Sokak Kedisi Ve Ev Kedisi

sudesama

Merhaba ben samsunda yım abim İstanbula bizim kedimiz cins kedi 9 aylık biraz hassas bir kedi açıkçası ama yabani bir kedi değil arkadaş istiyor o da, abimde İstanbula sokaktan kedi bulmuş diğerleri mama yerken o onları izliyormuş tahminen 7 aylık dişi benim kedim erkek. Abimin kedisi bir ara şiddetli hastalık atlattı antibiyotiklerle ve çok parazit vardı aşıları yapıldı hastalığı atlattı veteriner sokakta üşümüş demiş ama ben FIP se diye çok korkmuştum kedime de hastalık gelsin istemiyorum abim Şubatta gelecek kedisi bizde kalcak anlaşırlar diye düşünüyorum çok meraklıyım bende ikiside çipli kediler abimin kedisi şuan sağlıklı. Ama yanlış alamazsanız bu zamana kadar sokakta yaşadığı için diyorum aşılarına rağmen şuan iyi ve oyuncu olmasına rağmen gizli bir hastalığı olabilir mi? Böyle birşey oluyorsa veterinerin bakmasını rica edicez bir haftalığına abim dönene kadar. Kan tahlili yaptıralım mı biz yine de? Teşekkürler şimdiden :)

2 CEVAP

simbakedi

bence siz sokak kedisinden çok kendi kedinizin hastalıklarını düşünün. cins kediler kalıtsal hastalık genlerini daha çok taşır. sokak kedilerinde bu tür hastalıklar çok daha azdır çünkü onlardaki gen havuzu daha geniştir. genellikle bakımsızlıktan ve kötü koşullardan dolayı onlar hastalanıyor. sokak kedisinde de hastalık olabilir ancak sizin kedinizde de olma ihtimali çok yüksek. sizin kedinizin gen havuzu daha az genden oluştuğu için bunun sebebi de. hassas kedi olması da bunun kanıtı gibi, biraz daha düşük bağışıklık oluyor onlarda.

içiniz rahat etmezse kan testi yaptırın derim. hem rutin kontrol olmuş olur kediler için.

sudesama

Tamam teşekkür ederim :)