Dışkılarken Bağırsak Çıkması

Arzbala

4 aydır kedim dışkılarken bağırsağının son kısmı dışarı çıkıyor dışkılama bitince içeri giriyor. 2 tane veterinere götürdüm ikiside sindirim için veteriner maması önerdi bunu kullanalım zamanla düzelicek diyor. Kaç ay geçti dışkısı normal ama bazen hafif kan görüyorum dışkının üzerinde. Günde 1 kez dışkılıyor canı çok yanarak kum kabını çok sert ve sinirle kazıyor bu duruma çok üzülüyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum artık. Britin veteriner mamasını kullandım şimdide Hills biome yi önerdi vet. Ona başladık. Böyle bir sorun yaşayan varmı?

7 CEVAP

Cook

Diyet mama kullanmalısınız evet ama bunun yanında ekstra tedavi de gerekli tabii ki.Durumu düzelene kadar düzenli probiyotik kullanımına başlayın öncelikle.Aynı probiyotiği bir haftadan uzun süre kullanmayın,bir süre sonra etki etmeyebilir.Malt tüketimini arttırın,eğer bulabilirseniz boloviayı öneririm.50 gramlık oluyor tüpleri,10 gün içinde bitiriyoruz biz kullandığımızda.Diğer maltlara göre fiyatı pahalı fakat çok etkili.Evde mama hazırlayın.İçeriğinde mutlaka lifli gıdalara yer verin.Oğlum kabızlık yaşarken ben tavuk göğsü,zeytinyağ,bal kabağını kaynatıp suyuyla çektirip veriyordum.İçine taze kekik ve zerdeçal atılabilir tatlandırmak için.Ben üstüne de fortiflora döküyordum.Sıvı alımı da çok önemli,evde 3 su kabı varsa 5 e 10 a çıkarın.Reçeteli mamalarda hills başarılı genelde,ama tercihim virbac olurdu sanırım benim.Bağırsaklar ikinci beyin derler,sağlıklı sindirim boşaltım bizler gibi onlarda da çok önemli.Bunlar dışında ilaç tedavisi uygulanabilir belki,fakat ilaç önerisi yapamayacağım,işinin ehli bir veterinere danışmak lazım.Çok geçmiş olsun 🙏🏻

1 çay kaşığı kadar zeytinyağı haftada 1 içirseniz acaba bağırsakları rahatlatır mı?

CakilYavrukus

Geçmiş olsun, altta yatan başka bir neden de olabilir moralinizi bozmak istemem ama. Tam donanımlı bir veterinere götürün, gerekli testleri yaptırın

Arzbala

Çok teşekkürler. Mamanın yanı sıra gimcat gastrointestinal paste, anti hair ball malt, hindistancevizi yağı ve içeriği güzel olan kedi çorbası kullanıyorum. Su içimi iyi zaten. Veteriner başka bir ilaç içirmem gerektiğini söylemedi heee birde duphalac kullandık bir kaç gün o kadar. Peki merak ettiğim bu bağırsak çıkma işi düzelicekmi yoksa veterinerim beni oyalıyormu. Çünkü dışkı kabız gibi geğil anlayamadım gitti her çareyi deniyorum ama sanki boşa kürek çekiyormuşum gibi geliyor :(

Cook

Çok uzun süre düzelmezse cerrahi müdahale gerekebilir sanırım,insanlarda böyle en azından.Sıcak kompres yapmayı denediniz mi?Çocuklarda böyle olduğunda sıcak suya oturturlardı,kedide böyle bi şey imkansız tabii,ama sıcak su tutumuyla belirli aralıklarla kompres yapılabilir.Bağırsakları gevşetir

Arzbala

Zeytin yağı değilde hindistan cevizi yağı veriyorum 1 çay kaşığı. Genel durumu iyi aslında yemesi içmesi oyun oynaması fakat dışkılarken bağırsağın son kısmı çıktığı için acı çekiyor işi bittiğinde normale dönüyor. Altında çok ciddi bir şey olduğunu sanmıyorum. Bence anal kese problemi var ilk götürdüğüm vet kızak hareketiği yaptığı için anal kesesini sıkmaya çalıştı hiç birşey gelmedi 1 hafta sonra ben tekrar ısrarla sıktırmak istedim 2. Defa sıktı ve çok zorla kahve rengi bir sıvı geldi ama asla kokmuyordu hatta dediki tıkalı idi orda bir yangı var ben akabinde başka bir vete götürdüm ona diyorum anal kese problemi olabir diye yok diyor öyle olsa şilik olur kızarıklık olur koku olur ısrarla anal kesesine bakmıyor. Galiba 3. Veti bulmam gerek aklıma başka bir şey gelmiyor :(

Arzbala

Kan testi yapıldı her hangi bir sorun yok bağırsak filmi çektiler onda da problem yoktu biraz dışkı yoğun dediler sadece aklıma bir şey gelmiyor.