7 Yaşındaki Kedimi, 3 Aylık Köpeğime Nasıl Alıştırabilirim?

elifnaz01

/ senedir bizimle olan Şeker adında bir kedi kızım var. Evimize yeni bir poodle cinsi bebek köpek sahiplendik. Başta kedinin köpeği dövmesinden korkuyorduk fakat işler çok ters işledi. Kedim Scottish cinsi, uyuşuk, tembel ve sessiz bir hayvan. Köpekse bebek de olduğu için çok heyecanlı ve enerjik. Kedi ne zaman ayaklansa ve koltuktan inse üzerine atlayıp etrafında zıplamaya başlıyor, kedim ise maksimum 2-3 kere tırnaklarını çıkartmadan vuruyor, tıslıyor ve sonrasında koşa koşa kaçıyor. Köpek eve geleli 1 ay daha olmadı, ama kedim yatağımıza işemeye başladı. Ne zaman köpek yolunu kesse, oyun oynamaya çalışsa ve Şeker de tuvalete gidemese koltuğa-yatağa çıkıp işiyor. Köpekle çok bağlıyım, kediyle de kesinlikle öyle. İkisini de sahiplendirmek asla istemiyorum, ne ben ne onlar dayanabiliriz buna. Sizce köpeğime kediden uzak durmasını, kedime de köpekten korkmamasını ve birbirlerine alışmalarını nasıl sağlarım? Gerçekten de çok yardıma ihtiyacım var.

2 CEVAP

huqi

Yaşları uymadığı için asla anlaşamıyacaklar muhtemelen. Kendi kedilerimde aynı durumu yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum. İlk kedim Huq sessiz, sakin yavaş hareket eden bir kedi yaşını bilmiyoruz çünkü yavruyken sahiplenmedik ama hiçbir dişi yok muhtemelen çok genç bir kedi değil. İkinci kedimizi sahiplendiğimizde 1,5 aylıktı ve bebek olduğu için aşırı hareketli, oyuncu biz oynatsak da hep Huqla oynamak istedi. Huq çok nadir ayağa kalkar genelde uyur, ayağa kalktığı anda Tomris üstüne atlıyordu ve cidden canını yakıyordu. Bizde de şöyle bir durum oldu Tomris sürekli Huq un üstüne atladığı için Huq sürekli kaçıyordu ve genel olarak hareketsiz olduğu için patisini incitti ondan kaçarken 2 kere patisi şişti ve evde onları ayırmak zorunda kaldık. Huq tuvaletini yaparken de Tomris defalarca saldırdı bu yüzden kum kabının dışına işemek zorunda kaldı yani yaş farkı olduğu için çok fazla zorluk çektik hala da çekiyoruz. Şu an 4 senedir beraberler ama hâlâ aynılarını yaşıyoruz hiçbir zaman birbirleri ile anlaşamadılar, enerjileri uymuyor. Hâlâ Tomris oyun için üstüne atlar ve Huq istemez tıslayarak kaçar ondan. Sizinde kediniz çok genç sayılmaz köpeğiniz sürekli bu şekilde davranırsa ki bebek oldığu için çok enerjik olacak, kediniz stresten hastalanabilir. Ben Tomris'i sahiplendiremedim çünkü cins değil ve mantarlıydı o dönem, ayrıca cidden çirkindi kimse sahiplenmezdi zaten güvenemezdik biz de çok alışmıştık ama Huq için Dünya'nın en kötü kararını verdik, bazen Huq'a çok üzülüyorum...

nyawa5

Alışmaları çok zor gibi gelse de zamanla birbirlerini benimseyeceklerini düşünüyorum.