Fip Üzerine

Sutunannesi

Yabancı Cisim. Mi yedi diye çektirdiğimiz röntgende veterinerimiz kedimin fip olmuş olabileceğini söyledi. Eski röntgenler ile bugünkünü karşılaştırdı gözümün önünde ciğerlerinde vs sıvı oluşmuş olduğunu gösterdi. Bu bir ihtimal dedi kesinliğinin ancak corono testinin pozitif çıkmasından sonra doku alanarak incelendiğinde kesin fip diyebileceğini söyledi. İhtimali göz önünde bulundurmamızı ve kedimin hareketlerini kusma iştahsızlık halsizlik ateş solunumda güçlük vs bunlara dikkat etmemi eğer sıkıntı varsa o zaman testin yapılması geeektiğini söyledi. Bu haber beni yıktı. Kedisi fip olan arkadaşlar beni bu durum hakkında bişgilendirebilir mi internette ölümcül bir hastalık olduğu ve tedavisinin olmadığı yazıyor. Çok korkuyorum omun için çok üzgünüm

11 CEVAP

Elifinkedileri

Boyle biseyden suphelenipde teste gerek duymamak yanlis olmus bence zaten yemek yememe istahtan kesilme hastaligin ileri asamalarina gecmek demek oluyor bence baska bir veterinere gidin mumkunse fakulteye süt korkuyordu diye aklimda kalmis ama yanlis hatirliyor olabilirim bunlar onu daha cok strese sokacak eger yanlış teshisse bos yere yavrucak tahlillere maruz kalacak keske her veterinere guvenebilsek yavrularimiza bunlari yasatmasak

Sutunannesi

Tam olarak teşhiş konulmadı. Vet şu an için teste gerek duymadığını ama hareketlerinde anormallikler görürsem yemek yememeye devam ederse aklınızda bulunsun bu ihtimal dedi çok endişeliyim :(

Mariana

kediniz küpe taşı yediği için röntgen çekildi ve bir ihtimal fip olabilir mi denildi? tam olarak anlamadım

Feronia

@ursaminor
İlaç konusunda size yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Sutunannesi

Yemek yememe yani süt boncuk tarzı bir şeyi yediğinde şüphelendiğim bir şeydi. Eve gelince mamasını yedi uyudu. Veterimizin teste gerek duymamasının sebebi sanırım sütün hiçbir belirtiyi göstermemesiydi. ciğerde sıvının genetik olabileceğini de söyledi bunu sadece fip olarak nitelendirmememizi başka bir şey de olabilir dedi. Eğer belirtiler başlarsa yemek yemeye devam ederse nefes almada zorluk olursa halsizlik o zaman teste gerek duyulabileceğim ve karşılaştıiımız herhangi bir olumlu durumda bu ihtimali aklımızda bulundurmamız gerektiğini söyledi. Sütte bugün mama olayı dışında bir belirtisi yoktu. Zylexis denilen bağışıklık için enjeksiyon yapabiliriz isterseniz dedi yani ben sormuştum bağışıklık için. Ve İzmir’de fakülte yok maalesef :( büyük polikliniğe götürdüm sütü normal veterinerime götürmedim çünkü burada sütü çoğu defa diğer veterinerlerin aksine doğru tedavi süreciyle iyileştirmişlerdi. Beynim durmuş durumda çok kötüyüm internette okuyorum ama bir çoğu kedisini son evrelerde uyutmuş :((( kedisi fip olan varsa sizlere bu teşhis nasıl konuldu bişgilendirrebilir
Misiniz

Sutunannesi

Evet kedim küpe taşı için röntgen çekildi ve röntgende normalde belirli olması gereken sınırların siyah olması gerekirken soluk çıktığını gördü bize de anlattı asıl olması gerekenle sütte nasıl olduğunu. 2 ay önce çekilen röntgenlerde de karşılaştırdı ilk çekilen röntgen çok daha Aydınlıkken diğerleri soluklaşmış. Fip diyemem ama aklınızda bulunması gereken bir detay bu dedi. Sütün hareketlerini takip etmemi ve anormallik gördüğümde yemek olayı devam ettiğinde (yedi) kusma vs haberdar etmemi o zaman test yapılması gerektiğini ama şu an test yapışmasını gerektirecek her hangi net bir bulgunun olmadığını söyledi

Reyyanhan

Ursaminor un şu an da ciddi bir sıkıntısı var . Daha sonra sizinle kesinlikle iletişime geçecektir .

SelinTuksal

Kedinize dikkat edin, ama birazcık rahatlayın. Bu sıralar her kediye fip olabilir deniyor... önceki sorulara baktığınızda görürsünüz.

Mariana

kediniz ordayken keşke test yaptırsaydınız çünkü sütü veterinere götürmek çok zor takip ediyorum sizi hem kedinize hem kendinize işkence :( umarım sağlığına kavuşur süt

Sutunannesi

Röntgene bakarak fip olabilir dediği için ki bu sanırım ıslak fip oluyor. Çok korktum tabiki en azından bakarak yorumladığı bir şeyi vardı. Kendisi de bana rahatlamamı şu an fip belirtileri göstermediğini başka bir şey de olabileceğini söyledi. Çok korkuyorum umarım ama umarım sağlıklı bir şekilde belirti göstermeden hayatına devam eder

Sutunannesi

Veterinere orda teklif ettim aslında ama kendisi bir kaç kere şu an yapılmasına gerek olmadığını söyledi. Yani çokta ciddi bir görselle karşılaşsaydı hemen test yaptırmayı önerirdi diye düşündüm bende. Zaten fip olabilir bu bir ihtimal diyerekte konuşmayı devam ettirdi hep. Sütüm hareketlerine dikkat etmemizi iyi gözlemlememizi onun sonucunda net bir şeyler söylenebileceğini söyleyince bende ısrar etmedim. Süt eve gelince mamasını yedi zaten uyuyor şimdi. Halsiz değil hatta son gümlerde çok hareketliydi. Halsizlik olurmuş fipte bilmiyorum ki arkadaşlar beynim durdu resmen ne düşünmeliyim ne yapmalıyım. Dünya başıma yıkıldı bugün kötü bir gündü süt olayından önce okulumuzun önünde kedi ezildi ve belediye veterinerini beklemek zorundaydık okul aramış. Yanına uzandım ve onunla beraber ağladım yaşaması için gözümün önünde 1 saat boyunca acı öekti iç kanaması vardı. Daha sonra veterinerler gelip götürdü ama yaşaması zordu biliyorum. Arabam yok imkanım yok onu gördüğüm anda kucağıma alıp şehir merkezine uzak bir yerden veterinere götürmem imkansızdı. Çaresizce onu öyl acı çekerken izlemek bana çok acı verdi üzerine de sütün fip olabileceğinin söylenmesi...