Evden Çıkmayan Kediye Lösemi Bulaşma Riski Nedir?

KremTheCat

Anket

Test yaptırıp sonrasında lösemi yaptırılmalı.
(7 oy)
Lösemi aşısına gerek yok.
(9 oy)
Toplam (16 oy)

Merhaba. 4.5 aylık exotic shorthair erkek kedime. Karma1 - Karma2 - Kuduz aşıları yapıldı. Ve hiç birinde en ufak bir yan etki görülmedi.
Şuan 2.8 kilo. Herhangi bir hastalık geçirmedi. Doğduğundan beri 1 defa kusmadı veya ishal vs olmadı. Ateşi çıkmadı. Tüy dökülmesi yok. Deri problemi yok. Enerjisi, mama ve su yemesi içmesi gayet iyi.

Veterinerim sıranın lösemi aşısına geldiğini ve öncelikle 2 adet test yapıp löseminin pozitif veya negatif olduğuna bakılacağını. Eğer negatif ise kolaylıkla yapılacağını, pozitif olur ise yapılmayacağını söyledi. Test ve aşı tercihini bana bıraktı. Ama ben kararsızım açıkçası.

Evden çıkmayan bir kedinin lösemi olma olasılığı neredeyse çok az okuduğum kadarıyla. Ama tabi eve gelen misafir vs. dışarıda herhangi kedi - köpek ile temas haline girdimi girmedimi bilemiyorum.

Aranızda lösemi aşısı yaptıran varsa yardımcı olabilecek var mı? Yan etki oldu mu? Kaç kilo ve kaç aylık iken yaptırdınız? Yaptırdığınız kedi sokağa çıkarılan bir kedi miydi?

Ayrıca ankete katılırsanız memnun olurum.

19 CEVAP

gece18

Şiddetle önermeyecegim asılardan birisi. Ben yaptırmadım. Yaptırmam da. Çok ağır ve yan etkilerini kestiremeyecegim bir ası. Zaten veterinerimizde önermedi. Gerek yok.

Minminik

ilk veterinerim sorgusuz sualsiz yaptırmam gerektiğini söyledi diğeri ise artık lösemi mikrobunun çok azaldığını kediyi sokağa çıkartmıyorsam, başka kedi ile görüşmeyecekse ve dışarda giyilen ayakkabı ile temas ettirmiyorsam gerek olmadığını söylemişti. açıkçası yaptırmadım karmaya bile aşırı tepki gösterdiği ve lösemi ağır bir aşı olduğundan

karma dışında aşı yaptırmıyorum ben. kuduz dahil yaptırmıyorum. evden adım atmayan, sizin dışarıdaki kedilere dokunmamaya dikkat ettiğiniz ve ortada ayakkabı vs bırakmadığınız bir ortam varsa yaptırmayın.

CakilYavrukus

Ben aşılama başladığında yaptırdım 1 doz sanırım 4 aylık civarındaydı, bir yan etki olmadı. 1,4 yaşındayken yine yaptırdım, bu kez kedi 1 hafta kendine gelemedi bezgin böyle halsiz mutsuz gezdi ama yemesi içmesi iyiydi. Bu sene 2.5 yaşında yaptırmadım bidaha yaptırmayı düşünmüyorum. Diğer tüm aşıları tam bu arada

Balimlilac

Çiftleştirme düşünceniz yoksa ,dışarıya çıkmıyorsa, başka bir hayvanla doğrudan teması yoksa yaptırmayin dedi görüştüğüm bir kaç veteriner.

Bgmd

Kedinin lösemi olsa kaç yılda hastalanır. Benim kedilerimi hep yavruyken sokaktan aldım. Annelerinden bile geçmiş olabilir. Aşıyı yaptiramam bu yüzden. Testlerde de yanlış sonuç verir diye endişe ediyorum.

KremTheCat

Ayakkabıları koyduğumuz yer kapalı bir mobilya. Ayakkabılar dışarıda çıkartılıp o kapalı ayakkabılığa konuluyor. Galiba yaptırmayacağım lösemi aşısı. Herkese teşekkürler.

zaten lösemi testi yaptırmadan sakın yaptırmayın. kedi lösemiyse aşı öldürür lösemi değilse ev kedisine çok çok çok zor bulaşır. bence de yaptırmayın.

dadasf

bizim veterinerimiz çiftleştirmeyeceksek, dışarı çıkmıyorsa ve kaçma imkanı yoksa bizim tercihimize bıraktı, çokta gerek olmadığını söyledi kısaca. bir önceki kedim iki dozu da çok ağır geçirdiği için kızım da yaptırmadım

dadasf

bizim veterinerimiz çiftleştirmeyeceksek, dışarı çıkmıyorsa ve kaçma imkanı yoksa bizim tercihimize bıraktı, çokta gerek olmadığını söyledi kısaca. bir önceki kedim iki dozu da çok ağır geçirdiği için kızım da yaptırmadım

dadasf

bizim veterinerimiz çiftleştirmeyeceksek, dışarı çıkmıyorsa ve kaçma imkanı yoksa bizim tercihimize bıraktı, çokta gerek olmadığını söyledi kısaca. bir önceki kedim iki dozu da çok ağır geçirdiği için kızım da yaptırmadım

dadasf

bizim veterinerimiz çiftleştirmeyeceksek, dışarı çıkmıyorsa ve kaçma imkanı yoksa bizim tercihimize bıraktı, çokta gerek olmadığını söyledi kısaca. bir önceki kedim iki dozu da çok ağır geçirdiği için kızım da yaptırmadım

dadasf

bizim veterinerimiz çiftleştirmeyeceksek, dışarı çıkmıyorsa ve kaçma imkanı yoksa bizim tercihimize bıraktı, çokta gerek olmadığını söyledi kısaca. bir önceki kedim iki dozu da çok ağır geçirdiği için kızım da yaptırmadım

dadasf

bizim veterinerimiz çiftleştirmeyeceksek, dışarı çıkmıyorsa ve kaçma imkanı yoksa bizim tercihimize bıraktı, çokta gerek olmadığını söyledi kısaca. bir önceki kedim iki dozu da çok ağır geçirdiği için kızım da yaptırmadım

dadasf

bizim veterinerimiz çiftleştirmeyeceksek, dışarı çıkmıyorsa ve kaçma imkanı yoksa bizim tercihimize bıraktı, çokta gerek olmadığını söyledi kısaca. bir önceki kedim iki dozu da çok ağır geçirdiği için kızım da yaptırmadım