Kedilerim Her Yere Çiş Yapıyor..

Ebru-c

Lütfen biri bana akıl versin. 4.5 aylık kardeş 2 dişi tekir kedilerim var. Olur olmaz her yere çiş yapıyorlar, hatta bazen kakalarını bile yapıyorlar. Asla pis pasaklı biri değilim. Evimi sürekli siler süpürürüm. Kumlarını gün içinde sık sık temizliyorum. Gün içinde oyun da oynuyorum onlarla ama neden böyle yapıyorlar anlamıyorum. Mesela kumlarını temizlemek için odadan alıyorum ki alırken hemen girip tuvaletlerini yapası geliyor ikisininde.. tekrar odaya bi geliyorum ya ciş yapmışlar ya da kaka. Çıldırmama ramak kaldı. 😔😖

12 CEVAP

Catmom777

Kum olan odadan çikarmayin 1 hafta bunun disinda odanin herhangi bi yerine onceden tuvalet yaptilarsa be siz temizlemenize ragmen koku alsalar dahil tekrar kokuyu aldiklari yere yaparlar. Ben kedimi klozete alistirmadan once klozetin yanina yapiyordu orayi cifle iyice temizleyin 4 5 defa sonra uzerine kutu koyun boylece tuvalet yapacak tek yer kum olacak. Bir de kumu hemen temizlemeyin. Kumun tuvalet yeri oldugunu anlamalari icin

CakilYavrukus

Fayansa ıslattımmı onu kağıt havluları parçalayıp 3 parça mesela bandırarak kedi tuvaletine atın. En az 6-7 parça olsun. Kedi tuvaletini de üstü açık şekilde bir odaya koyun en az 1 hafta orada yaşasınlar. Bu arada pislettikleri yerleri ağır şekilde temizleyin netten araştırın nasıl temizleneceğini. 1 hafta sonunda gün gün odaları büyütmeye başlayabilirsiniz. Biraz dikkat ve meşakkat isteyen bir iş ama başka çareniz yok.

Catmom777

Senin kediler son yazdigin cevabina gore anneden tuvalet egitimi alamadan ayrilmis. Cok uzucu gerçekten. Sen kum kadina yaptiklari cisten 2 3 parça pecete batir koy Sonra kedinin bildigin patilerini tut kaz hatta ytube dan nasil wc egitimi verilir bissuru video izle kendin oğreteceksin yoksa her yeri temizletirler sana. Ya da git bi buyuk kizkedi al o onlari kabul ettikten sonra temizce dovüp öğretir. Īyi şanslar💗

Gimlihanim

Çiş ya da kaka yaptıklarına o kısmı nasıl temizliyorsunuz? Koku aldıklarında da o kısma yapabilirler

Sezgek

Gimlihanımın dediği gibi çiş kaka yaptıkları yere koku siniyor ve orayı belliyorlar ne yazık ki çiş kaka yaptıkları yere kolonya dökün bolca ailemin apartmanında da bir kedi bodrumda doğum yapmıştı elleşmediler besleme falan da yapıldı ama yavrular biraz büyüdükten sonra Kapı önlerine falan çiş yapmaya başlamışlar neyse ben uyardım kum olmadığı için hayvanlar yazık heralde nereye bulsalar yaptılar sonra bahçeye falan çıkarmışlardı ama yine bir şekilde apartmana girip yapıyorlardı neyse anne bir şekilde apartmana girip çıkabiliyordu ama yavrular çıkamıyordu heralde neyse bizim kapının önüne de hep yapıyorlarmış annem dedi işte çamaşırı suyu ile siliyorum ama gelip yapıyor diye bende kolonya dök dedim annem işte Kapı önüne kolonya dökmeye başlayınca kesmişlerdi yapmayı bir deneyebilirsiniz ama sizin asıl sorun bence davranışsal çünkü kumları varken niye dışarı yapıyorlar onu bulmak lazım

KayahanK

Beyaz sirke , karbonat yada arap sabunu kullanırsanız çiş kokusunu geçirir.

Cennet29

Evin içine kolonya dökmek biraz sakıncalı geldi. Patilerine bulaşıp yalama ihtimalleri var. Çişli yerleri temizlemek için çamaşır suyu gibi şeyler kullanmayın daha cok seviyolar.

Catmom777

Tabi ki çok erken ayrilmislar ki anneleri öğretme zamani bulamamis. 2 aylikken bebeklerin altini anne temizler buyudukçe öğretir. Hatta kendi annelerini bir sure misafir bile edebilirsin. Hem senin evine anneleriyle alismis olurlar. Annelerini bulduguna sevindim.

Cennet29

Birbirlerini unuttuysalar cok stres olabilirler. Anne ztn 3-4 ay sonra yavruları reddetmeye dövmeye başlıyor. En iyisi YouTube dan eğitim videoları izlemeniz

Ebru-c

Sirke ile siliyorum. Ama sorun aynı yere yapmalarını değil. Sürekli aynı yere de yapmıyorlar. Tamamen rastgele bir şekilde, sanki canı nereye yapmak isterse yapıyor gibiler.
Mesela kumu değiştirmek için odadan çıkacağım esnada hemen gelip içine giriyorlar, bekliyorum. Alıp götürüyorum, temizleyip getirdiğimde herhangi bi yere yapmış oluyorlar. 2 gün önce camaşır sepetinin içinde uyumayı çok seviyorlar diye eşimin hırkasını koymuştum içine yumuşak zemin olsun diye. Onun üstüne çiş yapmış bi tanesi.
Kum yerlerini değiştirmiyorum, sabit yerde duruyor. Ben yanlarındayken başka yere yapmıyorlar. Yer minderi görürlerse minderlere yapıyorlar.
Değişik yani anlam veremedim.

Ebru-c

Aslında 2 aylıklardı annelerinin yanından geldiklerinde. Acaba şimdi sahiplendiğim kişiye versem 1 hafta falan annelerinin yanında kalsalar, anneleri öğretir mi sahiden?

Ebru-c

Arkadaşımın kedisi yavrulayınca sahiplendim. Anneyi ben mi alayım? Ben annelerinin yanına göndermeyi düşünmüştüm.