaşındaki oğlumu götürdüğüm 2. vet ultrasonda böbreğinde kist/tümör gördüğünü söylemişti.
3. klinikte çekilen ultrason ve röntgen sonucunda bağırsakta yabancı bir cisim tesbit edildi. Yediği kuşun kafası.
Mümkünse evladınızın kan tahlili ve test sonuçlarını Veterinerlik Fakültesi uzman hekimiyle paylaşın.
12 senelik klinik/vet tecrübelerim ışığında ve özellikle son bir kaç yıldır çok çabuk fip teşhisi konuyor ve GS tedavisi çok cazip.
Kan tahlili sonuçlarını lütfen cook
isimli arkadaşla paylaşın.
Umarım evladınızla daha nice sağlıklı ve neşeli yıllarınız olur.

Anonymus985465

İsterseniz fip başlığı ile yeni soru oluşturun ve/veya filtrelemeye fip yazarak fip teşhis ve tedavisi hakkında paylaşımlardan faydalanın.
Sağlıkla kalın

BusraO

Testlerin adını bilmiyorum , iki farklı kan testi yapıldı. Haftasonu kliniğe gidince mutlaka sonuçları alacağım.Veterinerimiz çok başarılı ( eski tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Çok zor vakaları bile tedavi etti) SDMA testini de ayrıca isterim. Bu arada bu test pahalı mı , çok ciddi masraf oldu da yetişmekte zorlanmaya başladım. Veterinerimiz paraya duskunlerden değil ( kaç sokak kedisini ücretsiz tedavi etti , hatta klinikten ücretsiz süt tozu ve ilaç verdi), o yüzden GS tedavisi için ona güvendim. Yinede başka uzman hekimlerinde görüşünü alacağım.cok tesekkur ederim yardımlarınız için.

BusraO

Gonderdiginiz linki okuduğumda böbrek yetmezliği olma ihtimalinin yüksekliğini düşündüm . Çok su iciyordu , sırtında yaralar var , isira isira tüylerini kopariyordu. Sonrasında anemi , sarılık ,bağışıklık düşüklüğü de oldu. Hekimimizden bobrek testlerini de yapmasını isteyeceğim. Yani bu da kötü bir hastalık. Ama en azından doğru teşhis ve tedavi olur, artık ne düşüneceğini ve ne yapacağımı da şaşırdım. Verdiğiniz bilgiler çok kıymetli , tekrar teşekkür ederim.